Biurowiec PZU Tower w Warszawie zostanie wyburzony? W jego miejsce planowana jest budowa wyższego budynkuFoto: Adrian Grycuk - CC BY-SA 3.0.pl / Wikimedia Commons - pl.wikipedia.org

Biurowiec PZU Tower w Warszawie zostanie wyburzony? W jego miejsce planowana jest budowa wyższego budynku

Orzech
Orzech
PZU Tower
adresWarszawa, aleja Jana Pawła II 24
inwestorGrupa PZU S.A.
projektantSpychała & Partnerzy
REKLAMA

Kolejny duży, wysoki warszawski biurowiec zostanie wyburzony, a jego miejsce zajmie wyższy budynek? Być może tak właśnie się stanie z 94-metrowym wieżowcem PZU Tower. Budynek znajduje się w dzielnicy Śródmieście, przy al. Jana Pawła II 24, przy skrzyżowaniu z ul. Grzybowską.

PZU Tower powstał w miejscu, w którym do lat 50. XX wieku znajdował się budynek Główny Gminy Żydowskiej. Był budowany od 1997 do 2000 roku z przeznaczeniem na funkcje hotelowe. Jego pierwsza nazwa to Les Tours Business Research Center. Została ona zmieniona, gdy wieżowiec kupiło największe polskie towarzystwo ubezpieczeniowe PZU, które podjęło decyzję o zmianie przeznaczenia budynku na biurowiec.

Powierzchnia użytkowa PZU Tower to 55 600 mkw. Wieżowiec składa się z 28 kondygnacji nadziemnych i czterech podziemnych.

Budynek pełnił rolę siedziby centrali Grupy PZU do 2022 roku, kiedy to została ona przeniesiona do budynku Y w kompleksie Generation Park, przy rondzie Daszyńskiego, w którym zajmuje około 47 000 mkw. powierzchni biurowej.

REKLAMA
Foto: Adrian Grycuk - CC BY-SA 3.0.pl / Wikimedia Commons - pl.wikipedia.org

Teraz, jak informuje Gazeta Wyborcza, Grupa PZU zamierza wyburzyć ten 23-letni budynek, a w jego miejsce wybudować nowy, znacznie wyższy biurowiec. Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych złożyło w stołecznym ratuszu wniosek o ustalenie warunków przebudowy i rozbudowy wieżowca.

Przypomnijmy, pierwotnie PZU planowało przy skrzyżowaniu al. Jana Pawła II i ul. Grzybowskiej budowę nawet 150-metrowego wysokościowca, jednak negatywna opinia miejskiego biura architektury zrewidowała plany tej polskiej spółki. W miejsce PZU Tower może stanąć najwyżej 130-metrowy wieżowiec.

Będziemy na bieżąco informowali o dalszych losach tej inwestycji.

Komentarze (3)

Napisz komentarz
Klient-zadowolony jak nie wiem co.(gość)
A to wszystko za pieniądze z polis klientów , nic dziwnego że jest coraz drożej, najwyższy czas zmienić firmę ubezpieczeniową.
maresuav(gość)
Świetnie, że coś zmienią w tym miejscu, bo obecny building PZU wygląda wyjątkowo obrzydliwiej
Biedny pracownik PZU(gość)
No świetnie po prostu, pracownikom PZU mówi się, że nie ma pieniędzy na podwyżki, ale firma od tak najpierw za grube pieniądze zburzy nie jakiś stary wiezowiec i w to miejsce za jeszcze grubsze pieniądze postawi nowy budynek, to jest dramat i naplucie w twarz zwykłemu, szaremu pracownikowi PZU
REKLAMA