[Katowice] Muzeum Śląskie szykuje się na otwarcie

[Katowice] Muzeum Śląskie szykuje się na otwarcie

REKLAMA

Taką deklarację złożyła Małgorzata Omilanowska, minister kultury i dziedzictwa narodowego, która w Muzeum Śląskim zapoznała się z postępem prac przy otwarciu jego nowej siedziby. Podkreśliła, że muzeum stanie się miejscem ,,uczenia się Śląska".

 

Zapewniła, że znacznie zwiększy wkład z budżetu ministerstwa na utrzymanie Muzeum Śląskiego. Zdaniem Wojciecha Saługi, marszałka Województwa Śląskiego, nowe Muzeum będzie symbolem nowoczesności regionu.

 

Obecnie w Muzeum Śląskim trwają intensywne prace zmierzające do uruchomienia za 37 dni jego nowej siedziby na terenie dawnej kopalni ,,Katowice". W przygotowania zaangażowanych jest ponad 150 osób.

 

Inauguracji stałej ekspozycji towarzyszyć będzie otwarcie trzech ekspozycji czasowych. W Galerii jednego dzieła Leon Tarasewicz przygotował instalację pod tytułem ,,Modry". Galerię plastyki nieprofesjonalnej wzbogaci ekspozycja grafiki Jana Nowaka, a na najniższym poziomie budynku zostanie zaprezentowana wystawa ,,Muzeum w organizacji. Muzeum z wyobraźni".

 

Podczas festiwalu otwarcia nowo udostępnionym ekspozycjom towarzyszyć będą koncerty, projekcje, formy teatralne oraz warsztaty w trzech strefach spotkań - dwóch na terenie zewnętrznym i jednej wewnątrz Muzeum. Podczas festiwalu otwarcia od 26 i 28 czerwca ekspozycje będzie można zwiedzić od godziny 10.00 do 20.00, a w sobotę 27 czerwca od godz. 16.00 do 20.00. Wejścia grup liczących do tysiąca osób zorganizowane zostaną co 2 godziny. Ukłonem w stronę lokalnej społeczności jest specjalne zaproszenie mieszkańców Bogucic do zwiedzania przez pierwsze dwie godziny w niedzielę 28 czerwca. Aby umożliwić jak najprostszy dostęp do bezpłatnych wejściówek, Muzeum Śląskie uruchomi 1 czerwca internetowy system rezerwacji poprzez odrębną domenę. Rezerwacji będzie można również dokonać drogą telefoniczną, a następnie odebrać bilet w kasie lub na miejscu festiwalu do dwóch godzin przed zwiedzaniem. Nad wszystkimi działaniami będzie czuwać powołany zespół pracowników oraz wolontariuszy, których rekrutację zakończono 20 maja. Na ogłoszenie Muzeum odpowiedziało aż 140 osób, wśród których przeważają ludzie młodzi, ale także przedstawiciele właściwie wszystkich pokoleń i części regionu.

 

Przed festiwalem otwarcia Muzeum Śląskie zaprasza do udziału w Industriadzie, która odbędzie się 13 czerwca w godz. 14.00-20.00. W programie m.in. warsztaty plakatu z hasłem inspirowanym tematyką PRL, akcja ,,Czyn społeczny". Klomby zamiast nieużytków!, warsztaty prezentujące tajniki zdobienia porcelany połączone z wykładem dotyczącym historii porcelany śląskiej oraz wykład połączony z choreografią tworzący niezwykłą opowieść o pracownicach KWK ,,Katowice" oraz Porcelany Śląskiej. Imprezę uświetni koncert ,,Larmo w Bogucicach", w którym zabrzmią wspólnie: Ludzie z Bogucic, Orkiestra Dęta ,,Katowice" oraz Piotr ,,Bajzel" Piasecki. Kanwą koncertu będzie muzyka Lady Pank z filmu animowanego ,,O dwóch takich, co ukradli księżyc" w reżyserii Leszka Gałysza.

