Muzeum Śląskie wśród 40 najlepszych nowych budynków w Europie

Muzeum Śląskie wśród 40 najlepszych nowych budynków w Europie

Katowice
REKLAMA

Muzeum Śląskie w Katowicach wraz z Filharmonią w Szczecinie i Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w Warszawie znalazło się na tzw. krótkiej liście, czyli w finałowej czterdziestce prestiżowego konkursu Miesa van der Rohe na najlepszy europejski budynek dwóch ostatnich lat.

 

Do konkursu zgłoszono ponad 400 obiektów, w tym 18 z Polski, a pięć ze Śląska (w tym, oprócz Muzeum Śląskiego, m.in. budynek NOSPR w Katowicach). Do wybranej czterdziestki dostały się trzy polskie obiekty, w tym jeden przedstawiciel naszego regionu. Finałową piątkę poznamy pod koniec lutego, zaś zwycięzcę 8 maja br. Otrzyma on 50 tys. euro. Nagroda imienia Miesa van der Rohe dla architektury europejskiej to nagroda architektoniczna ufundowana w 1987 przez Komisję Europejską, Parlament Europejski i Fundację im. Miesa van der Rohe w Barcelonie przyznawana co dwa lata europejskim architektom za wybitne realizacje. Do tej pory nie otrzymał jej żaden obiekt z Polski.

 

Nagroda nosi imię niemieckiego architekta Ludwiga Miesa van der Rohe, jednego z twórców stylu międzynarodowego. Fundacja imienia Miesa ma siedzibę w Barcelonie i zarządza odbudowanym przez siebie pawilonem niemieckim z wystawy światowej.

REKLAMA

 

Nagroda składa się z rzeźby nawiązującej kształtem do pawilonu oraz 50 tys. euro. Przyznawane równolegle wyróżnienie obejmuje rzeźbę oraz 10 tys. euro.

 

Źródło: UMWŚ

Komentarze (0)

Napisz komentarz
REKLAMA