Deweloperzy sprzedają mniej mieszkań, ale to i tak rekordowy rok fot. investphoto.pl

Deweloperzy sprzedają mniej mieszkań, ale to i tak rekordowy rok

Polska
Tomasz  Matejuk
Tomasz Matejuk
REKLAMA
W sześciu największych polskich miastach (Warszawa, Kraków, Wrocław, Trójmiasto, Poznań i Łódź) od lipca do września sprzedano ponad 14,1 tys. mieszkań, czyli o nieco ponad 6 procent mniej niż w poprzednim kwartale – wynika z raportu REAS. – Jeśli sprzedaż w kolejnym kwartale utrzyma się na podobnym poziomie, będzie to najlepszy rok w historii branży – prognozują eksperci.
O danych firmy REAS, dotyczących sprzedaży mieszkań we Wrocławiu w trzecim kwartale 2016 roku, pisaliśmy już jakiś czas temu.
Teraz światło dzienne ujrzał już kompletny raport REAS poświęcony rynkowi mieszkaniowemu w Polsce w III kwartale bieżącego roku. Wynika z niego, że ostatni kwartał był nieznacznie słabszy niż poprzedni, zarówno pod względem sprzedaży, jak i nowych wprowadzeń do oferty. Jak zapewniają jednak eksperci REAS, rynek jest w niemal idealnej równowadze.

Po rekordowych 17,7 tys. nowych wprowadzeń w II kwartale, deweloperzy zwolnili tempo i wprowadzili do sprzedaży o 20% mniej, czyli "zaledwie" 14,2 tys. mieszkań. W tym samym czasie sprzedali ponad 14,1 tys. lokali, co sprawiło, że oferta pozostała na niezmienionym poziomie 51 tysięcy.
– Przełamanie trendu wzrostowego trwającego w sprzedaży na rynku pierwotnym nieprzerwanie od IV kwartału 2014 roku było niewątpliwie skutkiem wyczerpania puli środków na dofinansowanie w  ramach programu MdM – komentuje Katarzyna Kuniewicz, partner i dyrektor Badań i Analiz Rynku w REAS. 



Spada liczba wniosków do programu MdM
Jak dodaje Katarzyna Kuniewicz, choć w tym kwartale deweloperzy nie odczuli jeszcze wyraźnie spadku sprzedaży MdM-owej, będzie to jeden z najważniejszych czynników, który w najbliższych miesiącach wpłynie na skalę popytu.
REKLAMA
W praktyce, poza kilkoma pierwszymi dniami lipca nabywcy mogli starać się o dopłatę jedynie w przypadku zakupu mieszkań z terminem zakończenia w 2018 roku – a ich oferta w czasie wakacyjnych miesięcy była jeszcze stosunkowo niewielka. W efekcie tego, jak podaje BGK, w III kwartale zarejestrowano o około 1600 mniej wniosków niż w kwartale poprzednim.
Największy, bo aż 66% spadek ich liczby odnotowany został we Wrocławiu i w Warszawie. W Poznaniu liczba wniosków spadła o ponad 63%, w Krakowie 62%, w Gdańsku 60% .



Mniej mieszkań wprowadzanych do sprzedaż, wyższe ceny
Mniejsze zainteresowanie mieszkaniami kwalifikującymi się do dopłat nie przestraszyło deweloperów. Zareagowali mniejszą liczbą wprowadzeń – przede wszystkim w segmencie mieszkań najtańszych, ale zaczęli za to uzupełniać ofertę o projekty z segmentu mieszkań o podwyższonym standardzie i segmentu apartamentowego. 
Skutkiem tego, jak podkreślają eksperci, w III kwartale zauważalny był na analizowanych rynkach wzrost cen mieszkań wprowadzanych do sprzedaży. Natomiast średnia cena mieszkań znajdujących się w ofercie nie zmieniła się w porównaniu z poprzednim kwartałem, co wskazuje na szybką sprzedaż nowo wprowadzanej oferty.
– Elastyczne podejście sprawiło, że dla deweloperów było to najlepsze 12 miesięcy w historii. W samym tylko 2016 roku, przez dziewięć miesięcy sprzedali niemal tyle, ile przez cały rok 2014. Jeśli to tempo się utrzyma, w styczniu będziemy mówić o kolejnych rekordach – dodaje Katarzyna Kuniewicz.



Jak wpłynie na rynek "Mieszkanie Plus"?

Eksperci REAS zwracają uwagę, że na razie wpływ na rynek działań związanych z Narodowym Programem Mieszkaniowym pozostaje niewiadomą.

Realny wpływ Narodowego Programu Mieszkaniowego na rynek deweloperski pojawi się wówczas, gdy zaczną być tworzone listy oczekujących na mieszkania, a potencjalni lokatorzy będą mogli obejrzeć przynajmniej projekty swoich przyszłych mieszkań. Z pewnością nie przeszkodzi to deweloperom w uzyskaniu rekordowych wyników sprzedaży w 2016 roku i całkiem dobrych, choć nieco niższych, w 2017 roku – prognozują znawcy rynku.

Komentarze (0)

Napisz komentarz
REKLAMA