Inwestor powstającego Parku Handlowego KWADRAT rozpoczyna przygotowanie terenu pod budowę obiektu

Inwestor powstającego Parku Handlowego KWADRAT rozpoczyna przygotowanie terenu pod budowę obiektu

Białystok
Kajtman
Kajtman
REKLAMA

W ubiegłym tygodniu uprawomocniło się pozwolenie na budowę nowego zakładu produkcyjnego Biazet S.A. Tym samym rozpoczyna się ważny etap w przygotowaniu obszaru pod realizację KWADRATU – 51.000 GLA. Galeria handlowa z hipermarketem spożywczym Tesco Extra połączona z parkiem handlowym, w tym marketem budowlanym Dom i Ogród OBI będzie pierwszym na taką skalę obiektem w północno-wschodniej Polsce, w województwie podlaskim.

 

KWADRAT będzie największą galerią handlową połączoną z parkiem handlowym w województwie podlaskim o łącznej powierzchni najmu 51 000 mkw. (GLA) wraz parkingiem na 1 500 miejsc postojowych. Obiekt, którego oddanie do użytku planowane jest na II kw. 2014 roku, powstaje w Białymstoku, na 13 hektarowej działce położonej przy ulicy Andersa. Obecnie na tych terenach nieprzerwanie od 1994 r. działa handel wielkopowierzchniowy. Funkcjonują tu także biura oraz kilka zakładów produkcyjnych, w tym produkcja urządzeń małego AGD Biazet S.A. Aktualni użytkownicy obiektów położonych na terenie Biazet S.A. zakończą swoją działalność w perspektywie najbliższych miesięcy, w tym istniejące centrum handlowe - Galeria Kwadrat do końca 2012 r. Inwestor po uprawomocnieniu się pozwolenia na budowę rozpoczął już budowę nowego zakładu produkcyjnego. Tkanka dotychczasowych zabudowań będzie częściowo pozostawiona, co znacznie zmniejszy koszty prac budowlanych czego wynikiem będą niższe koszty najmu powierzchni w Parku Handlowym z galerią. W najbliższych miesiącach, po dopełnieniu przez inwestora wszystkich formalności, rozpoczną się także prace rozbiórkowe likwidowanych budynków. Zakończenie budowy nowych zakładów Biazet S.A. i przeniesienie produkcji planowane jest na II kw. 2013 roku.

 

Rozpoczęcie przygotowania terenu pod budowę Parku Handlowego KWADRAT realizowane jest równolegle z rozbudową obwodnicy miejskiej – Trasie Generalskiej. Bezkolizyjna obwodnica miasta o długości 12,5 km, pozwoli na bardzo dobre skomunikowanie Parku Handlowego zarówno z centrum Białegostoku, jak i całym regionem podlaskim oraz drogami tranzytowymi na wschód. KWADRAT będzie pierwszym nowoczesnym obiektem handlowym w tym rejonie miasta. W zasięgu 20-minutowej jazdy samochodem mieszka ponad 340 tys. osób, a prawie 360 tys. może dostać się do galerii w ciągu 60 minut.
 
 

Znakomity dojazd

Niewątpliwym atutem inwestycji jest jej lokalizacja. Usytuowanie zaledwie 2 km od ścisłego centrum miasta, przy głównym szlaku komunikacyjnym oraz dobrze rozwinięty transport publiczny umożliwi komfortowe dotarcie do obiektu mieszkańcom ze wszystkich rejonów miasta i regionu podlaskiego. Miejsce, w  którym powstaje nowa galeria z parkiem handlowym wraz z sąsiadującą obok giełdą rolno-spożywczą, to teren z wieloletnią tradycją handlową. W bliskim otoczeniu KWADRATU od kliku lat rozwija się również nowoczesne budownictwo mieszkaniowe. Miasto realizuje także szereg inwestycji drogowych łączących centrum Białegostoku z obecnie budowaną Trasą Generalską, która obsłuży wszystkie drogi tranzytowe i regionalne wokół Białegostoku (S8, S19, drogę krajową 65). W ramach przebudowy układu drogowego budowane jest bezkolizyjne, dwupoziomowe skrzyżowanie z ulicą I Armii Wojska Polskiego będące zarazem wjazdem do KWADRATU. Zakończenie prac drogowych realizowanych przez firmę Strabag planowane jest na koniec 2013 roku.

 

Oferta dopasowana do potrzeb miasta i regionu

Klienci będą mogli skorzystać z bogatej oferty handlowej galerii, hipermarketu spożywczego Tesco Extra czynnego 24h na dobę oraz parku handlowego z ofertą marketu budowlanego Dom i Ogród OBI. Inwestor centrum postawił sobie za cel stworzenie modnego i nowoczesnego, a zarazem przystępnego cenowo miejsca zakupów. Na ponad 30 000 mkw. powierzchni handlowej galerii znajdzie się około 80 sklepów, w tym salony popularnych międzynarodowych i krajowych, sieciowych marek we wszystkich kategoriach, a także najemcy lokalni. Uzupełnieniem przestrzeni handlowej będzie park handlowy z ofertą w kategorii wyposażenia domu i wnętrz. Bogata oferta gastronomiczna, atrakcyjnie zaaranżowane ogródki restauracyjne i kawiarnie, będą tworzyć wyjątkowe miejsce spotkań z rodziną i przyjaciółmi. Oferta handlowa zostanie uzupełniona licznymi punktami usługowymi, w tym medycznym oraz placem zabaw dla dzieci. Dla zmotoryzowanych klientów, w bezpośrednim sąsiedztwie znajduje się dyskontowa stacja paliw pod marką Statoil 123. Po uruchomieniu obiektu operator spożywczy Tesco uruchomi bezpłatny Tesco Bus. Lokalizacja i łatwość dojazdu, szeroka oferta handlowa ze średniej i niskiej półki cenowej oraz nowoczesny standard zabudowy przyciągną szeroką grupę konsumentów z obszaru aglomeracji miejskiej, regionu jak i ruchu tranzytowego. Komercjalizacją projektu zajmuje się firma Colliers International posiadająca międzynarodowe doświadczenie na rynku nieruchomości handlowych, komercyjnych i hotelowych.

