DODAJ

Pomimo wyczerpania środków, deweloperzy zachęcają do MdM

Mieszkania i domy / Wrocław
Pomimo wyczerpania środków, deweloperzy
2016-05-18 16:01:53
Pomimo wstrzymania dopłat w programie „Mieszkanie dla Młodych” w 2016 roku, deweloperzy nadal oferują lokale z rządowym dofinansowaniem. Widoczne jest to w takich miastach jak Wrocław czy Katowice, w których w II kwartale 2016 roku zmieniły się limity cenowe mieszkań objętych MdM.

Rekordowa popularność MdM w 2016 roku
15 marca Bank Gospodarstwa Krajowego wstrzymał przyjmowanie wniosków o dofinansowanie wkładu własnego do kredytu w ramach programu MdM w 2016 roku. Tegoroczny limit wynosił 730 mln zł, z czego zarezerwowano 95 proc. środków. W takiej sytuacji pozostałe 5 proc. trzeba było przeznaczyć na sfinansowanie ponad 5 tys. wniosków złożonych w dniu ogłoszenia postanowienia.  

W efekcie, cały 2016 rok okazał się rekordowy w historii MdM. Złożono ponad 27 tys. wniosków, czyli trzykrotnie więcej niż w pierwszym roku działania programu.

Deweloperzy reagują na zmiany limitów
Decyzja BGK znacząco wpłynęła na rynek nieruchomości – w wielu miastach, jak np. Warszawa, Poznań, Kraków obniżono limity cenowe kwalifikujące do dopłaty.

Spadek odnotowano nawet we Wrocławiu, gdzie do tej pory obserwowano raczej tendencję wzrostową. O ile w I kwartale 2016 roku cena m2 na rynku pierwotnym mogła wynosić 5243,70 zł, to już w II kwartale tylko 5181 zł. Mimo to, wielu deweloperów nie zrezygnowało z MdM-u.

Na naszym osiedlu Nowy Horyzont na wrocławskich Stabłowicach nadal dostępne jest wiele mieszkań objętych programem – mówi Monika Sobczyńska, specjalista ds. marketingu w Grupie Deweloperskiej Geo. – W sprzedaży jest jeszcze kilkadziesiąt lokali, których ceny rozpoczynają się od 4,4 tys. zł/m2 – dodaje.  

Co ciekawe, wstrzymanie wniosków w niektórych miastach wywołało odwrotny skutek. Dla przykładu, w Katowicach cena m2 za na rynku pierwotnym w II kwartale wzrosła o ponad 80 zł i wynosi obecnie 4850,45 zł/m2.

Dzięki temu wiele firm utrzymało swoją dotychczasową ofertę w MdM. Przykładowo, w Atrium Geo w Katowicach nadal można kupić własne „M” z rządową dopłatą, w cenach rozpoczynających się od 4550 zł/m2.

Nie czekaj do 2017 r., skorzystaj z MdM!
Dla tych, którym zależy na zakupie mieszkania jeszcze w tym roku jest kolejna dobra wiadomość. Pomimo wyczerpania limitu na 2016 rok nadal można skorzystać z programu. Wiele będzie zależało jednak od ustaleń z inwestorem lub deweloperem.

Nasi klienci nadal kupują mieszkania w MdM we Wrocławiu i Katowicach. Wszyscy zainteresowani mogą również liczyć na porady doradców w dziale sprzedaży dotyczące szczegółów takiego procesu zakupowego – mówi przedstawicielka Grupy Geo.

Jedną z możliwości jest ustalenie ze sprzedającym, aby poczekał na wypłatę środków z MdM-u do stycznia. Nie oznacza to jednak, że kupujący mogą być spokojni.

W puli przeznaczonej na rok 2017 znajduje się prawie 670 mln zł, ale do tej pory złożono już ponad 3 tys. wniosków wykorzystując limit w 12 proc. Sądząc po rosnącym zainteresowaniu, istnieje duże prawdopodobieństwo, że limit na 2017 r. również szybko zostanie wyczerpany.  

Warto pamiętać, że już można starać się o dopłatę na rok 2018. Do dyspozycji jest łącznie 760 mln zł, a do tej pory zarezerwowano jedynie 0,12 proc.