[śląskie] Nowe przystanki kolejowe w Tychach

[śląskie] Nowe przystanki kolejowe w Tychach

graviteo
REKLAMA
Wyposażone m.in. w automaty biletowe, monitoring, oświetlenie, wiaty rowerowe, windy oraz udogodnienia dla osób niepełnosprawnych trzy nowe przystanki kolejowe w Tychach gotowe na przyjęcie pasażerów. Otwarcie peronów - 1 września.
Budowa trzech nowych peronów: Tychy Lodowisko, Tychy Bielska, Tychy Grota-Roweckiego kosztowała ponad 28 milionów złotych (85% tej kwoty to środki Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego) i trwała dwa lata.

- Od samego początku zdawaliśmy sobie sprawę z tego, że realizacja tej inwestycji będzie dużym wyzwaniem dla miasta. Ale zmiany były konieczne. W 2008 roku na nowo uruchomiono w Tychach nieczynne od 2000 r. połączenie kolejowe Tychy Miasto - Katowice, a nowoczesne pociągi kontrastowały z przestarzałą, zdewastowaną infrastrukturą kolejową. Na modernizację jednego oraz budowę trzech nowych przystanków otrzymaliśmy dofinansowanie z Unii Europejskiej i rok później w 2011 roku rozpoczęliśmy prace budowlane - mówi Andrzej Kowol - prezes tyskiego PKM-u.

 

Nowe perony wyposażono w oświetlenie, wiaty rowerowe, system monitoringu, aktywną informację pasażerską, megafony i automaty biletowe. To nie wszystko. By ułatwić mieszkańcom dojście do przystanków zainstalowano windy, podjazdy (Tychy Zachodnie) i kładki dla pieszych (Tychy Lodowisko) umożliwiające bezpieczne przemieszczanie się pasażerów pomiędzy przystankami autobusowymi i kolejowymi. Wszystko po to, by zachęcić mieszkańców Tychów do korzystania z kolei.


- Jestem przekonany, że nowe perony spodobają się mieszkańcom naszego miasta, a Szybka Kolej Regionalna będzie systematycznie zyskiwać nowych pasażerów. Liczymy też, że marszałek wywiąże się ze swoich obietnic i skieruje na linię Tychy - Katowice lepszy niż dotychczas tabor - mówi Andrzej Dziuba - prezydent Tychów.


W mieście zmiany widać nie tylko na peronach. Dla potrzeb integracji transportu publicznego, zreorganizowano także istniejący system autobusowo-trolejbusowy. Stąd nowe lokalizacje niektórych przystanków komunikacji miejskiej i zmiana rozkładów jazdy, dostosowanych do kursujących pociągów, które od września pojadą średnio dwa razy na godzinę.


- Rozkłady jazdy trolejbusów linii A zostaną zsynchronizowane z odjazdami (i przyjazdami) pociągów z przystanku kolejowego ,,Tychy Zachodnie, linii B zostają dostosowane do odjazdów pociągów z przystanku kolejowego ,,Tychy Lodowisko", a linii E do odjazdów pociągów z przystanku ,,Tychy Grota Roweckiego" - wymienia Andrzej Ochman - dyrektor MZK w Tychach.


Zmianom ulegną także rozkłady jazdy czterech linii autobusowych, które podobnie jak rozkłady jazdy trolejbusów zostaną dostosowane do godzin odjazdów pociągów i częściej będą zatrzymywały się przy stacjach. Dla przystanku Tychy Grota Roweckiego i stacji Tychy Zachodnie zostanie dopasowany rozkład jazdy linii 2 i 254. Od października zwiększona zostanie liczba kursów m. in. linii 291 i 696.


To jednak nie koniec zmian. Miesiąc po uruchomieniu nowych przystanków kolejowych zostanie ograniczona liczba autobusów na trasie Tychy - Katowice. Z rozkładu jazdy znikną linie 400 i E-1. Jest to realizacja zapisów umowy o dofinansowanie, jakie miasto otrzymało na budowę przystanków oraz zapisów porozumienia z Zarządem Województwa Śląskiego w sprawie taryfy pomarańczowej.


