Wrocław: Pandemia koronawirusa opóźnia start budowy Muzeum Książąt Lubomirskich źródło: materiały inwestora

Wrocław: Pandemia koronawirusa opóźnia start budowy Muzeum Książąt Lubomirskich

NOWE WIZUALIZACJE
Mariusz Bartodziej
Mariusz Bartodziej
REKLAMA
Start realizacji inwestycji wartej 70 milionów, przy zbiegu ulicy Szewskiej z placem Uniwersyteckim, Ossolineum wyznaczyło najpierw na 2019, później na 2020, a teraz na 2021 rok. Obecny harmonogram przewiduje otwarcie za ponad trzy lata. Trwa konkurs na aranżację wystawy stałej.
Rozpoczęcie budowy Muzeum Książąt Lubomirskich w miejsce parkingu przy zbiegu ul. Szewskiej z pl. Uniwersyteckim na Starym Mieście opóźniło się o około rok.
W związku z koniecznością uzyskania odstępstw od przepisów techniczno-budowlanych oraz pożarowych jak również w związku z wystąpieniem siły wyższej (pandemii koronawirusa SARS-CoV-2 i związanej z nim choroby COVID-19), mającej bezpośredni wpływ na możliwości pracy [zarówno] organów administracji publicznej, jak i zespołu projektowego, przesunięciu uległ termin uzyskania pozwolenia na budowę na IV kwartał 2020 roku – informuje nas Anna Sieroń, pełnomocnik dyrektora ds. inwestycji Zakładu Narodowego im. Ossolińskich.
W I kw. 2021 roku ma być gotowy projekt budynku (nie nastąpią istotne zmiany w porównaniu do pracy konkursowej), a w kolejnym kwartale dokumentacja aranżacji wystawy stałej. W III kw. 2021 r. inwestor chce przeprowadzić przetarg na wybór generalnego wykonawcy, tak by pod koniec roku ruszyć z budową.
Zakończenie robót i otwarcie wystawy optymistycznie zakładamy na koniec 2023 roku – mówi Anna Sieroń.

Najlepszy pomysł na wystawę

Konkurs na aranżację ekspozycji już trwa. Rozstrzygnięcie odbędzie się 8 lipca. Dla zwycięzcy przewidziano 35 tys. zł brutto, dla zdobywcy II miejsca 15 tys. zł, a III – 10 tys. zł.
Celem konkursu jest wybranie [...] merytorycznie uzasadnionej, unikalnej, atrakcyjnej i funkcjonalnej koncepcji (wstępnego projektu scenograficznego) aranżacji wystawy stałej Muzeum Książąt Lubomirskich we Wrocławiu – wyjaśniają organizatorzy.
fot. investphoto.pl

Inwestycja warta 70 milionów

ZNiO i Stowarzyszenie Architektów Polskich oddział we Wrocławiu rozstrzygnęli w maju 2018 roku konkurs na opracowanie koncepcji siedziby muzeum. Do pierwszego etapu dopuścili 103 prace, a do drugiego – 6. Zwyciężyło warszawskie biuro architektoniczne WXCA Sp. z o.o. Otrzymało, oprócz 45 tys. zł, możliwość wykonania projektu wykonawczego.
Budowa miała ruszyć w 2019 roku i potrwać trzy lata. Inwestor zawarł jednak umowę z projektantem dopiero 6 czerwca 2019 r. Dokumentacja warta 2,2 mln zł netto miała być gotowa w ciągu 12 miesięcy, czyli do 5 czerwca 2020 roku, a start realizacji był zaplanowany na IV kwartał 2020 r. Epidemia spowodowała jednak opóźnienie.
Muzeum stanie na działce przy ul. Szewskiej, o powierzchni 1868 mkw. Natomiast powierzchnia budynku, zgodnie z wytycznymi ZNiO, ma wynieść ponad 9 tys. mkw. Będzie liczyć cztery kondygnacje naziemne i dwie podziemne. Na dachu znajdzie się ogród. Koszt budynku ma wynieść około 55 mln zł netto. Wraz z projektem, budową, nadzorami itp. wzrośnie do 70 mln zł. Inwestycję dofinansuje Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
REKLAMA

Ekspozycje stała i czasowa

Przestrzeń ekspozycyjna w Muzeum Książąt Lubomirskich zajmie tylko część jego powierzchni. Równie istotne będą badania i konserwacja kolekcji oraz działania edukacyjne i popularyzatorskie na temat kolekcjonerstwa i znaczenia materialnego dziedzictwa dla zachowania tożsamości kulturowej – tłumaczą organizatorzy konkursu w wytycznych dla koncepcji muzeum.
Ekspozycja zostanie podzielona na stałą i czasową. Na pierwszą z nich złoży się Galeria Panoramy Plastycznego Dawnego Lwowa o pow. min. 200 mkw. (panorama jest obecnie eksponowana w Hali Stulecia) oraz Galeria Sztuki i Gabinet Numizmatyczny o pow. ok. 400 mkw.
Na ekspozycję zmienną będzie składać się program wystaw organizowanych we współpracy ze strona ukraińską, wystawy czasowe ze zbiorów bibliotecznych Zakładu Narodowego imienia Ossolińskich oraz program ekspozycyjny związany z prezentacją najcenniejszej części kolekcji Ossolineum, uzupełniany obiektami podobnej klasy artystycznej, wypożyczanymi na wystawy czasowe z muzeów polskich i zagranicznych – zapowiada inwestor.
Powierzchnia przestrzeni na wystawy czasowe wyniesie ok. 500 mkw. Kolejne 100 mkw. ma zająć tzw. "Skarbiec", w którym będą prezentowane cyklicznie prace na papierze.
materiały inwestora

Nie tylko wystawy

Muzeum, dostosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami, nie będzie służyć wyłącznie celom wystawowym. Znajdzie się w nim audytorium na 150-250 osób (z możliwością podziału na dwa mniejsze pomieszczenia w przypadku zaprojektowania na więcej niż 200 gości) oraz dwie sale warsztatowe na 30 osób każda.
Hol główny, o pow. około 300 mkw., ma być wizytówką muzeum. Ma się w nim znaleźć przestrzeń dla ok. 250 osób, m.in. w celu organizacji wernisaży, oraz ok. 30 miejsc siedzących dla czekających na zwiedzanie.
Wśród dodatkowych pomieszczeń znajdą się kawiarnia, punkt informacyjny i kasa biletowa, księgarnia ze sklepikiem, czytelnia z biblioteką, szatnie i magazyny. Powstaną także pracownie konserwacyjne: papieru i skóry, malarstwa, czy zbiorów lwowskich. Około 800 mkw. ma zająć przestrzeń biurowa dla pracowników muzeum. Początkowo będzie ich ok. 50, z możliwością zwiększenia zatrudnienia w przyszłości.
Muzeum Książąt Lubomirskich będzie przystosowane do obsługi rocznie 25-50 tys. osób. Będzie czynne dla zwiedzających codziennie od 8:00 do 20:00. W budynku znajdzie się jednak drugie wejście, "nocne". Będzie dostępne m.in. dla pracowników i klientów całodobowego parkingu komercyjnego. Na wynajem posłuży minimum 45 miejsc. Pracownicy mają mieć ich do dyspozycji 20-25.
Zdjęcia i wizualizacje są dostępne w galerii.

Komentarze (0)

Napisz komentarz
REKLAMA