Co dalej z oporowskim Parkiem Mamuta? Kolejny przetarg wkrótceźródło: materiały projektanta

Co dalej z oporowskim Parkiem Mamuta? Kolejny przetarg wkrótce

REKLAMA
Drugi przetarg ogłoszony przez wrocławski Zarząd Zieleni Miejskiej na zagospodarowanie terenu przy ulicy Bukowskiego został unieważniony. W poniedziałek urzędnicy konsultowali z mieszkańcami dalszy los realizowanego w ramach Wrocławskiego Budżetu Obywatelskiego projektu.
Spotkanie odbyło się w bardzo dobrej atmosferze, mieszkańcy z dużym zrozumieniem podeszli do tematu. Pokazaliśmy, że wiele od jesieni 2014 roku do dzisiaj się w tym obszarze działo, między innymi: remont linii wysokiego napięcia zakończony późna wiosną bieżącego roku, uporządkowanie kwestii działek, drobne prace porządkowe i nasadzenia – mówi Bartłomiej Świerczewski, dyrektor Biura ds. Partycypacji Społecznej.
Park Wspólnotowy "Ślężański Mamut" to jeden ze zwycięskich projektów WBO 2014. Miał zostać zrealizowany do 2015 roku, jednak napotkał wiele utrudnień.
materiały projektanta
Aby Park Mamuta mógł powstać, wymagał wypowiedzenia umów najemcom, którzy go zajmowali, przygotowania najpierw koncepcji zagospodarowania, a potem uzgodnionej dokumentacji, uzgodnienia procedur co do odrolnienia gruntów, otrzymania wszystkich wymaganych uzgodnień, w tym tego najważniejszego od DZMiUW, zarządcy rzeki Ślęży, i TAURON, zarządcy sieci wysokiego napięcia, przechodzącej nad terenem przyszłego parku, oraz przebudowa sieci wysokiego napięcia, bez której nie można byłoby na tym obszarze stworzyć terenów rekreacyjnych, publicznie dostępnych – wyliczają urzędnicy.
Te działania zakończyły się dopiero późną wiosną 2017 roku. Ich koszt wyniósł ponad 1 mln złotych, co jednak nie obciąża budżetu zarezerwowanego w ramach WBO.
FB

Park Mamuta w węższym zakresie w połowie 2018 roku

Drugi przetarg ogłoszony przez ZZM na zagospodarowanie terenu pod park zakończył się 11 września. Zgłosiło się trzech wykonawców, jednak najkorzystniejsza oferta przekroczyła planowaną sumę 1 295 260 zł aż o blisko 1,6 mln zł.
Mamy przeświadczenie, że koszty zaproponowane przez wykonawców w przetargach są przeszacowane, czego przykładem jest zabawka Mamut. Na etapie przygotowywania dokumentacji pozyskaliśmy zapewnienie z jednej z firm, że jest w stanie wykonać ją o połowę taniej. W innych punktach koszt jest zawyżony o dwieście, trzysta i więcej procent – wyjaśnia Bartłomiej Świerczewski.
REKLAMA
materiały projektanta
Jak zauważa, realizacja Parku Mamuta, zgodnie z zasadami WBO, musi zmieścić się w konkretnym budżecie przypisanym do tego projektu w wysokości 1,5 miliona złotych.
–  W związku z tym zaproponowaliśmy mieszkańcom, że trzeci przetarg ograniczy jego zakres. Chcemy zrealizować Mamuta, czyli największą atrakcję, zapewnić komunikację od strony ulicy Bukowskiego i wałów przy rzece Ślęza oraz uprzątnąć teren od Solskiego do Bukowskiego. Nowy przetarg będzie zakładał możliwość wykonywania poszczególnych działań oddzielnie i będzie miał charakter europejski, to znaczy nie będziemy się ograniczać do krajowych wykonawców.
materiały projektanta
Zebrani podczas konsultacji wspólnie uznali, że to najlepsze rozwiązanie.
Czas nie jest dla nas priorytetem. Wszyscy byliśmy zgodni, że warto poczekać jeszcze kilka miesięcy, a zrealizować inwestycję w większym zakresie – mówi Tomasz Stefanicki, lider projektu Park Wspólnotowy "Ślężański Mamut". – Nie ograniczamy się do pozyskiwania środków z WBO. Będziemy też szukać różnych możliwości finansowania kolejnych etapów parku, w tym na przykład grantów na projekty przyrodnicze, edukacyjne, w tym dla organizacji pozarządowych. Pierwsze realizacje tego typu mamy za sobą w części Parku nazwanej Polaną Profesorów.
Urzędnicy już planują szukanie wykonawcy po raz trzeci.
Zarząd Zieleni Miejskiej chce ogłosić przetarg w pierwszej połowie października. Jeżeli uda się go rozstrzygnąć do końca roku, to projekt powinien zostać zrealizowany, zależnie od pogody, w pierwszej połowie 2018 roku – zapowiada Bartłomiej Świerczewski.
materiały projektanta

Komentarze (0)

Napisz komentarz
REKLAMA