Ministerstwo Kultury przekaże prawie 6 mln zł na Muzeum Śląskie

Ministerstwo Kultury przekaże prawie 6 mln zł na Muzeum Śląskie

REKLAMA

5,7 mln zł, które Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego przyznało Muzeum Śląskiemu, zostanie przeznaczone na zorganizowanie wystaw stałych w jego nowej siedzibie.

 

Decyzja jest rezultatem ubiegłotygodniowego spotkania marszałka Wojciecha Saługi i dyrektor Alicji Knast z minister Małgorzatą Omilanowską. Jest związana ze wspieraniem przez resort instytucji kultury Województwa Śląskiego.

 

W ramach planowanych wystaw stałych eksponowane będą zbiory malarstwa i rzeźby obiegów akademickiego i nieprofesjonalnego gromadzone w Muzeum od okresu międzywojennego. Planuje się też realizację czterech wystaw stałych: Galerii malarstwa polskiego 1800-1945, Galerii sztuki polskiej po 1945 roku, Galerii plastyki nieprofesjonalnej oraz Galerii śląskiej sztuki sakralnej. Na szczególną uwagę zasługiwać będzie również niepowtarzalna w skali kraju kolekcja projektów polskich scenografów realizowana w ramach wystawy stałej Centrum Scenografii Polskiej nazwana ,,Laboratorium przestrzeni teatralnych - przeszłość w teraźniejszość".

 

Kolekcja Muzeum Śląskiego zostanie po raz pierwszy po 30 latach zaprezentowana w galerii spełniającej wymogi współczesnego wystawiennictwa - w przestrzeni architektonicznej, która pozwoli na zaprezentowanie wszystkich walorów zbiorów. Obiekt otrzymał m.in. Grand Prix w organizowanym przez SARP konkursie ,,Architektura Roku Województwa Śląskiego 2014".

 

REKLAMA

Muzeum Śląskie powstaje na poprzemysłowym terenie dawnej Kopalni Węgla Kamiennego ,,Katowice". Jego kolekcje zyskują oryginalną i nowatorską oprawę. Zabytkowe obiekty z przełomu XIX i XX wieku są adaptowane na powierzchnie wystawiennicze, restaurację oraz wieżę widokową.

 

Wartość projektu wynosi ponad 324 mln zł, a dofinansowanie ze środków unijnych to ponad 225 mln zł. Pozostała część jest wkładem własnym Województwa Śląskiego. Inwestycja uzyskała również 2,3 mln zł dofinansowania ze środków MKiDN w ramach programu Promesa.

 

Otwarcie nowej siedziby dla zwiedzających jest planowane na czerwiec br. Nowy kompleks budynków Muzeum Śląskiego wraz z innymi instytucjami będzie tworzyć Strefę Kultury - nowe centrum życia kulturalnego Katowic.

 

Źródło: UMWŚ

Komentarze (0)

Napisz komentarz
REKLAMA