MdM 2017 na wyczerpaniu

MdM 2017 na wyczerpaniu

wielkopolskie
Kajtman
Kajtman
REKLAMA
Z dniem 1 stycznia została odblokowana druga część puli przewidzianej na rok 2017 w ramach programu MdM. Średnio każdego dnia znika 50 milionów złotych z tej kwoty. W efekcie Bank Zachodni WBK już wstrzymał przyjmowanie wniosków. Tak wielkiego zainteresowania nie spodziewali się nawet eksperci rynku nieruchomości
Jak podaje Bank Gospodarstwa Krajowego, wykorzystanie tegorocznego limitu w programie MdM na 2017 to 310 milionów złotych. Raporty banków i biur sprzedaży wskazują, że każdego tygodnia składanych jest około dziesięć tysięcy wniosków. Chcąc kupić mieszkanie lub dom z rządowym wsparciem, należy się pospieszyć. Zostały ostatnie dni. – Aktualna sytuacja wskazuje, że w tym roku padnie rekord szybkości rozchodzenia się środków w programie Mieszkanie dla Młodych. Od 2 stycznia banki przeżywają oblężenie, średnio każdego dnia rezerwowanych jest około 50-60 mln zł z MdM-u. Większe zainteresowanie odnotowujemy również w naszych biurach sprzedaży, zainteresowanym radzimy pośpiech, środki znikają bardzo szybko – mówi Lucyna Jarczyńska, dyrektor ds. marketingu i sprzedaży firmy Agrobex. – Tempo rozchodzenia się środków przeznaczonych na dofinansowania MdM jest naprawdę zaskakujące. Podobna sytuacja miała miejsce w ubiegłym roku, gdy już w marcu Bank Gospodarstwa Krajowego zablokował przyjmowanie wniosków. Wszystko wskazuje na to, że w tym roku środki skończą się jeszcze w styczniu – podkreśla Agata Nowaczyk, specjalistka z poznańskiego biura sprzedaży Ekonbud Fadom. Deweloperzy jednogłośnie potwierdzają, że MdM dodatkowo napędza ruch w biurach sprzedaży. – Styczeń w branży deweloperskiej to z pewnością czas MdM-u. Od pierwszego dnia uruchomienia puli na 2017 rok, środki błyskawicznie znikają. Dlatego osobom, którym zależy na dofinansowaniu w ramach MdM-u radzimy pośpiech. Raporty banków pokazują, że pozostało zaledwie 104 mln zł państwowego wsparcia przeznaczonego na 2017 rok – zaznacza Weronika Potarzycka, specjalista z biura sprzedaży Planetbud Development.
Gotowe mieszkania w MdMKlienci, którzy skorzystają z MdM 2017 są uprzywilejowani. Możliwy jest bowiem zakup własnego M i wprowadzenie się do niego za kilka tygodni lub nawet teraz. Mieszkania gotowe do odbioru czekają na osiedlu Leśna Polana w Dopiewcu. Przyszli mieszkańcy mogą kupić dwupoziomowe mieszkania w zabudowie szeregowej, czyli "Forma". Każde z nich ma powierzchnię ok. 74 m kw. Do każdego domu przewidziano ogródek o powierzchniach od 50 do 159 m kw. oraz miejsce postojowe. Deweloper przygotował atrakcyjne upusty, do 15 000 zł na gotowe lokale. Z kolei Greenbud Development aktualnie przygotowuje osiedle Zielone Rabowice. W ramach tego projektu powstanie łącznie 30 domów w zabudowie bliźniaczej przy ulicy Bliskiej w Rabowicach. Wszystkie spełniają wymogi programu rządowego Mieszkanie dla Młodych. W tym roku zostaną ukończone 2 etapy. W III kwartale 2017 zostanie oddanych do użytku 12 domów. Tyle samo będzie przekazanych mieszkańcom w kwartale IV. – Łącznie na 2017 rok zaplanowaliśmy więc przygotowanie 24 lokali. Ponad połowa z tej liczby została zarezerwowana, dlatego zachęcamy do odwiedzenia naszego biura w Swarzędzu w najbliższych dniach – mówi Marcin Brygier, prezes zarządu Greenbud Development.
REKLAMA
MdM 2018 też już dostępnyMłodzi ludzie marzący o swoich czterech kątach, mogą rozważyć również zakup inwestycji w MdM oddawanych do użytku w 2018 roku. W ramach projektu Zalasewo Park, powstanie nowoczesny kompleks mieszkaniowy. Do dyspozycji mieszkańców będą lokale 2-, 3- i 4-pokojowe oraz 4- i 5-pokojowe apartamenty. Sukcesywnie topnieje także pierwsza część puli przygotowanej na rok 2018. Pozostało około 232 miliony złotych. W tym przypadku deweloperzy są spokojniejsi, że wszyscy zainteresowani zdążą. – Nasze obawy dotyczące wyczerpania się środków na 2017 rok w ramach programu Mieszkanie dla Młodych są mniejsze. Inwestycja Wschodnia 19 zostanie ukończona w 2018 roku, więc zainteresowani mieszkaniami z MdM-em mogą liczyć na uruchomioną pulę środków przeznaczonych na następny rok. A tych jest zdecydowanie więcej, aktualnie ponad 250 mln zł – zaznacza, Jarosław Szkopek, przedstawiciel inwestora Wschodnia 19. Wielkim zainteresowaniem cieszy się inwestycja Grupy Partner, Młyn nad Cybiną. Przy ulicy Sarniej 2 w Poznaniu powstaną 134 mieszkania w stylu loftowym, pierwszy etap będzie gotowy w połowie 2018. – Mieszkania można zakupić także w programie MdM, korzystając z puli przeznaczonej na przyszły rok. Zachęcamy do wybrania wymarzonego M i rezerwacji – mówi Michał Wawrzyniak, dyrektor ds. nieruchomości Grupy Partner, mającej na swoim koncie duży sukces inwestycji Atrium Grunwald. 
Ponadto coraz więcej osób zainteresowanych własnymi czterema kątami decyduje się na zakup bez państwowego wsparcia. Taką sytuację odnotowuje także Proxin Ogrody, realizujący inwestycję Nowe Ogrody. – Nasza oferta częściowo jest objęta programem Mieszkanie dla Młodych. Jednak ubiegły rok pokazał, że coraz więcej rodziny stara się o własne M bez dofinansowania w ramach MdM-u. Tym jednak, którzy są zainteresowani państwową dopłatą radzimy pośpiech, w puli środków przeznaczonych na ten rok pozostało już tylko niewiele ponad 100 mln zł – podkreśla Marlena Zapalska, prezes spółki Proxin Ogrody.

Komentarze (0)

Napisz komentarz
REKLAMA