Wrocław: Muzeum Książąt Lubomirskich za 70 milionów złotych. Co znajdziemy w środku?

Wrocław: Muzeum Książąt Lubomirskich za 70 milionów złotych. Co znajdziemy w środku?
WIZUALIZACJE

Mariusz Bartodziej
REKLAMA
Galeria Panoramy Plastycznej Dawnego Lwowa, kawiarnia, czy komercyjny parking – budowa muzeum warta 70 mln zł netto ma ruszyć w przyszłym roku. Zakład Narodowy im. Ossolińskich rozstrzygnął konkurs na opracowanie koncepcji budynku, który ma stanąć przy zbiegu ulicy Szewskiej z placem Uniwersyteckim, w miejsce istniejących miejsc postojowych.
Do pierwszego etapu konkursu architektoniczno-urbanistycznego na opracowanie koncepcji siedziby Muzeum Książąt Lubomirskich organizatorzy (ZNiO i Stowarzyszenie Architektów Polskich oddział we Wrocławiu) dopuścili 103 prace. Do drugiego – już tylko 6. Sąd konkursowy, pod przewodnictwem architekta Macieja Miłobędzkiego, przyznał 22 maja wyróżnienia i nagrody. 
W trójce najlepszych znalazły się dwie wrocławskie pracownie: Heinle, Wischer und Partner Architekci Sp. z o.o. (III miejsce, nagroda w wysokości 25 tys. zł), Maciej Popławski Pracownia (II miejsce, 35 tys. zł). Zwyciężyła firma WXCA Sp. z o.o. z Warszawy. Jury doceniło m.in. ponadczasowy charakter budynku, "łączący nowoczesność z archaicznością, dobrze wpisujący się w miejski kontekst". Wśród uwag wymieniło konieczność ograniczenia doświetlenia powierzchni wystawienniczych światłem dziennym, poszerzenia schodów prowadzących na piętro, czy poruszenia kwestii magazynowania zbiorów.
Materiały inwestora

Muzeum gotowe za cztery lata

Zwycięzca otrzymał, oprócz 45 tys. zł, możliwość wykonania projektu wykonawczego. Negocjacje i prace nad nim mają potrwać około rok. Budowa powinna ruszyć w 2019 roku i zakończyć się w przeciągu trzech lat. Koszt budynku ma wynieść około 55 mln zł netto. Wraz z projektem, budową, nadzorami itp. wzrośnie do 70 mln zł. Inwestycję dofinansuje ministerstwo kultury.
Muzeum stanie na działce przy ul. Szewskiej, o powierzchni 1868 mkw. Jego powierzchnia natomiast, zgodnie z wytycznymi przygotowanymi przez Zakład Narodowy im. Ossolińskich, ma wynieść ponad 9 tys. mkw. Będzie liczyć 4 kondygnacje naziemne i 2 podziemne. Na dachu znajdzie się ogród.
Materiały inwestora

Ekspozycje stała i czasowa

Przestrzeń ekspozycyjna w Muzeum Książąt Lubomirskich zajmie tylko część jego 
Ekspozycja zostanie podzielona na stałą i czasową. Na pierwszą z nich złoży się Galeria Panoramy Plastycznego Dawnego Lwowa o pow. min. 200 mkw. (panorama jest obecnie eksponowana w Hali Stulecia) oraz Galeria Sztuki i Gabinet Numizmatyczny o pow. ok. 400 mkw.
Materiały inwestora
Na ekspozycje zmienną będzie składać się program wystaw organizowanych we współpracy 
Powierzchnia przestrzeni na wystawy czasowe wyniesie ok. 500 mkw. Kolejne 100 mkw. ma zająć tzw. "Skarbiec", w którym będę prezentowane cyklicznie prace na papierze.
Materiały inwestora

