DODAJ

Wrocław: Park Mamuta w rozbudowie. Powstanie nowa alejka

Sport i rekreacja / Wrocław
Wrocław: Park Mamuta w
Mariusz Bartodziej
2019-03-15 08:06:27
Miasto przeznaczy na ten cel 200 tysięcy złotych. Firma Retencja skończy prace jeszcze przed wakacjami. Mieszkańcy korzystają z nowego terenu rekreacyjnego na Oporowie od jesieni.

Zarząd Zieleni Miejskiej rozstrzygnął 7 marca przetarg na budowę alejki z małą architekturą i zielenią towarzyszącąParku Wspólnotowym "Ślężański Mamut". Zgłosiło się trzech chętnych: Rotomat Sp. z o.o. (197,7 tys. zł brutto), Retencja Sp. z o.o. (200,7 tys. zł), oraz P&D Przemysław Drabik (243,7 tys. zł). Wszyscy zapewnili pięcioletnią gwarancję. Miasto planowało przeznaczyć na ten cel 198,1 tys. zł. Wybrało ofertę drugiej z firm, ponieważ uzyskała największą liczbę punktów dzięki zatrudnieniu osoby bezrobotnej.

Wykonawca wybuduje alejkę żwirową z obrzeżem stalowym z trawnikiem po obu stronach. Ponadto postawi drewniany przystanek oraz usunie zgodnie z decyzją jedno z drzew oraz część młodych samosiejek. Ma na to czas do 28 maja.

Park wyczekiwany od lat

Park Mamuta to jeden ze zwycięskich projektów Wrocławskiego Budżetu Obywatelskiego 2014. Miał zostać zrealizowany do 2015 roku, jednak napotkał wiele utrudnień.

Aby mógł powstać, wymagał wypowiedzenia umów najemcom, którzy go zajmowali, przygotowania najpierw koncepcji zagospodarowania, a potem uzgodnionej dokumentacji, uzgodnienia procedur co do odrolnienia gruntów, otrzymania wszystkich wymaganych uzgodnień, w tym tego najważniejszego od DZMiUW, zarządcy rzeki Ślęży, i TAURON, zarządcy sieci wysokiego napięcia, przechodzącej nad terenem przyszłego parku, oraz przebudowa sieci wysokiego napięcia, bez której nie można byłoby na tym obszarze stworzyć terenów rekreacyjnych, publicznie dostępnych – wyliczali urzędnicy.

Te działania zakończyły się późną wiosną 2017 roku. Ich koszt wyniósł ponad 1 mln zł, co jednak nie obciążało budżetu w wysokości 1,5 mln zł zarezerwowanego w ramach WBO.

O wyłonieniu wykonawcy pierwszej części prac oraz jej zakresie pisaliśmy w lutym zeszłego roku. W marcu ubr. pisaliśmy o rozstrzygnięciu przetargu na pozostałe zadania. Mieszkańcy korzystają z parku z m.in. zabawką Mamuta od listopada.