Wrocław: Znamy chętnych na dostawę nowych autobusów. Będzie ponowny przetarg?źródło: MPK Wrocław

Wrocław: Znamy chętnych na dostawę nowych autobusów. Będzie ponowny przetarg?

Mariusz Bartodziej
Mariusz Bartodziej
REKLAMA
Dwie firmy chcą wzbogacić flotę Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego we Wrocławiu o 50 pojazdów. Oczekują jednak kilkanaście milionów złotych więcej, niż przygotował przewoźnik.
MPK Wrocław otworzyło dziś oferty na dostawę 50 fabrycznie nowych, niskopodłogowych autobusów wraz z niezbędnym wyposażeniem. Na realizację zadania zamierza przeznaczyć 86,1 mln zł brutto.
Zgłosiło się dwóch uczestników postępowania. Korzystniejszą ofertę, w wysokości 97 mln 342 tys. zł, złożyła firma EvoBus Polska Sp. z o.o. z miejscowości Wolica. Spółka MAN Truck&Bus Polska Sp. z o.o. z Nadarzyna oczekuje więcej, bo 101 mln 349 tys. zł brutto. Oferuje jednak dłuższą gwarancję – 61 miesięcy na autobusy i 133 miesiące na zewnętrzne powłoki lakierowe oraz na całą strukturę nadwozia, w tym szkieletu i poszycia zewnętrznego oraz dachu, przy czym EvoBus proponuje okres ochrony odpowiednio na 48 i 120 miesięcy.
Termin wykonania zadania i warunki płatności podane przez oba przedsiębiorstwa spełniają warunki podane w specyfikacji istotnych warunków zamówienia. Teraz przewoźnik będzie analizował złożone oferty.

Dostawcę mieliśmy poznać już w lutym

Listę potencjalnych dostawców oraz ich propozycje cenowe mieliśmy poznać najpierw 9, a później 28 lutego. MPK przedłużyło jednak termin otwarcia ofert do 9, a następnie do 21 marca.
Stało się tak ze względu na bardzo dużą liczbę zapytań od potencjalnych oferentów. Przesuwając termin otwarcia, chcieliśmy dać wykonawcom więcej czasu na zapoznanie się z naszymi odpowiedziami i przygotowanie ofert – wyjaśnia Tomasz Śpiewak z biura prasowego MPK Wrocław.

110 nowych autobusów w tym roku

REKLAMA
Wrocławskie MPK ogłosiło 13 grudnia przetarg na dostawę pięćdziesięciu fabrycznie nowych (wyprodukowanych nie wcześniej niż pół roku przed terminem realizacji zamówienia i dotychczas nieeksploatowanych), niskopodłogowych autobusów. Zastrzegło opcję dostawy kolejnych nawet pięćdziesięciu pojazdów, o czym poinformuje wykonawcę zamówienia do końca roku.
W tym roku w taborze MPK pojawi się 110 nowych autobusów. Przewoźnik zaprezentował 60 z nich, marki Mercedes-Benz Citaro 2, już w lutym. Za dziesięcioletnią dzierżawę zapłaci 168 mln zł. W tę kwotę jest wliczona cena czynszu dzierżawnego, systemu monitoringu i maksymalna wartość części i podzespołów do obsługi technicznej. W przypadku przetargu na kolejne 50 pojazdów nie będzie to jednak dzierżawa.
Pozyskanie na własność pojazdów jest warunkiem dofinansowania tej inwestycji ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego. Unia Europejska pokryje 78 procent kosztów tego zakupu – tłumaczy Jolanta Szczepańska, prezes MPK.
Obecnie 47 procent wrocławskiej floty ma klimatyzację, a w przyszłym roku ten odsetek zwiększy się do 74. Nowe autobusy będą monitorowane, wyposażone w system zapowiedzi głosowych wewnętrznych i zewnętrznych, jaskrawe wyświetlacze i informację pasażerską.
MPK Wrocław

Czas na ekologiczne pojazdy

Głównym celem projektu i warunkiem dofinansowania jest ograniczenie emisji do środowiska szkodliwych gazów. Wymiana autobusów ma ją obniżyć o blisko połowę. To jedno z dwóch działań przewoźnika, które ma zwiększyć troskę o środowisko.
MPK wraz z Miastem Wrocław podpisało trójstronne porozumienie z Narodowym Centrum Badań i Rozwoju, w efekcie którego do miasta mają trafić autobusy elektryczne. Na początek siedem sztuk, z opcją zakupu nawet pięćdziesięciu – informuje spółka.
Warunkiem jest spełnienie obietnic rządu dotyczących opracowania wraz z producentami przystępnego cenowo pojazdu, spełniającego wymogi techniczne przewoźników. Jeśli to się uda, MPK deklaruje uruchomienie pierwszej linii autobusu elektrycznego we Wrocławiu już w 2019 roku.

Komentarze (0)

Napisz komentarz
REKLAMA