Nie tylko wystawy

Muzeum, dostosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami, nie będzie służyć wyłącznie celom wystawowym. Znajdzie się w nim audytorium na 150-250 osób (z możliwością podziału na dwa mniejsze pomieszczenia w przypadku zaprojektowania na więcej niż 200 gości) oraz dwie sale warsztatowe na 30 osób każda
Hol główny, o pow. około 300 mkw., ma być wizytówką muzeum. Ma się w nim znaleźć przestrzeń dla ok. 250 osób, m.in. w celu organizacji wernisaży, oraz ok. 30 miejsc siedzących dla czekających na zwiedzanie.
Wśród dodatkowych pomieszczeń znajdą się kawiarnia, punkt informacyjny i kasa biletowa, księgarnia ze sklepikiem, czytelnia z biblioteką, szatnie i magazyny. Powstaną także pracownie konserwacyjne: papieru i skóry, malarstwa, czy zbiorów lwowskich. Około 800 mkw. ma zająć przestrzeń biurowa dla pracowników muzeum. Początkowo będzie ich około 50, z możliwością zwiększenia zatrudnienia w przyszłości.
Muzeum Książąt Lubomirskich będzie przystosowane do obsługi rocznie 25-50 tys. osób. Będzie czynne dla zwiedzających codziennie od 8:00 do 20:00. W budynku znajdzie się jednak drugie wejście, "nocne". Będzie dostępne m.in. dla pracowników i klientów całodobowego parkinu komercyjnego. Na wynajem posłuży minimum 45 miejsc. Pracownicy mają mieć ich do dyspozycji 20-25.
Materiały inwestora

Komentarze (0)

Napisz komentarz

Najnowsze artykuły

Warszawa: Przedwiośnie – ruszyła budowa nowego osiedla na Białołęce [WIZUALIZACJE]
Za inwestycję u zbiegu ulic Płochocińskiej i Przyrodniczej, przy granicy miasta, odpowiada warszawsk...
Wrocław: Atal City Square – ruszyła budowa setek mieszkań i apartamentów inwestycyjnych przy Dworcu Głównym [WIZUALIZACJE]
Ogólnopolski deweloper z Cieszyna kupił kilkuhektarowy teren na Przedmieściu Oławskim w 2018 roku. Z...
Wrocław: Miasto wyremontuje tramwaje za ponad 130 milionów? Są chętni
Modernizację przejdą 42 Protramy i Skody. Większość z nich służy już od kilkunastu lat. Inwestycja m...
[Poznań] Znany sklep RTV wynajął nowy magazyn w Poznaniu
Firma Terg S.A., właściciel elektromarketów Media Expert, wynajął 1,8 tys. mkw. powierzchni magazyno...
Vantage Development kupił prawie hektar ziemi na południu Wrocławia pod mieszkaniówkę
Wrocławski deweloper ponownie inwestuje w tej części miasta. Zapłacił za grunt pod nowe osiedle czte...
[Kraków] Budowa VIII etapu Słonecznego Miasteczka w Krakowie zbliża się do końca
Zakończyła się kolejna faza budowy VIII etapu osiedla Słoneczne Miasteczko, w ramach której wykonano...
[Polska] Wpływ koronawirusa na rynek nieruchomości – wywiad z Danielem Bieniasem, dyrektorem zarządzającym CBRE
Jaki wpływ będzie miał koronawirus na postrzeganie polskiego rynku nieruchomości komercyjnych przez...
Wrocław: Kończą się przygotowania do budowy Alei Wielkiej Wyspy
Miasto już kilkanaście miesięcy temu wybrało firmy Banimex i Azi-Bud na wykonawcę inwestycji. Projek...
Wrocław: Town House wyręczy Verity Development. Przebuduje zabytkową kamienicę na Przedmieściu Świdnickim
Wrocławski deweloper przygotowywał tę inwestycję co najmniej od ubiegłego roku. Może już zrobić to,...
Wrocław: Do trzech razy sztuka? Miasto wydłuża czas projektowania remontu mostu Osobowickiego i wymaga konsultacji
Zabytkowa przeprawa nad Odrą ma być odnowiona do 2024 roku. Urzędnicy unieważnili już dwa postępowan...