Wrocław: Nowe mosty Chrobrego coraz bliżej. Docelowo pojadą nimi tramwajefot. investphoto.pl

Wrocław: Nowe mosty Chrobrego coraz bliżej. Docelowo pojadą nimi tramwaje

Mariusz Bartodziej
Mariusz Bartodziej
REKLAMA
Nowe przeprawy powstaną tuż obok obecnych, będących w złym stanie technicznym. Ich łączna długość przekroczy 200 metrów. Połączą Wielką Wyspę ze Swojczycami. Mają być gotowe w przyszłym roku.
Wrocławskie Inwestycje Sp. z o.o. ogłosiły 13 lutego przetarg na opracowanie dokumentacji i wybudowanie mostów Chrobrego w ciągu drogi wojewódzkiej nr 455. Zainteresowani mogą się zgłaszać do 22 marca. O wyłonieniu zwycięzcy zadecyduje w 60% cena, w 20% termin gwarancji, a po 10% okres rękojmi oraz doświadczenie kierownika budowy. Wykonawca będzie miał na wykonanie zadania 16 miesięcy od dnia podpisania umowy. Inwestycja jest współfinansowana ze środków europejskich.
Część projektowa dotyczy m.in. branży mostowej, odwodnienia, oświetlenia (drogi i iluminacji przeprawy), przebudowy sieci, organizacji ruchu docelowego oraz zieleni kompensującej niezbędną wycinkę.
Długość mostu Południowego (nazwa robocza, jednoprzęsłowy) wyniesie 153,51 m, a Północnego (wieloprzęsłowy) 75,3 m. Oba będą miały konstrukcję stalową, łukową z płytowym ustrojem nośnym, z żelbetowymi przyczółkami (Północny dodatkowo z filarami). Wykonawca wydzieli na nich osobne pasy ruchu dla komunikacji miejskiej (w tym tramwajów) oraz obustronne ścieżki piesze i rowerowe.
UM Wrocławia
REKLAMA
Istniejące mosty Chrobrego łączą ul. Mickiewicza ze Swojczycką. Powstały w latach 1916-1917. Zostały zniszczone w 1945 roku, a następnie odbudowane. Wieloletnie użytkowanie doprowadziło je do złego stanu technicznego. Z racji uszkodzeń, miasto wyeliminowało z ruchu przez nie ciężkich pojazdów (powyżej 15 t), co umożliwiało jeszcze kursowanie autobusów.
fot. investphoto.pl

Miasto bierze się za mosty

To nie jedyna tego rodzaju miejska inwestycja w najbliższym czasie. W tym tygodniu donosiliśmy o ogłoszeniu przetargu na remont mostów Średzkich w Leśnicy. Chętni na realizację tego zadania mogą się zgłaszać również do przyszłego miesiąca.

Komentarze (0)

Napisz komentarz
REKLAMA