Podróżni korzystają już z nowych przystanków kolejowych w Krakowie i Skawinie źródło: PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. / Foto: Piotr Hamernik

Podróżni korzystają już z nowych przystanków kolejowych w Krakowie i Skawinie

ZDJĘCIA
Orzech
Orzech
REKLAMA
Nowe przystanki Kraków Opatkowice i Skawina Jagielnia zwiększyły dostęp do kolei. Od 13 czerwca zapewniają krótszy dojazd do centrum Krakowa. Większe możliwości podróży koleją to efekt inwestycji PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. ze środków budżetowych, za ponad 250 mln zł, na trasie Kraków Płaszów – Podbory Skawińskie.
Kolej w Krakowie nieustannie zmienia swoje oblicze dzięki rządowemu zaangażowaniu. Przebudowujemy linie kolejowe i budujemy oraz modernizujemy przystanki i stacje kolejowe: zarówno w ruchu dalekobieżnym, jak i aglomeracyjnym. Budujemy bezpieczną, komfortową i przewidywalną polską kolej, która jest najbardziej ekologicznym środkiem transportu – powiedział minister infrastruktury, Andrzej Adamczyk.

Przystanek Kraków Opatkowice położony jest przy ul. Studniarskiego, w sąsiedztwie parkingu i dynamicznie rozbudowującego się osiedla. Na peronach są wiaty i ławki. Dobrą orientację zapewniają tablice informacji pasażerskiej i oznakowanie. Ścieżki naprowadzające ułatwiają komunikację osobom o ograniczonej możliwości poruszania się. Dojazd pociągiem do Krakowa Głównego zajmuje ok. 20 minut, a do Skawiny 8 minut. Na przystanku zatrzymują się również składy w kierunku Suchej Beskidzkiej, Nowego Targu i Zakopanego.
PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. / Foto: Piotr Hamernik
PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. / Foto: Piotr Hamernik
Przystanek Skawina Jagielnia będzie obsługiwał podobne relacje jak Opatkowice. Mieszkańcy okolicznych osiedli zyskali dodatkowy punkt z którego ekologicznym transportem szybko i wygodnie dojadą do centrum Krakowa – podróż to ok. 25 minut. W sąsiedztwie osiedla Jagielnia wybudowano dwa perony połączone kładką, są też nowe chodniki. Przystanek wyposażono w wiaty, ławki, tablice informacyjne i oznakowanie. Dodatkowo dostęp na perony zapewnią także montowane windy.
PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. / Foto: Piotr Hamernik
PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. / Foto: Piotr Hamernik
REKLAMA
Kraków Opatkowice i Skawina Jagielnia to kolejne nowe przystanki w Małopolsce. W ostatnich latach inwestycje PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. zwiększyły się dostęp do kolei w województwie dzięki 9 nowym przystankom. Efektywnie wykorzystujemy środki budżetowe i unijne, aby transport kolejowy był coraz bardziej atrakcyjny w obszarze miast, aglomeracji i w połączeniach dalekobieżnych – powiedział Ireneusz Merchel, prezes zarządu PKP Polskich Linii Kolejowych S.A.

Od 2017 r., poza oddanymi 13 czerwca do użytku przystankami Kraków Opatkowice i Skawina Jagielnia, na terenie Małopolski podróżni zyskali dodatkowy dostęp do kolei na przystankach: Kraków Zabłocie, Kraków Podgórze, Kraków Bronowice, Radziszów Centrum, Sucha Beskidzka Zamek, Wadowice Osiedle Podhalanin, Zastów

Dostępniejsza kolej w Małopolsce, wygodniejsze podróże

Nowe przystanki Kraków Opatkowice i Skawina Jagielnia są elementem inwestycji PLK na linii pomiędzy Podborami Skawińskimi a Krakowem Płaszowem. To przedsięwzięcie istotne dla rozwoju kolei aglomeracyjnej w Krakowie. Na trasie są modernizowane stacje i przystanki. Podróżni korzystają już z nowych peronów w Krakowie Sidzinie oraz w Skawinie.
Niebawem pasażerowie wygodniej wsiądą do pociągów w Skawinie Zachodniej i w Podborach Skawińskich. W lipcu otwarte dla podróżnych będą nowe perony oraz kładka na stacji Kraków Bonarka.
Dzięki inwestycji na linii do Skawiny oraz łącznicy kolejowej Kraków Zabłocie – Kraków Podgórze, będą bezpośrednie, szybkie i komfortowe połączenia pomiędzy Krakowem Głównym a Skawiną.
Inwestycja "Prace na linii klejowej nr 94 na odcinku Kraków Płaszów – Skawina – Oświęcim" zakończy się w II połowie 2021 roku. Projekt za przeszło 250 mln zł, finansowany jest z budżetu państwa.
Źródło: PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.

Komentarze (0)

Napisz komentarz
REKLAMA