Wrocław: Pandemia koronawirusa opóźnia start budowy Muzeum Książąt Lubomirskich [NOWE WIZUALIZACJE]

Wrocław: Pandemia koronawirusa opóźnia start budowy Muzeum Książąt Lubomirskich [NOWE WIZUALIZACJE]

https://img.investmap.pl/user/2/229091_%s.jpg
Mariusz Bartodziej
REKLAMA
Start realizacji inwestycji wartej 70 milionów, przy zbiegu ulicy Szewskiej z placem Uniwersyteckim, Ossolineum wyznaczyło najpierw na 2019, później na 2020, a teraz na 2021 rok. Obecny harmonogram przewiduje otwarcie za ponad trzy lata. Trwa konkurs na aranżację wystawy stałej.
Rozpoczęcie budowy Muzeum Książąt Lubomirskich w miejsce parkingu przy zbiegu ul. Szewskiej z pl. Uniwersyteckim na Starym Mieście opóźniło się o około rok.
W związku z koniecznością uzyskania odstępstw od przepisów techniczno-budowlanych oraz pożarowych jak również w związku z wystąpieniem siły wyższej (pandemii koronawirusa SARS-CoV-2 i związanej z nim choroby COVID-19), mającej bezpośredni wpływ na możliwości pracy [zarówno] organów administracji publicznej, jak i zespołu projektowego, przesunięciu uległ termin uzyskania pozwolenia na budowę na IV kwartał 2020 roku – informuje nas Anna Sieroń, pełnomocnik dyrektora ds. inwestycji Zakładu Narodowego im. Ossolińskich.
W I kw. 2021 roku ma być gotowy projekt budynku (nie nastąpią istotne zmiany w porównaniu do pracy konkursowej), a w kolejnym kwartale dokumentacja aranżacji wystawy stałej. W III kw. 2021 r. inwestor chce przeprowadzić przetarg na wybór generalnego wykonawcy, tak by pod koniec roku ruszyć z budową.
Zakończenie robót i otwarcie wystawy optymistycznie zakładamy na koniec 2023 roku – mówi Anna Sieroń.

Najlepszy pomysł na wystawę

Konkurs na aranżację ekspozycji już trwa. Rozstrzygnięcie odbędzie się 8 lipca. Dla zwycięzcy przewidziano 35 tys. zł brutto, dla zdobywcy II miejsca 15 tys. zł, a III – 10 tys. zł.
Celem konkursu jest wybranie [...] merytorycznie uzasadnionej, unikalnej, atrakcyjnej i funkcjonalnej koncepcji (wstępnego projektu scenograficznego) aranżacji wystawy stałej Muzeum Książąt Lubomirskich we Wrocławiu – wyjaśniają organizatorzy.
fot. investphoto.pl

Inwestycja warta 70 milionów

ZNiO i Stowarzyszenie Architektów Polskich oddział we Wrocławiu rozstrzygnęli w maju 2018 roku konkurs na opracowanie koncepcji siedziby muzeum. Do pierwszego etapu dopuścili 103 prace, a do drugiego – 6. Zwyciężyło warszawskie biuro architektoniczne WXCA Sp. z o.o. Otrzymało, oprócz 45 tys. zł, możliwość wykonania projektu wykonawczego.
Budowa miała ruszyć w 2019 roku i potrwać trzy lata. Inwestor zawarł jednak umowę z projektantem dopiero 6 czerwca 2019 r. Dokumentacja warta 2,2 mln zł netto miała być gotowa w ciągu 12 miesięcy, czyli do 5 czerwca 2020 roku, a start realizacji był zaplanowany na IV kwartał 2020 r. Epidemia spowodowała jednak opóźnienie.
Muzeum stanie na działce przy ul. Szewskiej, o powierzchni 1868 mkw. Natomiast powierzchnia budynku, zgodnie z wytycznymi ZNiO, ma wynieść ponad 9 tys. mkw. Będzie liczyć cztery kondygnacje naziemne i dwie podziemne. Na dachu znajdzie się ogród. Koszt budynku ma wynieść około 55 mln zł netto. Wraz z projektem, budową, nadzorami itp. wzrośnie do 70 mln zł. Inwestycję dofinansuje Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Ekspozycje stała i czasowa

