Znamy wynik przetargu na nowe tramwaje. MPK wybrało Moderusyźródło: Investphoto.pl

Znamy wynik przetargu na nowe tramwaje. MPK wybrało Moderusy

Wrocław
Mariusz Bartodziej
Mariusz Bartodziej
REKLAMA
Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne we Wrocławiu rozstrzygnęło dziś przetarg na dostawę 40 nowych tramwajów. Wybrało ofertę firmy Modertrans Poznań Sp. z o.o.
Do przetargu "dostawa 40 sztuk fabrycznie nowych, wieloczłonowych, całkowicie lub częściowo niskopodłogowych, jednokierunkowych tramwajów" przystąpiły dwie firmy: Modertrans Poznań oraz Pojazdy Szynowe Pesa Bydgoszcz S.A.
Pierwsza z nich, zwycięzca, zapewni pojazdy z 27% udziałem niskiej podłogi za 176 mln zł. Oferta Pesy wynosiła 324 mln zł, jednak tramwaje byłyby w 100% niskopodłogowe.
Pierwsze pięć pojazdów zostanie dostarczonych do 15 października 2018 roku.

Fala protestów

Szacunkowa wartość ogłoszonego zamówienia wynosiła dokładnie 196 240 040 zł, a dostarczenie tramwajów przewidziano najpóźniej do 30 listopada 2019 roku.

REKLAMA
Moderusy Beta są przestarzałą konstrukcją bazującą na tramwajach produkowanych w latach 70. Mają one niską podłogę tylko w środkowym członie. W tej części znajdują się tylko dwa miejsca siedzące, więc często zdarza się, że np. osoba starsza i tak musi wejść po schodach, aby usiąść. Ci pasażerowie muszą szukać odpowiednich drzwi, co jest uciążliwe szczególnie na przystankach podwójnych, bo nie wiadomo, w którym miejscu zatrzyma się tramwaj. Ponadto konieczność wchodzenia po schodach zwiększa czas wymiany pasażerów i spowalnia tramwaje – komentował Krzysztof Papierniak z Akcji Miasto.
Trudno zgodzić się z podniesionym przez Państwo argumentem, który miałby być podstawą do unieważnienia ogłoszonego już postępowania przetargowego, jakoby zamawiane pojazdy były pojazdami przestarzałymi. Zgodnie z zapisami Specyfikacji Istotnych Warunków Zamówienia, planowany jest zakup wyłącznie nowych tramwajów, a więc nie będą to na pewno pojazdy używane i przestarzałe – pisała do aktywistów Jolanta Szczepańska, prezes MPK Wrocław.
Jak dodawała, określony w SIWZ wymóg minimalnego udziału niskiej podłogi w przynajmniej 20 procentach gwarantuje możliwość bezproblemowego wejścia i wyjścia z pojazdu osobom o ograniczonej mobilności.

Bardzo wysoki komfort jazdy w pojazdach mają zapewnić: klimatyzacja, nagłośnienie, informacja pasażerska i ładowarki do telefonów komórkowych.

Komentarze (0)

Napisz komentarz
REKLAMA