 

Inwestor

W 2012 roku do realizacji projektu została powołana Spółka Park Handlowy KWADRAT S.A. jako spółka zależna od przedsiębiorstwa Biazet S.A. KWADRAT - galeria połączona z parkiem handlowym powstaje w Białymstoku na 13 ha działce przy ul. Andersa 38, będącej własnością Biazet S.A. Obecnie na tych terenach nieprzerwanie od 1994 r. działa handel wielkopowierzchniowy. Funkcjonują tu także biura oraz kilka zakładów produkcyjnych, w tym produkcja urządzeń małego AGD Biazet S.A. Aktualni użytkownicy obiektów położonych na terenie Biazet S.A. zakończą swoją działalność w perspektywie najbliższych miesięcy, w tym istniejące centrum handlowe Galeria Kwadrat. Inwestor po uprawomocnieniu się pozwolenia na budowę rozpoczął już budowę nowego zakładu produkcyjnego. Tkanka dotychczasowych zabudowań będzie częściowo pozostawiona, co znacznie zmniejszy koszty prac budowlanych czego wynikiem będą niższe, atrakcyjniejsze koszty najmu powierzchni handlowej.

 

Projekt jest realizowany przez inwestora mocno osadzonego na rynku białostockim, z doskonałą znajomością miasta, jego specyfiki i społeczności. W 1994 roku firma Biazet S.A. zakończyła proces transformacji przedsiębiorstwa państwowego w spółkę akcyjną, której udziały mają wyłącznie właściciele prywatni. Właściciele przedsiębiorstwa w ciągu ponad 40 lat swojej historii, doświadczeniu i zgromadzonej wiedzy, kompetentnej  i wysoko wykwalifikowanej kadrze, wykorzystującej najlepsze wzory organizacji pracy i produkcji, stworzyli wysoko efektywne przedsiębiorstwo specjalizujące się zarówno w produkcji sprzętu małego AGD jak i wynajmie powierzchni handlowej, usługowej i produkcyjnej. Biazet S.A. to firma o międzynarodowym zasięgu, produkując rocznie 5 000 000 urządzeń dla 130 odbiorców na całym świecie zatrudnia w największym szczycie ponad 800 pracowników. Utrzymując od wielu lat stabilną pozycję finansową, w rankingu z 2012 roku „Podlaskiej Złotej Setki Przedsiębiorstw” znalazła się w pierwszej dziesiątce najlepszych firm pod względem przychodów ze sprzedaży.

 

REKLAMA

Park Handlowy  Kwadrat w liczbach


Powierzchnia działki13 haPowierzchnia najmu / GLA51 000 mkw.Powierzchnia najmu galerii handlowej z Tesco Extra


(w tym powierzchnia Tesco Extra 14 700 mkw. z salą sprzedaży 10 000 mkw.)30 000 mkw.Powierzchnia handlowa Parku Handlowego


(w tym powierzchnia marketu budowlanego Dom i Ogród OBI 11 300 mkw.)21 000 mkw.Liczba lokali handlowo-usługowych80Miejsca parkingowe1 500Rozpoczęcie budowy I kw. 2013 r.Planowane otwarcieII kw. 2014 r.


 

 

Białystok – stolica województwa podlaskiego

Białystok to największe miasto w Polsce północno-wschodniej a zarazem stolica województwa podlaskiego licząca  prawie 300 000 mieszkańców. Wśród miast wojewódzkich Polski, Białystok jest drugim miastem pod względem gęstości zaludnienia, 11. pod względem ludności i 13. pod względem powierzchni. Miasto pełni funkcję administracyjnego, gospodarczego, naukowego i kulturalnego centrum regionu. Wraz z przyległymi gminami tworzy aglomerację białostocką. Jest najważniejszym ośrodkiem gospodarczym w regionie, a odsetek ludności w wieku produkcyjnym wynosi 66,5% i należy do jednego z najwyższych w Polsce. Białystok to  bardzo silny ośrodek akademicki, szkolnictwo wyższe jest tutaj reprezentowane przez blisko 20 uczelni wyższych skupiając ponad 50 000 studentów. Uwarunkowania geograficzne (miasto leży w sąsiedztwie Białorusi, Litwy i Rosji) i historyczne sprawiły, że Białystok jest miejscem, gdzie od wieków żyli wspólnie ludzie różnych kultur, wyznań i narodowości, co ukształtowało specyficzny charakter miasta.

 

Pracownia architektoniczna

Projekt architektoniczny został opracowany przez pracownię AB Architects, firmę z wieloletnim doświadczeniem w projektowaniu wielkopowierzchniowych obiektów m. in. na rynku podlaskim.

 

Finansowanie

Finansowanie budowy KWADRATU w 30% zapewnia inwestor, pozostała kwota, 70% środków, będzie pochodzić z kredytu bankowego. Inwestor prowadzi bardzo zaawansowane rozmowy z bankami w celu zapewnienia finansowania dla inwestycji.

 

Generalny wykonawca

Postępowanie przetargowe w celu wyłonienia generalnego wykonawcy jest w końcowej fazie.

Komentarze (0)

Napisz komentarz
REKLAMA