Co dalej z pawilonem Muzeum Sztuki Nowoczesnej nad Wisłą?artmuseum.pl/pl/muzeum

Co dalej z pawilonem Muzeum Sztuki Nowoczesnej nad Wisłą?

Orzech
Orzech
REKLAMA

Rada m.st. Warszawy uchwaliła zmianę statutu Muzeum Sztuki Nowoczesnej, wyodrębniając Pawilon nad Wisłą jako oddział muzeum. Przestrzeń będzie służyła tańcowi i innym sztukom performatywnym.

– Brak instytucjonalnego miejsca dla sztuki tańca i performensu jest bardzo odczuwalny, zwłaszcza dla artystek i artystów. Projektowane działania Pawilonu nad Wisłą są odpowiedzią na pojawiającą się od lat w postulatach środowiska potrzebę stworzenia domu tańca, performensu i choreografii w Polsce – mówi Aldona Machnowska-Góra, wiceprezydentka Warszawy.

W czwartek 4 kwietnia Rada m.st. Warszawy uchwaliła zmianę statutu Muzeum Sztuki Nowoczesnej polegającą na wyodrębnieniu Pawilonu nad Wisłą jako oddziału muzeum. Na poprzedniej sesji, 14 marca, radni przyznali 8 milionów złotych na działania związane z modernizacją, przebudową oraz zakupem wyposażenia dla Pawilonu. Dzięki tym decyzjom powstanie warszawska scena tańca i innych sztuk performatywnych.

Warszawa przejęła MSN

W styczniu 2023 roku m.st. Warszawa przejęło obowiązki organizatora Muzeum Sztuki Nowoczesnej. Już wtedy pojawił się pomysł wykorzystania nadwiślańskiego pawilonu, jako przestrzeni poświęconej tańcowi, w tym rozwojowi sztuk performatywnych i choreografii eksperymentalnej.

Zmieniamy Pawilon nad Wisłą

REKLAMA

Proces tworzenia i projektowania pilotażowego programu tanecznego w Pawilonie nad Wisłą na 2025 rok zainicjowało warszawskie Biuro Kultury. Do rozmów o nowym miejscu zaproszono warszawskie środowisko artystek i artystów, przedstawicieli tańca i performensu oraz inne instytucje i organizacje działające na rzecz kultury.

Pawilon nad Wisłą będzie wymagał modernizacji i dostosowania do produkcji wydarzeń tanecznych. Powstanie plan użytkowo-funkcjonalny, który pozwoli w pełni wykorzystać możliwości budynku nad Wisłą. W tym celu do współpracy został zaproszony architekt Maciej Siuda.

Jakie jest środowisko tańca?

Badaniem warszawskiego środowiska tańca zajęli się: Warszawskie Obserwatorium Kultury, Biuro Kultury, MSN i osoby związane z tańcem. Jego celem jest nie tylko wypracowanie koncepcji rocznego pilotażu w Pawilonie nad Wisłą, ale także poznanie publiczności oraz otoczenia tańca. Aktualnie trwają prace nad wytycznymi do naboru dla kuratorów, którzy poprowadzą ten program w 2025 roku. Ogłoszenie konkursu zaplanowane jest w połowie tego roku.

Decyzja o przyszłości Pawilonu nad Wisłą sprawia, że docelowo to miejsce ma szansę być czymś więcej niż tylko tymczasowym projektem. W przyszłości może stać się otwartym i przyjaznym domem dla artystek i artystów oraz miejscem regularnych spotkań z tańcem.

Źródło: UM Warszawa

Komentarze (0)

Napisz komentarz
REKLAMA