Podpisano umowę na budowę nowej siedziby NOSPR w Katowicach

Podpisano umowę na budowę nowej siedziby NOSPR w Katowicach

REKLAMA

Prezydent Piotr Uszok oraz przedstawiciele konsorcjum firm WARBUD SA podpisali dziś w katowickim Pałacu Goldsteinów umowę na roboty budowlane nowej siedziby Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia.

Podpisanie umowy odbyło się w obecności minister rozwoju regionalnego, Elżbiety Bieńkowskiej, która wyraziła uznanie dla inwestycji, jakich podejmują się Katowice.

Jak przypomniał prezydent Piotr Uszok, nowa siedziba NOSPR jest jednym z wielu projektów realizowanych przez miasto, obok m.in. nowej siedziby Muzeum Śląskiego czy Międzynarodowego Centrum Kongresowego.

Pochodząca z Krakowa dyrektor NOSPR, Joanna Wnuk-Nazarowa odwołała się w swoim przemówieniu do słów ministra kultury, który chwalił Katowice za ich rozwój kulturalny - Kraków pokazał nam jak marzyć, a my pokazaliśmy jak marzenia realizować - powiedziała.

Projektant nowej siedziby NOSPR - Tomasz Konior zaznaczył natomiast, że Katowice są stolicą polskiej muzyki i życzył przedstawicielom konsorcjum WARBUD SA, by wykonanie ich pracy dorównywało swoją jakością projektowi budynku.
__________

Projekt nowej siedziby NOSPR został stworzony przez zespół Konior Studio. Konstrukcja bryły budynku utrzymana będzie w estetyce inspirowanej katowickim osiedlem Nikiszowiec.

Siedziba NOSPR będzie się skłądać z trzech budynków. Sala koncertowa to jednokondygacyjny budynek o wysokości 28,05 m, z którym ściśle związane są dwie, usytuowane przed i za widownią, trzykondygnacyjne części technologiczno-użytkowe (reżyserki, loże VIP, kulisy chóru, śluzy akustyczne, pomieszczenie techniczne).

W siedzibie będa znajdować się dwie sale koncertowe. Jednak to Wielka Sala Koncertowa będzie najważniejszym wnętrzem nowego gmachu - funkcjonalnym i symbolicznym sercem budynku.

Estrada o powiedzchni ponad 250 m kw zapewni komfort pracy 120-osobowej orkiestry i 100-osobowego chóru. Na widowni znajdować się będzie około 1800 miejsc siedzących rozmieszczonych na pięciu poziomach. Wokół sali koncertowej zaprojektowano pięciokondygnacyjny budynek z foyer w atrium, zwany budynkiem pierścienia.

Siedziba NOSPR ma szansę stać się jednym z najnowocześniejszych obiektów muzycznych w kraju. Sala koncertowa, wykonana z drewna brzozowego, ma być najlepszą pod względem akustyki salą w Polsce.

REKLAMA


Zakończenie robót planowane jest na październik 2013 roku.

Komentarze (0)

Napisz komentarz
REKLAMA