DODAJ

Zabytkowy, najstarszy w Polsce dworzec kolejowy na sprzedaż

Wrocław
Zabytkowy, najstarszy w Polsce
Tomasz Matejuk
2017-07-14 11:31:25
Szukamy inwestora z sercem po stronie zabytków – tłumaczy biuro, które wystawiło na sprzedaż dawny Dworzec Górnośląski. Cena to 4,2 mln złotych.

Dworzec Wrocław Górnośląski przy ulicy Małachowskiego 13 powstał w latach 1841-1842. Zaprojektowany przez królewskiego radcę budowlanego inż. Rosenbauma jest najstarszym budynkiem dworcowym w Polsce. Pierwszym właścicielem dworca było Towarzystwo Kolei Górnośląskie.

Gdy jego funkcję przejął Dworzec Główny, obiekt był wykorzystywany m.in. jako biurowiec i budynek mieszkalny, a po wojnie mieściły się tam gabinety kolejowej służby zdrowia. 

W maju 1989 roku dawny Dworzec Górnośląski, wraz z terenem zadrzewionym i ogrodzeniem, został wpisany do rejestru zabytków. A na początku XXI wieku PKP sprzedało obiekt w prywatne ręce.

Wikimedia Commons/Domena publiczna


Teraz budynek znów jest do kupienia. Ofertę sprzedaży wystawiło właśnie biuro Iglica Nieruchomości. Cenę ustalono na 4,2 mln złotych.

Budynek stoi na działce o powierzchni 3005 metrów kwadratowych. Sam obiekt ma całkowitą powierzchnię 1703 metrów kwadratowych.