- Wielu mieszkańców wykorzystuje linie katowickie wyłącznie do podróży po mieście, np. z terenów przemysłowych do Hotelowca. Dotyczy to zwłaszcza linii nr 400, której trasa w dużej części pokrywa się z trasą linii nr 4. Z kolei linia E-1, wycofywana również z oferty przewozowej, jest linią pośpieszną, o charakterze dodatku do pozostałych połączeń. Ma charakter raczej komercyjnej linii międzymiastowej niż miejskiego transportu publicznego - mówi dyrektor Ochman.


Pasażerowie, którzy nie będą chcieli się jednak przesiąść się do pociągów, nadal będą mogli podróżować do Katowic liniami 1, 4, 14 i 36 (oraz linią 688 KZK GOP). Trasa linii 14 zostanie zmodyfikowana, tak by obsłużyć część przystanków z obecnej trasy linii 400 (ul. Dmowskiego, Grota-Roweckiego, Al. Niepodległości). Dla pasażerów korzystających z linii 400 na terenie Tychów zapewnione zostaną dodatkowe kursy tyskich linii miejskich.


Tychy
- miasto, które od wielu lat prowadzi działania na rzecz unowocześnienia systemu transportowego, już przygotowują się do kolejnej inwestycji wspierającej integrację wszystkich środków transportu publicznego. Jeszcze w tym roku mają ruszyć prace przy budowie dwóch wielopoziomowych parkingów ,,Park&Ride", z których jeden stanie obok wyremontowanego dworca, a drugi przy lodowisku, czyli przy początkowym i końcowym przystanku Szybkiej Kolei Regionalnej (SKR) relacji Tychy - Katowice. Parkingi mają być gotowe pod koniec 2013 rok.
 
 

Inauguracja otwarcia nowych przystanków kolejowych nastąpi w sobotę 1 września 2012 r. o godz. 10.00 na przystanku Tychy Bielska.


Dla pasażerów przygotowane będą rozkłady jazdy pociągów, ulotki informacyjne oraz materiały promocyjne.


źródło: UM Tychy

Tagi:

Komentarze (0)

Napisz komentarz

Najnowsze artykuły

We Wrocławiu powstanie pierwsze osiedle na terenach PKP realizowane w ramach programu Mieszkanie Plus
Jak poinformował PFR Nieruchomości we Wrocławiu powstanie pierwsze osiedle w ramach rynkowej części...
ID Logistics uruchomiło magazyn w Zgorzelcu. Pracę w nim znajdzie ponad 700 osób
ID Logistics, specjalista w zakresie dedykowanych rozwiązań logistyki kontraktowej otworzył oficjaln...
Wrocław: Kolejna firma z branży IT wynajmuje powierzchnię biurową w Quorum
Największy projekt mixed-use na Dolnym Śląsku będzie nową siedzibą studia deweloperskiego z branży g...
Leroy Merlin otworzy swój market w Głogowie
Leroy Merlin otworzy w Głogowie swój pierwszy market. Będzie to już dziewiąty sklep tej francuskiej...
Grupa EMC wchodzi do Sky Tower we Wrocławiu
Wrocławski Sky Tower pozyskał nowego, dużego najemcę. Około 1200 mkw. powierzchni zajmie Grupa EMC,...
W Polsce jest już 12 milionów mkw. powierzchni biurowych
Dane za okres I-III kw. 2021 r. wskazują na aktywne zainteresowanie najemców powierzchniami biurowym...
Warta wprowadziła się do nowej siedziby w biurowcu Warsaw UNIT [ZDJĘCIA]
Firma ubezpieczeniowa Warta zakończyła właśnie przeprowadzkę do nowej siedziby w Warszawie. War...
Wella Company otwiera w Łodzi swoje Centrum Usług Wspólnych
Już w listopadzie do łódzkiej Bramy Miasta wprowadzi się Wella Company, najszybciej rozwijający się...
Rusza drugi etap realizacji wielkiej inwestycji Panattoni pod Wrocławiem [ZDJĘCIA]
Panattoni, lider rynku nieruchomości przemysłowych w Europie, ruszył z realizacją II etapu swojej na...
Warszawski Skyliner siedzibą Booksy
Międzynarodowa platforma rezerwacji wizyt dla branży health & beauty – Booksy, wynajęła 1,5 tys...