[wielkopolskie] MdM nadal dostępny

[wielkopolskie] MdM nadal dostępny

Kajtman
Kajtman
REKLAMA
Połowa marca przyniosła zaskakujące wiadomości dla osób starających się o dofinansowanie w ramach programu Mieszkanie dla Młodych. Bank Gospodarstwa Krajowego wstrzymał przyjmowanie wniosków. Popularniejsze stały się więc oferty deweloperskie z przełomu roku 2016/2017 oraz, te których finalizacja nastąpi w następnym roku. Zatem, gdzie na terenie Poznania, jak i powiatu można szukać mieszkań dostępnych w ramach rządowego programu MdM?
Ogłoszony w 2013, a wprowadzony w 2014 roku program Mieszkanie dla Młodych początkowo nie cieszył się dużym zainteresowaniem. Przez dwa lata fundusze wykorzystano częściowo. W 2014 tylko 34,5%, a w 2015 – 84,64% przewidzianych pieniędzy przekazano młodym. Jednak z roku na rok popularność rosła, bowiem dopłata stanowiła dla rodzin znaczącą pomoc. Tegoroczne wyczerpanie się środków na cały rok 2016 już w marcu było dużym zaskoczeniem. Decyzja o wstrzymaniu przyjmowania wniosków wydana przez BGK początkowo zmieniła plany wielu osobom, chcącym nabyć mieszkanie jeszcze w tym roku. – Istnieje jednak rozwiązanie. Banki przyjmują wnioski o kredyt z dofinansowaniem MdM pod warunkiem, iż termin ostatniej płatności za nieruchomość dla dewelopera przypada w 2017 lub 2018 roku – zaznacza Tomasz Rzeźniacki, kierownik jednego z poznańskich oddziałów Open Finance Direct. 
Mieszkaniowy Poznań w 2017 rokuPoznaniacy nie mogą narzekać na małą liczbę mieszkań z rynku pierwotnego. W sercu Wielkopolski buduje się dużo, a to sprawia, że wybór lokali jest szeroki. Na celowniku młodych poszukujących mieszkań, znajdują się aktualnie te inwestycje, które można nabyć z uzyskaniem dofinansowania w ramach MdM-u. – Nasze osiedla to projekty wieloetapowe, dlatego sporo mieszkań, planowanych do oddania w 2017 roku, jest dostępnych z dofinansowaniem – mówi Lucyna Jarczyńska, Dyrektor ds. Marketingu i Sprzedaży firmy Agrobex.
Budów, które przewidują termin oddania mieszkań do użytku w następnym roku w Poznaniu jest wiele. – Obecnie do sprzedaży wprowadziliśmy III etap osiedla Nowe Ogrody, który zostanie zrealizowany w 2017 roku. A to powoduje, że nasi klienci mogą skorzystać z rządowego programu – podkreśla Marlena Zapalska, Prezes spółki Proxin Ogrody. Podobnie wygląda sytuacja na Grunwaldzie. – Nasze osiedle realizowane jest w kilku etapach. Ostatni z nich będzie oddany do użytku w marcu następnego roku, dlatego kupujący mogą składać wnioski o dofinansowanie i uzyskać je z puli przewidzianej na 2017 rok – mówi Marek Smogór, Prezes Atrium Grunwald. Wielu deweloperów kończących projekty pod koniec bieżącego roku na część wpłaty finansowanej z MdM-u jest w stanie poczekać do stycznia. – Nasze mieszkania kwalifikują się do rządowego programu. Zdajemy sobie sprawę, że dopłata to duży zastrzyk gotówki, dlatego postanowiliśmy dostosować nasz system płatności do aktualnej sytuacji – deklaruje Agata Nowaczyk, z poznańskiego biura sprzedaży Ekonbud-Fadom.  
Podpoznańskie projekty w przyszłym rokuSporo buduje się także na obrzeżach Poznania. W gminie Komorniki powstaje III i IV etap Rodzinnych Ogrodów, który jest budowany przez Łowiccy Grupa Deweloperska – Nowe etapy będę oddane w przyszłym roku, dlatego klienci kredytowi, kupujący u nas mieszkanie, mogą skorzystać z MdM-u – podkreśla Monika Walkowiak, specjalista ds. sprzedaży i marketingu z firmy Łowiccy Grupa Deweloperska. Natomiast w Środzie Wielkopolskiej powstaje Osiedle Tulipanowe, które realizuje firma Planetbud Development. – Zadbaliśmy o to, by ceny za metr kwadratowy na naszej inwestycji łapały się w ramy programu MdM. Domy będą oddane do użytku jeszcze w tym roku, ale klienci mogą uzyskać dofinansowanie w ramach rządowego programu z puli na rok 2017 – zauważa Weronika Potarzycka, z biura sprzedaży Planetbud Development. Taką samą deklarację składa deweloper KM Building. Firma realizuje osiedle Słoneczne w Brodowie i Rodzinny Zakątek w Błażejewku. – Nasze deklarowane plany rozwojowe sięgają przynajmniej 2021 roku. Tym samym w ofercie znajdują się nieruchomości, których odbiór będzie następował w 2017 czy 2018 roku. Osoby chcące nadal nabyć mieszkanie ze wsparciem rządowego programu MdM mogą liczyć na naszą pomoc – dodaje Maciej Bartczak, współwłaściciel KM Building. Jest też wiele projektów, które dopiero wchodzą na rynek, a więc uzyskanie dofinansowania w ich przypadku nie powinno stanowić problemu. – Wschodnia 19 to projekt, który niedawno rozpoczęliśmy, mieszkania będą oddane w czwartym kwartale następnego roku, jednak przyszłym nabywcom lokali radzimy pośpiech, bowiem zgodnie z prognozami zainteresowanie programem Mieszkanie dla Młodych jeszcze wzrośnie – zaznacza Jarosław Szkopek, przedstawiciel inwestora Wschodnia 19. Kupno mieszkania z rynku pierwotnego jest łatwiejsze niż uzyskania nieruchomości z rynku wtórnego. Deweloperzy są w stanie poczekać na ostatnią wypłatę do stycznia. – Wychodzą naprzeciw aktualnej sytuacji dostosowaliśmy nasz system płatności do wymogów programu MdM – mówi Adam Wędrychowicz z firmy Linea. 
Liczba chętnych w przyszłych latach zapewne jeszcze wzrośnie, a limit środków przeznaczonych na program MdM to 746 mln zł w 2017 roku i 762 mln zł w 2018 roku, dlatego zainteresowani skorzystaniem z dofinansowania powinni złożyć wniosek jak najszybciej.