Przestrzeń ekspozycyjna w Muzeum Książąt Lubomirskich zajmie tylko część jego powierzchni. Równie istotne będą badania i konserwacja kolekcji oraz działania edukacyjne i popularyzatorskie na temat kolekcjonerstwa i znaczenia materialnego dziedzictwa dla zachowania tożsamości kulturowej – tłumaczą organizatorzy konkursu w wytycznych dla koncepcji muzeum.
Ekspozycja zostanie podzielona na stałą i czasową. Na pierwszą z nich złoży się Galeria Panoramy Plastycznego Dawnego Lwowa o pow. min. 200 mkw. (panorama jest obecnie eksponowana w Hali Stulecia) oraz Galeria Sztuki i Gabinet Numizmatyczny o pow. ok. 400 mkw.
Na ekspozycję zmienną będzie składać się program wystaw organizowanych we współpracy ze strona ukraińską, wystawy czasowe ze zbiorów bibliotecznych Zakładu Narodowego imienia Ossolińskich oraz program ekspozycyjny związany z prezentacją najcenniejszej części kolekcji Ossolineum, uzupełniany obiektami podobnej klasy artystycznej, wypożyczanymi na wystawy czasowe z muzeów polskich i zagranicznych – zapowiada inwestor.
Powierzchnia przestrzeni na wystawy czasowe wyniesie ok. 500 mkw. Kolejne 100 mkw. ma zająć tzw. "Skarbiec", w którym będą prezentowane cyklicznie prace na papierze.
materiały inwestora

Nie tylko wystawy

Muzeum, dostosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami, nie będzie służyć wyłącznie celom wystawowym. Znajdzie się w nim audytorium na 150-250 osób (z możliwością podziału na dwa mniejsze pomieszczenia w przypadku zaprojektowania na więcej niż 200 gości) oraz dwie sale warsztatowe na 30 osób każda.
Hol główny, o pow. około 300 mkw., ma być wizytówką muzeum. Ma się w nim znaleźć przestrzeń dla ok. 250 osób, m.in. w celu organizacji wernisaży, oraz ok. 30 miejsc siedzących dla czekających na zwiedzanie.
Wśród dodatkowych pomieszczeń znajdą się kawiarnia, punkt informacyjny i kasa biletowa, księgarnia ze sklepikiem, czytelnia z biblioteką, szatnie i magazyny. Powstaną także pracownie konserwacyjne: papieru i skóry, malarstwa, czy zbiorów lwowskich. Około 800 mkw. ma zająć przestrzeń biurowa dla pracowników muzeum. Początkowo będzie ich ok. 50, z możliwością zwiększenia zatrudnienia w przyszłości.
Muzeum Książąt Lubomirskich będzie przystosowane do obsługi rocznie 25-50 tys. osób. Będzie czynne dla zwiedzających codziennie od 8:00 do 20:00. W budynku znajdzie się jednak drugie wejście, "nocne". Będzie dostępne m.in. dla pracowników i klientów całodobowego parkingu komercyjnego. Na wynajem posłuży minimum 45 miejsc. Pracownicy mają mieć ich do dyspozycji 20-25.
Zdjęcia i wizualizacje są dostępne w galerii.

Komentarze (0)

Napisz komentarz

Najnowsze artykuły

BGK przenosi się do gdańskiej Alchemii
Bank Gospodarstwa Krajowego w Gdańsku wynajął 550 mkw. powierzchni kompleksie biurowym Alchemia. Fin...
Wrocław: WPBM inwestuje przy oporowskim kąpielisku. Płaci miliony za sam grunt
Wrocławski deweloper był jedynym chętnym na państwowy teren przy ulicy Jordanowskiej. Dzięki temu wy...
Opublikowano raport dotyczący rynku biurowego we Wrocławiu I połowie 2020 roku
Firma doradcza Cresa opublikowała najnowszy raport dotyczący rynku biurowego w stolicy Dolnego Śląsk...
Łódź: Będą nowe buspasy. Pasażerowie pojadą szybciej komunikacją miejską
Mają na celu usprawnienie przejazdu komunikacją miejską podczas szczytu komunikacyjnego. Obecni...
Kraków: Startuje remont Mostu Nowohuckiego w kierunku Płaszowa
Most Nowohucki przechodzi gruntowny remont od maja tego roku. W nocy z 9 na 10 sierpnia kierowcy mus...
Rusza modernizacja dwóch podpoznańskich dworców kolejowych
Dwa zabytkowe budynki dworców kolejowych w Pobiedziskach i Kobylnicy odzyskają dawny blask. Już nieb...
Wrocław: Współczesna kamienica stanie w sąsiedztwie Pałacu Królewskiego. Miejski grunt sprzedany
Dwa podmioty zainteresowały się nieruchomością przy ulicy Kazimierza Wielkiego. Wrocławski deweloper...
Realizacja Odrzańskiej Drogi Wodnej ma być zagwarantowana w programie rządowym
Po wielu latach pojawiła się duża szansa na realizację strategicznej inwestycji na dolnośląskim odci...
Dolny Śląsk: Wybrano rekomendowany wariant przebiegu trasy S8 z Wrocławia do Kłodzka
Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad opublikowała na specjalnej stronie dotyczącej przebudo...
Dziewięć sklepów Kaufland do modernizacji. Na liście market w Jeleniej Górze
Kaufland rozpoczyna modernizację dziewięciu marketów, w ramach której sklepy zyskają m.in. kasy samo...