DODAJ

Za dwa lata wrocławski Rynek będzie gładki jak stół

Wrocław
Za dwa lata wrocławski
tuWroclaw.com
2012-05-02 12:14:36

A przynajmniej jego część, obejmująca sześciometrowy pas komunikacyjny biegnący wokół Ratusza. Magistrat wreszcie zdecydował się na modernizację - kostkę brukową zastąpią płyty granitowe. Dzięki temu po Rynku bez przeszkód będą mogły poruszać się panie w butach na obcasie czy niepełnosprawni.


 


Przyjdzie nam jednak na to trochę poczekać - szeroki i wygodny trakt wokół Rynku pojawi się dopiero za dwa lata. Jeszcze w 2012 roku ma ruszyć procedura przetargowa, zimą magistrat zamówi kostkę, pierwszy etap modernizacji rozpocznie się na wiosnę przyszłego roku, a dopiero na za dwa lata zaplanowano drugi etap remontu. Jak tłumaczą urzędnicy, etapowy sposób modernizacji ma zmniejszyć dokuczliwość wyłączenia fragmentu pasa wokół Rynku.

Po zakończeniu remontu, sześciometrowy pas komunikacyjny biegnący wokół Rynku ma być gładki jak stół. Nierówną, chropowatą kostkę brukową zastąpią bardziej wytrzymałe, odporne na kaprysy pogody i wypłukiwanie spoin - płyty granitowe. Wtedy też ma zniknąć problem wpadania obcasami w koleiny kostki brukowej czy też potykania się przechodniów o nierówności.- Korzystamy z doświadczeń Krakowa. Kostka granitowa cięto-łupana podobna jest na Rynku w Krakowie i sprawdza się. Ten materiał o gładkiej powierzchni ma węższe spoiny i jednocześnie świetnie nawiązuje do historycznego wyglądu obecnej posadzki w naszym Rynku - mówi Elżbieta Urbanek, dyrektor Departamentu Infrastruktury i Gospodarki w magistracie.

Wg analiz Departamentu Infrastruktury i Gospodarki Urzędu Miasta nowa nawierzchnia spełnia wysokie wymagania użytkowe i estetyczne. Podobna kostka była stosowana w poprzednich stuleciach w innych częściach Wrocławia, dlatego projekt nowej nawierzchni zyskał przychylną opinię zarówno miejskiego konserwatora zabytków oraz plastyka miejskiego.

Projekt przebudowy części płyt w Rynku wykonał autor przebudowy całego Rynku architekt Tomasz Myczkowski. Koszt wymiany 6-metrowego pasa nawierzchni to kwota około 2-2,5 mln złotych. Po nowej nawierzchni przespacerujemy się wiosną 2014 roku.
Autor: tm, wroclaw.pl