Komentarze (0)

Napisz komentarz

Najnowsze artykuły

Hotel Reymont w Łodzi zmieni się w butikowy Aiden by Best Western [WIZUALIZACJE]
Hotel Reymont położony jest w centrum Łodzi, przy ul. Legionów 81, w pobliżu Manufaktury - jednej z...
Ericsson zwiększy zatrudnienie w swoich centrach badań i rozwoju w Krakowie i Łodzi
Szwedzki koncern Ericsson zwiększa zatrudnienie w swoich centrach badań i rozwoju w Polsce, które zn...
NOYEN rozbudowuje swoją fabrykę w Lublinie i zwiększa produkcję
W najbliższych dniach rozpocznie się rozbudowa infrastruktury firmy NOYEN znajdującej się w Lublinie...
Chiński gigant inwestuje pod Wrocławiem
Chiński gigant z branży EMS zainwestuje 100 mln zł w rozbudowę swojego zakładu produkcyjnego na ter...
Tunel w ciągu Południowej Obwodnicy Warszawy gotowy. Kiedy nim pojedziemy? [FILM]
Roboty budowlane na ursynowskim odcinku drogi ekspresowej S2 węzeł Puławska - węzeł Warszawa Wilanów...
White Stone planuje wielką inwestycję na warszawskich Bielanach
Grupa White Stone zakupiła drugą część gruntów na Bielanach w sąsiedztwie Huty Warszawa, przy stacji...
Pierwsze symptomy ożywienia na wrocławskim rynku biurowym po II kwartale 2021 r.
Międzynarodowa firma doradcza Cushman & Wakefield podsumowała pierwsze półrocze 2021 roku na wrocław...
W Warszawie trwa budowa Varso Tower, najwyższego budynku w UE [FILM + ZDJĘCIA]
W centrum Warszawy przy ul. Chmielnej 73 trwa budowa Varso Tower, najwyższego budynku w Unii Europej...
Rosyjscy miliarderzy zainwestują kolejne miliony euro w budowę następnej fabryki na Dolnym Śląsku
Rosyjscy miliarderzy, właściciele koncernu Technonicol Corporation, największego w Rosji i Euro...
80 milionów euro i ponad 1000 miejsc pracy. Hiszpański Persan inwestuje pod Wrocławiem
Kolejna wielka inwestycja produkcyjna pod Wrocławiem. Hiszpańska firma Persan wybuduje we Wróblowica...