MPK Wrocław podpisało umowę z PESĄ na dostawę 24 nowych tramwajów (z opcją dostarczenia kolejnych 16)źródło: facebook.com/mpkwroc/

MPK Wrocław podpisało umowę z PESĄ na dostawę 24 nowych tramwajów (z opcją dostarczenia kolejnych 16)

Orzech
Orzech
REKLAMA
W poniedziałek 20 grudnia MPK Wrocław podpisało umowę z PESĄ Bydgoszcz na dostawę 24 nowych tramwajów niskopodłogowych z opcją dostarczenia jeszcze kolejnych 16. Umowa opiewa na 204 mln zł. Koszt jednego tramwaju to 8,2 mln zł. W przypadku dokupienia dodatkowo 16 pojazdów łączny koszt zakupu 40 sztuk wyniesie 337,6 mln zł. MPK Wrocław ma aż 27 miesięcy na skorzystanie z tej opcji, czyli do marca 2024.

Nowe tramwaje, które planuje zakupić MPK Wrocław mają być w całości niskopodłogowe i dostosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami oraz seniorów. Dodatkowo pojazdy będą wyposażone w absorbery, czyli tłumiki hałasu. 

Nowe PESY będą także wyposażone w system odzyskiwania energii  i baterie umożliwiające jazdę w przypadku braku zasilania w sieci. – Mam pełną świadomość, że walka z hałasem będzie ważnym wyzwaniem dla współczesnego świata. Chcemy być w awangardzie tej rewolucji – informuje prezes MPK Wrocław Krzysztof Balawejder.

Każdy z pojazdów będzie miał niespełna 29 m długości. Dodatkowym udogodnieniem dla niepełnosprawnych będzie specjalna pętla indukcyjna, która pomoże osobom używającym aparatów słuchowych w lepszym rozumieniu komunikatów głosowych emitowanych w pojeździe. 

– Pojazdy, które zamówiliśmy, mają zastąpić nasze najstarsze, dwuwagonowe tramwaje – dodaje Balawejder. 

W przetargu oprócz PESY Bydgoszcz wystartowała jeszcze jedna firma - Modertrans z Poznania, która chciała za swoje tramwaje 222,1 mln zł (24 sztuki) i 367,8 mln zł w przypadku zakupu 40 pojazdów. 

Przedstawiciele MPK Wrocław podkreślają, że cena stanowiła 49 proc. kryterium oceny ofert. Pozostałe dotyczyły: okresu gwarancji, poziomu hałasu, nacisku osi, wyposażenia tramwaju, pochyłości podłogi czy liczby miejsc dostępnych z jej poziomu

Nowe tramwaje mają przyjechać do Wrocławia w ramach trwającej akcji #TORYwolucji. W jej ramach MPK Wrocław zamówiło wcześniej 46 nowych składów Moderus Gamma 2. Do końca tego roku do stolicy Dolnego Śląska przyjedzie sześć z nich.

Przypomnijmy też, że wrocławskie MPK prowadzi aktualnie także przetarg na zakup 11 elektrycznych autobusów oraz program modernizacji tramwajów Skoda 16T. Wyremontowano i zmodernizowano również 26 tramwajów typu 205 WrAs, które zyskały m.in. klimatyzację i dodatkowe udogodnienia dla osób z niepełnosprawnościami.

MPK Wrocław w swoim taborze posiada już tramwaje wyprodukowane przez firmę PESA. Jest to model 2010NW "Twist". W taborze MPK znajduje się 8 takich tramwajów wyprodukowanych w 2015 roku.

Wizualizacja + zdjęcie: MPK Wrocław

Komentarze (0)

Napisz komentarz
REKLAMA