 

Wartość projektu wynosi prawie 273 mln zł, a dofinansowanie ze środków unijnych to ponad 181 mln zł. Pozostała część jest wkładem własnym Województwa Śląskiego. Inwestycja uzyskała również 2,3 mln zł dofinansowania ze środków MKiDN w ramach programu Promesa.

 

Na zorganizowanie wystaw stałych w nowej siedzibie Muzeum Śląskiego w Katowicach Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego przekazało 5,7 mln zł.

 

Ponadto projekt pn. Rewitalizacja zabytkowych budynków Łaźni Głównej i Stolarni wraz z przyległym terenem dawnej kopalni Katowice i budową niezbędnej infrastruktury na potrzeby Muzeum Śląskiego w Katowicach uzyskał 10 mln zł dotacji w ramach Programu ,,Konserwacja i rewitalizacja dziedzictwa kulturowego" Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego i Norweskiego Mechanizmu Finansowego na lata 2009-2014, którego operatorem jest MKiDN.

 

W spotkaniu z minister kultury uczestniczyła dyrektor Muzeum Śląskiego Alicja Knast, marszałek Wojciech Saługa oraz członek Zarządu Województwa Gabriela Lenartowicz.

 

Źródło: UMWŚ

Tagi:

Komentarze (0)

Napisz komentarz

Najnowsze artykuły

Amerykański koncern Gates zwiększa zatrudnienie w swojej fabryce w Legnicy
Jeden z liderów na rynku w produkcji zaawansowanych technologicznie pasków gumowych i przewodów, któ...
Develia rozpoczęła we Wrocławiu budowę osiedla Kaskady Różanki [WIZUALIZACJE]
Develia rozpoczęła przedsprzedaż lokali w inwestycji Kaskady Różanki przy ulicy Chorwackiej. De...
Gdańsk: Uni-logistics pierwszym najemcą w Panattoni Park Tricity East VI
Spółka Uni-logistics, specjalizująca się w spedycji morskiej, kolejowej, lotniczej i transporcie dro...
Pierwszy pociąg hybrydowy szykuje się do podróży po Dolnym Śląsku
Pierwszy z sześciu pociągów hybrydowych zamówionych przez Koleje Dolnośląskie dotarł do legnickiej b...
Pod Warszawą powstanie 60 market OBI w Polsce
W aglomeracji warszawskiej ruszyła budowa piątego marketu sieci OBI. Będzie to jednocześnie 60 sklep...
Francuski potentat z branży logistycznej GEFCO rozwija swoje dwa centra pod Wrocławiem
Kolejna wielka i znana międzynarodowa firma stawia na Aglomerację Wrocławską i inwestuje w rozwój. F...
W Krakowie trwa budowa nowej wielofunkcyjnej hali sportowej Akademii Górniczo-Hutniczej [ZDJĘCIA + WIZUALIZACJE]
W stolicy Małopolski, przy ul. Buszka trwa budowa nowej hali sportowej Akademii Górniczo-Hutniczej (...
Wrocław: Naprzeciwko Toru Wyścigów Konnych powstaje nowy obiekt hotelowy [ZDJĘCIA + WIZUALIZACJE]
We Wrocławiu przy ul. Zwycięskiej 3 na osiedlu Krzyki-Partynice, naprzeciwko Toru Wyścigów...
Hotel Reymont w Łodzi zmieni się w butikowy Aiden by Best Western [WIZUALIZACJE]
Hotel Reymont położony jest w centrum Łodzi, przy ul. Legionów 81, w pobliżu Manufaktury - jednej z...
Ericsson zwiększy zatrudnienie w swoich centrach badań i rozwoju w Krakowie i Łodzi
Szwedzki koncern Ericsson zwiększa zatrudnienie w swoich centrach badań i rozwoju w Polsce, które zn...