DODAJ

Wrocławski stadion będzie droższy. Miasto dopłaci 10 milionów

Sport i rekreacja / Wrocław
Wrocławski stadion będzie droższy.
tuWroclaw.com
2011-12-20 11:10:33
O 10 milionów zwiększy się koszt wrocławskiego Stadionu Miejskiego. Do areny trzeba dopłacić, bo wykonawca wykonał dodatkową pracę, nie przewidzianą wcześniej w umowie.

Przypomnijmy, że wrocławska arena budowana z myślą o organizacji we Wrocławiu piłkarskich mistrzostw Europy w 2012 roku miała być całkowicie gotowa do końca czerwca tego roku. Później termin oddania całej inwestycji przesunięto na koniec października. W międzyczasie na Stadionie Miejskim zaczęły odbywać się jednak imprezy, które również miały zdaniem wykonawcy wpływ na opóźnienie w inwestycji.

Od niemal dwóch miesięcy trwają negocjacje władz miasta z wykonawcą - niemiecką firma Max Boegl, która domaga się dodatkowej zapłaty. Jeszcze kilka dni temu wydawało się, że magistrat za nic nie będzie chciał przelewać na konto generalnego wykonawcy jakichkolwiek pieniędzy. Teraz okazało się, że urzędnicy zmienili zdanie.

Gotowy jest już aneks do umowy zgodnie z którym budowniczowie otrzymają kolejne 10 milionów złotych, na dokonanie prac, które nie były wcześniej przewidziane w kontrakcie. To oznacza, że koszt wrocławskiego Stadionu Miejskiego będzie łącznie wynosił 860 milionów złotych.

Obie strony nie chcą jasno stwierdzić kiedy inwestycja w końcu będzie gotowa w całości i robotnicy znikną z obiektu na Pilczycach. W tej chwili trwają poszukiwania firm zajmujących się instalacjami oświetleniowymi i elektrycznymi.

Z placu budowy kilkanaście dni temu zeszło bowiem kilkudziesięciu pracowników podwykonawców firmy CES, wynajętej przez firmę Imtech. Obie nie płaciły pracownikom wzajemnie obciążając się winą za zaległości finansowe. Wiadomo już, że pracownicy nie otrzymają zapłaty przed Świętami Bożego Narodzenia.

W aneksie, który wkrótce ma zostać podpisany, widnieje też zapis dotyczący 25 milionów nagrody, którą miasto wypłaciło wykonawcy za wykonanie prac zgodnie z harmonogramem. Max Boegl będzie musiał te pieniądze oddać. Nieoficjalnie udało nam się ustalić, że arena będzie gotowa w 100 procentach na przełomie marca i kwietnia. Czyli zaledwie na około 9-10 tygodni przed pierwszym meczem mistrzostw Europy, jaki będzie rozegrany w stolicy Dolnego Śląska 8 czerwca.


Autor: Jarosław Garbacz