MPK Wrocław rozstrzygnęło przetarg na zakup kolejnych nowych tramwajów. Jakie wybrano?źródło: Autor: Jjajjo - Praca własna, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=46559935

MPK Wrocław rozstrzygnęło przetarg na zakup kolejnych nowych tramwajów. Jakie wybrano?

Orzech
Orzech
REKLAMA
MPK Wrocław rozstrzygnęło przetarg na 24 nowe tramwaje niskopodłogowe. Wybrano ofertę firmy PESA Bydgoszcz. Umowa opiewa na 204 mln zł. Koszt jednego tramwaju to 8,2 mln zł. Do końca roku ma zostać podpisana umowa z opcją, która umożliwi miejskiemu przewoźnikowi dokupienie dodatkowo 16 pojazdów. W tym przypadku łączny koszt zakupy 40 sztuk wyniesie 337,6 mln zł.

Jaki dokładnie model dostarczy PESA do Wrocławia? Jak będzie wyglądał tramwaj dla MPK? Tego według zapowiedzi prezesa Krzysztofa Balawejdera mamy dowiedzieć się 20 grudnia.
Nowe tramwaje, które planuje zakupić MPK Wrocław mają być w całości niskopodłogowe i dostosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami oraz seniorów. Dodatkowo pojazdy będą wyposażone w absorbery, czyli tłumiki hałasu.
– Mam pełną świadomość, że walka z hałasem będzie ważnym wyzwaniem dla współczesnego świata. Chcemy być w awangardzie tej rewolucji – informuje prezes MPK Wrocław Krzysztof Balawejder.
Każdy z pojazdów będzie miał niespełna 29 m długości. Dodatkowym udogodnieniem dla niepełnosprawnych będzie specjalna pętla indukcyjna, która pomoże osobom używającym aparatów słuchowych w lepszym rozumieniu komunikatów głosowych emitowanych w pojeździe. 
– Pojazdy, które zamówiliśmy, mają zastąpić nasze najstarsze, dwuwagonowe tramwaje – dodaje Balawejder. 
REKLAMA
W przetargu oprócz PESY Bydgoszcz wystartowała jeszcze jedna firma - Modertrans z Poznania, która chciała za swoje tramwaje 222,1 mln zł (24 sztuki) i 367,8 mln zł w przypadku zakupu 40 pojazdów. 
Przedstawiciele MPK Wrocław podkreślają, że cena stanowiła 49 proc. kryterium oceny ofert. Pozostałe dotyczyły: okresu gwarancji, poziomu hałasu, nacisku osi, wyposażenia tramwaju, pochyłości podłogi czy liczby miejsc dostępnych z jej poziomu
Nowe tramwaje mają przyjechać do Wrocławia w ramach trwającej akcji #TORYwolucji. W jej ramach MPK Wrocław zamówiło wcześniej 46 nowych składów Moderus Gamma 2. Do końca tego roku do stolicy Dolnego Śląska przyjedzie sześć z nich.
Przypomnijmy też, że wrocławskie MPK prowadzi aktualnie także przetarg na zakup 11 elektrycznych autobusów oraz program modernizacji tramwajów Skoda 16T. Wyremontowano i zmodernizowano również 26 tramwajów typu 205 WrAs, które zyskały m.in. klimatyzację i dodatkowe udogodnienia dla osób z niepełnosprawnościami.
MPK Wrocław w swoim taborze posiada już tramwaje wyprodukowane przez firmę PESA. Jest to model 2010NW "Twist". W taborze MPK znajduje się 8 takich tramwajów wyprodukowanych w 2015 roku.

Komentarze (0)

Napisz komentarz
REKLAMA