Co dalej z budową nowego, wielkiego hotelu w Poznaniu? Materiały prasowe

Co dalej z budową nowego, wielkiego hotelu w Poznaniu?

FILM+WIZUALIZACJE
Orzech
Orzech
REKLAMA

W stolicy Wielkopolski, nad Jeziorem Maltańskim, planowana jest budowa nowego, dużego, 5-gwiazdkowego hotel. Po wielu miesiącach starań inwestora, spółki Malta Ski, pod koniec listopada 2023 roku Urząd Miasta w Poznaniu wydał pozwolenie na realizację tej inwestycji. Niespodziewanie już w grudniu ten sam urząd odwołał się od własnej decyzji do wojewody.

Inwestor, spółka Malta Ski, po uzyskaniu decyzją sądu rejonowego „ustanawiającej wymaganą przepisami służebności drogi koniecznej” otrzymała pozwolenie na rozbiórkę pięciu małych budynków na działce i budowę hotelu. „Formalnie nie dało się tego zablokować” – cytowała w listopadzie 2023 r. poznańska „Gazeta Wyborcza” jednego z urzędników miejskich.

Kiedy wydawało się, że rozpoczęcie realizacji tej dużej inwestycji jest coraz bliżej, w połowie grudnia Urząd Miasta w Poznaniu złożył odwołanie do wojewody od swojej decyzji.

– Od każdej decyzji administracyjnej, w tym od decyzji udzielającej pozwolenie na budowę wydanej w pierwszej instancji, strona postępowania może się odwołać. Miasto, działając jako strona postępowania, ma prawo do odwołania się od decyzji i z tego prawa zdecydowało się skorzystać – powiedziała poznańskiej "Gazecie Wyborczej” Magda Albińska, dyrektorka wydziału gospodarki nieruchomościami Urzędu Miasta w Poznaniu.

W treści złożonego zażalenia, Urząd Miasta ma wątpliwości dotyczące „akcentu urbanistycznego”, przede wszystkim chodzi o trzecią kondygnację budynku. Urzędnicy miejscy piszą w złożonym przez siebie zażaleniu, że „trudno je uznać za akcent, czyli element wyróżniający, gdyż rzeczywiście jest dodatkową kondygnacją” i formułują obawę, że „niejednoznaczne zapisy obowiązującego miejscowego planu zostały zinterpretowane przez inwestora w oderwaniu od wykształconego przez lata charakteru obszarów nadmaltańskich”.

„Urząd miasta wskazuje też, że inwestor powinien uwzględnić rekomendacje dotyczące zabudowy, zagospodarowania i użytkowania terenów, które wynikają z audytu krajobrazowego województwa wielkopolskiego, przyjętego przez sejmik. Bo teren nad Maltą jest częścią krajobrazu wschodniego klina zieleni, a stok to dominanta krajobrazowa. Urzędnicy wyjaśniają, że ich celem jest potwierdzenie, czy projekt budowlany przygotowany przez inwestora uwzględnia te wytyczne [...] Wojewoda może utrzymać w mocy zaskarżoną decyzję, uchylić ją lub umorzyć postępowanie odwoławcze. Jeśli wojewoda uzna odwołanie za uzasadnione, to albo sam rozstrzygnie sprawę, albo przekaże ją do ponownego rozpatrzenia przez organ pierwszej instancji. Natomiast, jeśli uzna odwołanie za bezzasadne, to utrzyma pozwolenie na budowę w mocy i stanie się ono ostateczne” – informuje poznański oddział "Gazety Wyborczej".

Przypomnijmy, planowany nowy, 5-gwiazdkowy obiekt będzie funkcjonował pod znaną, światową marką Mövenpick, należącą do Grupy Accor. Powstanie przy ul. Wiankowej, w bliskim sąsiedztwie linii brzegowej Jeziora Maltańskiego w Poznaniu. Hotel Mövenpick Poznań zaoferuje gościom 159 pokoi, restaurację, bar, sale konferencyjne, a także centrum fitness z basenem wewnętrznym, strefę SPA z gabinetami kosmetycznymi oraz parking. Nie zabraknie również rowerowni czy narciarni dla gości korzystających z pobliskiego stoku.

REKLAMA

Umowa o zarządzanie, pomiędzy inwestorem a operatorem marki Mövenpick, spółką Accor, została zawarta w 2021 roku. Jak zapewnia inwestor, spółka Malta Ski projekt hotelu powstał z dbałością o zachowanie specyfiki otoczenia Jeziora Maltańskiego, oraz z myślą o uatrakcyjnieniu infrastruktury sportowej – stoku narciarskiego i toru regatowego. nowy hotel zostanie wyposażony w rozwiązania przyjazne dla środowiska, jak instalacja fotowoltaiczna, system wykorzystania deszczówki, pojawią się również ule i budki dla ptaków.

– Mövenpick jest synonimem udanego wypoczynku, stąd trzecia już lokalizacja w Polsce, natomiast pierwsza typowo miejska. Marka jest znana ze swojego zaangażowania w ochronę środowiska i proponowanie rozwiązań proekologicznych w swoich obiektach. Międzynarodowy system certyfikacji Green Globe wyróżnił Mövenpick jako globalnego lidera zrównoważonego rozwoju w hotelarstwie. Ekologicznych rozwiązań nie zabraknie także w poznańskim hotelu – podkreśla Jacek Stasikowski, dyrektor ds. rozwoju sieci Accor.

Materiały prasowe
Materiały prasowe
Materiały prasowe
Materiały prasowe
Materiały prasowe
Materiały prasowe
Materiały inwestora
Materiały inwestora

Jak deklaruje inwestor budowa hotelu Mövenpick Poznań ma rozpocząć się wiosną 2025 r. i potrwać dwa lata. Jednak sytuacja ta może ulec zmianie, ze względu na złożone przez miasto Poznań odwołanie od swojej decyzji.

Komentarze (0)

Napisz komentarz
REKLAMA