Wrocław 2012: budowa stadionu ostatecznie wyniesie nas 901 mln złotych

Wrocław 2012: budowa stadionu ostatecznie wyniesie nas 901 mln złotych

Wrocław
tuWroclaw.com
tuWroclaw.com
REKLAMA
Po pierwszym przetargu miał być wart 729 mln zł. W czerwcu 2010 roku, gdy miasto brało kredyt, było to już 857 mln zł. Wiecie ile ostatecznie będzie kosztował stadion przy al. Śląskiej? Według spółki Wrocław 2012: "nie więcej niż 901 mln zł".
- Maksymalny i nieprzekraczalny budżet budowy to 901 mln zł brutto, w tym 24 mln zł to koszty leasingu - mówi Michał Szpak ze spółki Wrocław 2012 . - Maksymalny to nie znaczy, że stadion będzie kosztował dokładnie tyle. Wciąż prowadzone są negocjacje z firmą Max Boegl na tematy prac wykonanych, niewykonanych albo jeszcze niewykonanych, zamiennych itd. Część z tych kwot na pewno będzie zasadna, a część na pewno nie. Ostateczne kwoty będą znane po rozliczeniu ostatniej faktury przedstawionej przez Maxa: liczymy na to, że kwota ostateczna będzie niższa - dodaje przedstawiciel miejskiej spółki, odpowiedzialnej za budowę areny.
Te 901 milionów złotych to znacznie więcej, niż początkowo się nam wydawało. Warto pamiętać, że już w 2009 roku, gdy miasto otworzyło oferty w przetargu okazało się, że najtańsza z ofert złożonych w przetargu na wykonawcę wrocławskiego stadionu była o blisko 200 mln zł droższa od tego, co zamierzaliśmy zainwestować. A było to z dzisiejszej perspektywy “jedynie'' 729 mln zł. Co więcej druga oferta brutta - 755 mln zł - także była niższa niż zapłacimy za tę budowę. Tylko trzecia, 936 mln zł, zbliżała się do ostatecznych kosztów.
REKLAMA
Co się stało, że inwestycja tak zdrożała? Pierwszy czynnik to wymiana wykonawcy: konsorcjum pod przewodnictwem firmy Mostostal zostało zastąpione przez Maxa Boegla. Potem jednak budowa dalej drożała.
Autor: beka

Komentarze (0)

Napisz komentarz
REKLAMA