Wrocław: Dostawcę nowych autobusów poznamy później niż zakładanoźródło: MPK Wrocław

Wrocław: Dostawcę nowych autobusów poznamy później niż zakładano

Mariusz Bartodziej
Mariusz Bartodziej
REKLAMA
Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne we Wrocławiu już drugi raz zmienia termin otwarcia ofert w związku z dostawą pięćdziesięciu nowych autobusów. Powodem są liczne zapytania od zainteresowanych firm.
Listę potencjalnych dostawców oraz ich propozycje cenowe mieliśmy poznać najpierw 9, a później 28 lutego. MPK wyznaczyło jednak nowy termin otwarcia ofert – 9 marca.
Stało się tak ze względu na bardzo dużą liczbę zapytań od potencjalnych oferentów. Przesuwając termin otwarcia, chcieliśmy dać wykonawcom więcej czasu na zapoznanie się z naszymi odpowiedziami i przygotowanie ofert – wyjaśnia Tomasz Śpiewak z biura prasowego MPK Wrocław.
110 nowych autobusów w tym roku
Wrocławskie MPK ogłosiło 13 grudnia przetarg na dostawę pięćdziesięciu fabrycznie nowych (wyprodukowanych nie wcześniej niż pół roku przed terminem realizacji zamówienia i dotychczas nieeksploatowanych), niskopodłogowych autobusów. Zastrzegło opcję dostawy kolejnych nawet pięćdziesięciu pojazdów, o czym poinformuje wykonawcę zamówienia do końca roku. Wartość zamówienia oszacowało na 140 mln zł netto. Część środków pochodzi z unijnego dofinansowania, w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Dolnośląskiego 2014-2020.
W tym roku w taborze MPK pojawi się 110 nowych autobusów. Przewoźnik zaprezentował 60 z nich, marki Mercedes-Benz Citaro 2, już w lutym. Za dziesięcioletnią dzierżawę zapłaci 168 mln zł. W tę kwotę jest wliczona cena czynszu dzierżawnego, systemu monitoringu i maksymalna wartość części i podzespołów do obsługi technicznej. W przypadku przetargu na kolejne 50 pojazdów nie będzie to jednak dzierżawa.
Pozyskanie na własność pojazdów jest warunkiem dofinansowania tej inwestycji ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego. Unia Europejska pokryje 78 procent kosztów tego zakupu – tłumaczy Jolanta Szczepańska, prezes MPK.
REKLAMA
Obecnie 47 procent wrocławskiej floty ma klimatyzację, a w przyszłym roku ten odsetek zwiększy się do 74. Nowe autobusy będą monitorowane, wyposażone w system zapowiedzi głosowych wewnętrznych i zewnętrznych, jaskrawe wyświetlacze i informację pasażerską.
MPK Wrocław

Czas na ekologiczne pojazdy

Głównym celem projektu i warunkiem dofinansowania jest ograniczenie emisji do środowiska szkodliwych gazów. Wymiana autobusów ma ją obniżyć o blisko połowę. To jedno z dwóch działań przewoźnika, które ma zwiększyć troskę o środowisko.
MPK wraz z Miastem Wrocław podpisało trójstronne porozumienie z Narodowym Centrum Badań i Rozwoju, w efekcie którego do miasta mają trafić autobusy elektryczne. Na początek siedem sztuk, z opcją zakupu nawet pięćdziesięciu – informuje spółka.
Warunkiem jest spełnienie obietnic rządu dotyczących opracowania wraz z producentami przystępnego cenowo pojazdu, spełniającego wymogi techniczne przewoźników. Jeśli to się uda, MPK deklaruje uruchomienie pierwszej linii autobusu elektrycznego we Wrocławiu już w 2019 roku.
MPK Wrocław

Komentarze (0)

Napisz komentarz
REKLAMA