[Katowice] Muzeum Śląskie się rozrasta

[Katowice] Muzeum Śląskie się rozrasta

REKLAMA

W siedzibie nowego Muzeum Śląskiego podpisano umowę na dofinansowanie projektu rewitalizacji zabytkowych budynków wraz z przyległym terenem dawnej kopalni Katowice.

 

Muzeum Śląskie pozyskało środki na realizację projektu ,,Rewitalizacja zabytkowych budynków Łaźni Głównej i Stolarni wraz z przyległym terenem dawnej kopalni Katowice i budową niezbędnej infrastruktury na potrzeby Muzeum Śląskiego w Katowicach".


Projekt został wybrany w ogłoszonym w ubiegłym roku przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego konkursie w programie ,,Konserwacja i rewitalizacja dziedzictwa kulturowego" w ramach Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego 2009-2014 i Norweskiego Mechanizmu Finansowego 2009-2014".


Umowę na dofinansowanie podpisały prof. Małgorzata Omilanowska, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Alicja Knast, Dyrektor Muzeum Śląskiego. W uroczystości udział wzięli także Mirosław Sekuła, Marszałek Województwa Śląskiego, Piotr Uszok, Prezydent Katowic oraz Jens Christian Eldal z Norwegian Institute for Cultural Heritage Research.


Całkowity koszt realizacji projektu to kwota 30 mln zł. Środki funduszu norweskiego to 10 mln zł, Miasto Katowice dofinansuje projekt kwotą 7 mln zł. Pozostałe środki, czyli 13 mln zł, będą pochodziły z budżetu Województwa Śląskiego.


,,Województwo śląskie słynie już z dbałości o dziedzictwo poprzemysłowe. Jak nikt inny w Polsce rozumiemy i doceniamy wartość industrialnej historii, a także potrafimy wykrzesać z niej potencjał dla budowania nowoczesnych, atrakcyjnych i pożytecznych miejsc obcowania z kulturą. Jestem przekonany, że efekt końcowy tego projektu wraz z wcześniej zrealizowanymi działaniami będzie stanowił wyjątkowe połączenie nowoczesności z tradycją zarówno w sferze architektoniczno-wizualnej, jak i funkcjonalno-znaczeniowej, z pożytkiem dla wszystkich gości muzeum" - mówił podczas spotkania marszałek Mirosław Sekuła.


Inwestycja będzie realizowana na zdegradowanym terenie poprzemysłowym po dawnej Kopalni Węgla Kamiennego znajdującym się w śródmieściu Katowic o powierzchni 7,8 ha. W ramach realizacji projektu zostanie zrewitalizowana kolejna część terenu wraz z budynkami o powierzchnia 1,3 ha. Zaplanowano renowację dwóch budynków pokopalnianych Łaźni Głównej i Stolarni wpisanych do gminnej ewidencji zabytków Miasta Katowice, które zostaną przeznaczone na cele muzealne. Wykonane zostanie zagospodarowanie otoczenia budynków, powstanie również parking nadziemny dla samochodów osobowych i autokarów.


Część tego obszaru o powierzchni 2,7 ha została już zrewitalizowana: wybudowano nowy obiekt zlokalizowany pod ziemią z funkcją muzealną, konferencyjną i biurową, garaż podziemny na 232 stanowiska, przeprowadzona została renowacja czterech obiektów pokopalnianych przeznaczone na muzeum, kawiarnię, wieżę widokową oraz budynek techniczny.


Podczas uroczystości marszałek Mirosław Sekuła przekazał na ręce dyrektor Alicji Knast statuetkę nagrody ,,Inwestycja Roku Europy Środkowo-Wschodniej 2014", którą Rada Programowa Forum Ekonomicznego w Krynicy-Zdroju uhonorowała budowę nowej siedziby Muzeum Śląskiego w Katowicach.


,,Z dumą i satysfakcją odebrałem to wyróżnienie, które rozumiem jako wyraz uznania dla koncepcji i realizacji jednego z najważniejszych przedsięwzięć kulturalnych naszego regionu. To z pewnością godne uhonorowanie wszystkich, którzy na różnych etapach tworzenia i realizacji idei nowego Muzeum Śląskiego poświęcili sprawie talent, wiedzę i pracę" - mówił marszałek Sekuła.

 

źródło: UMWŚ

Tagi:

Komentarze (0)

Napisz komentarz

Najnowsze artykuły

We Wrocławiu powstanie pierwsze osiedle na terenach PKP realizowane w ramach programu Mieszkanie Plus
Jak poinformował PFR Nieruchomości we Wrocławiu powstanie pierwsze osiedle w ramach rynkowej części...
ID Logistics uruchomiło magazyn w Zgorzelcu. Pracę w nim znajdzie ponad 700 osób
ID Logistics, specjalista w zakresie dedykowanych rozwiązań logistyki kontraktowej otworzył oficjaln...
Wrocław: Kolejna firma z branży IT wynajmuje powierzchnię biurową w Quorum
Największy projekt mixed-use na Dolnym Śląsku będzie nową siedzibą studia deweloperskiego z branży g...
Leroy Merlin otworzy swój market w Głogowie
Leroy Merlin otworzy w Głogowie swój pierwszy market. Będzie to już dziewiąty sklep tej francuskiej...
Grupa EMC wchodzi do Sky Tower we Wrocławiu
Wrocławski Sky Tower pozyskał nowego, dużego najemcę. Około 1200 mkw. powierzchni zajmie Grupa EMC,...
W Polsce jest już 12 milionów mkw. powierzchni biurowych
Dane za okres I-III kw. 2021 r. wskazują na aktywne zainteresowanie najemców powierzchniami biurowym...
Warta wprowadziła się do nowej siedziby w biurowcu Warsaw UNIT [ZDJĘCIA]
Firma ubezpieczeniowa Warta zakończyła właśnie przeprowadzkę do nowej siedziby w Warszawie. War...
Wella Company otwiera w Łodzi swoje Centrum Usług Wspólnych
Już w listopadzie do łódzkiej Bramy Miasta wprowadzi się Wella Company, najszybciej rozwijający się...
Rusza drugi etap realizacji wielkiej inwestycji Panattoni pod Wrocławiem [ZDJĘCIA]
Panattoni, lider rynku nieruchomości przemysłowych w Europie, ruszył z realizacją II etapu swojej na...
Warszawski Skyliner siedzibą Booksy
Międzynarodowa platforma rezerwacji wizyt dla branży health & beauty – Booksy, wynajęła 1,5 tys...