Wrocław: Muzeum Książąt Lubomirskich za 70 milionów złotych. Co znajdziemy w środku? źródło: Materiały inwestora

Wrocław: Muzeum Książąt Lubomirskich za 70 milionów złotych. Co znajdziemy w środku?

WIZUALIZACJE
Mariusz Bartodziej
Mariusz Bartodziej
REKLAMA
Galeria Panoramy Plastycznej Dawnego Lwowa, kawiarnia, czy komercyjny parking – budowa muzeum warta 70 mln zł netto ma ruszyć w przyszłym roku. Zakład Narodowy im. Ossolińskich rozstrzygnął konkurs na opracowanie koncepcji budynku, który ma stanąć przy zbiegu ulicy Szewskiej z placem Uniwersyteckim, w miejsce istniejących miejsc postojowych.
Do pierwszego etapu konkursu architektoniczno-urbanistycznego na opracowanie koncepcji siedziby Muzeum Książąt Lubomirskich organizatorzy (ZNiO i Stowarzyszenie Architektów Polskich oddział we Wrocławiu) dopuścili 103 prace. Do drugiego – już tylko 6. Sąd konkursowy, pod przewodnictwem architekta Macieja Miłobędzkiego, przyznał 22 maja wyróżnienia i nagrody. 
W trójce najlepszych znalazły się dwie wrocławskie pracownie: Heinle, Wischer und Partner Architekci Sp. z o.o. (III miejsce, nagroda w wysokości 25 tys. zł), Maciej Popławski Pracownia (II miejsce, 35 tys. zł). Zwyciężyła firma WXCA Sp. z o.o. z Warszawy. Jury doceniło m.in. ponadczasowy charakter budynku, "łączący nowoczesność z archaicznością, dobrze wpisujący się w miejski kontekst". Wśród uwag wymieniło konieczność ograniczenia doświetlenia powierzchni wystawienniczych światłem dziennym, poszerzenia schodów prowadzących na piętro, czy poruszenia kwestii magazynowania zbiorów.
Materiały inwestora

Muzeum gotowe za cztery lata

Zwycięzca otrzymał, oprócz 45 tys. zł, możliwość wykonania projektu wykonawczego. Negocjacje i prace nad nim mają potrwać około rok. Budowa powinna ruszyć w 2019 roku i zakończyć się w przeciągu trzech lat. Koszt budynku ma wynieść około 55 mln zł netto. Wraz z projektem, budową, nadzorami itp. wzrośnie do 70 mln zł. Inwestycję dofinansuje ministerstwo kultury.
Muzeum stanie na działce przy ul. Szewskiej, o powierzchni 1868 mkw. Jego powierzchnia natomiast, zgodnie z wytycznymi przygotowanymi przez Zakład Narodowy im. Ossolińskich, ma wynieść ponad 9 tys. mkw. Będzie liczyć 4 kondygnacje naziemne i 2 podziemne. Na dachu znajdzie się ogród.
Materiały inwestora

Ekspozycje stała i czasowa

Przestrzeń ekspozycyjna w Muzeum Książąt Lubomirskich zajmie tylko część jego powierzchni. Równie istotne będą badania i konserwacja kolekcji oraz działania edukacyjne i popularyzatorskie na temat kolekcjonerstwa i znaczenia materialnego dziedzictwa dla zachowania tożsamości kulturowej – tłumaczą organizatorzy konkursu w wytycznych dla koncepcji muzeum.
Ekspozycja zostanie podzielona na stałą i czasową. Na pierwszą z nich złoży się Galeria Panoramy Plastycznego Dawnego Lwowa o pow. min. 200 mkw. (panorama jest obecnie eksponowana w Hali Stulecia) oraz Galeria Sztuki i Gabinet Numizmatyczny o pow. ok. 400 mkw.
Materiały inwestora
Na ekspozycje zmienną będzie składać się program wystaw organizowanych we współpracy ze strona ukraińską, wystawy czasowe ze zbiorów bibliotecznych Zakładu Narodowego imienia Ossolińskich oraz program ekspozycyjny związany z prezentacją najcenniejszej części kolekcji Ossolineum, uzupełniany obiektami podobnej klasy artystycznej, wypożyczanymi na wystawy czasowe z muzeów polskich i zagranicznych – zapowiada inwestor.
Powierzchnia przestrzeni na wystawy czasowe wyniesie ok. 500 mkw. Kolejne 100 mkw. ma zająć tzw. "Skarbiec", w którym będę prezentowane cyklicznie prace na papierze.
Materiały inwestora

Nie tylko wystawy

Muzeum, dostosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami, nie będzie służyć wyłącznie celom wystawowym. Znajdzie się w nim audytorium na 150-250 osób (z możliwością podziału na dwa mniejsze pomieszczenia w przypadku zaprojektowania na więcej niż 200 gości) oraz dwie sale warsztatowe na 30 osób każda
Hol główny, o pow. około 300 mkw., ma być wizytówką muzeum. Ma się w nim znaleźć przestrzeń dla ok. 250 osób, m.in. w celu organizacji wernisaży, oraz ok. 30 miejsc siedzących dla czekających na zwiedzanie.
Wśród dodatkowych pomieszczeń znajdą się kawiarnia, punkt informacyjny i kasa biletowa, księgarnia ze sklepikiem, czytelnia z biblioteką, szatnie i magazyny. Powstaną także pracownie konserwacyjne: papieru i skóry, malarstwa, czy zbiorów lwowskich. Około 800 mkw. ma zająć przestrzeń biurowa dla pracowników muzeum. Początkowo będzie ich około 50, z możliwością zwiększenia zatrudnienia w przyszłości.
Muzeum Książąt Lubomirskich będzie przystosowane do obsługi rocznie 25-50 tys. osób. Będzie czynne dla zwiedzających codziennie od 8:00 do 20:00. W budynku znajdzie się jednak drugie wejście, "nocne". Będzie dostępne m.in. dla pracowników i klientów całodobowego parkinu komercyjnego. Na wynajem posłuży minimum 45 miejsc. Pracownicy mają mieć ich do dyspozycji 20-25.
Materiały inwestora

Komentarze (1)

Napisz komentarz
annekowalski(gość)
Najgorszy projekt jaki mogli stworzyć, wyglada obrzydliwie i kompletnie psuje panoramę miasta? Powinni zamknąć ludzi którzy to dopuścili do zrealizowania

Najnowsze artykuły

Wille Miejskie na Swojczycach – Działoszyńska od PROFIT Development
Wrocław to metropolia tętniąca życiem. Dobrzej jest jednak mieć tu swoje miejsce, w którym będzie mo...
W centrum Wrocławia powstaje 56-metrowy biurowiec MidPoint 71 [FILM + ZDJĘCIA]
W centrum Wrocławia, przy ulicy Powstańców Śląskich powstaje nowy biurowiec MidPoint 71. Budowa biur...
Kraków: Radni nie godzą się na podziemny tramwaj
Podczas środowej sesji rady miasta przestawiono radnym wyniki studium dla budowy szybkiego bezkolizy...
We Wrocławiu powstanie pierwsze osiedle na terenach PKP realizowane w ramach programu Mieszkanie Plus
Jak poinformował PFR Nieruchomości we Wrocławiu powstanie pierwsze osiedle w ramach rynkowej części...
ID Logistics uruchomiło magazyn w Zgorzelcu. Pracę w nim znajdzie ponad 700 osób
ID Logistics, specjalista w zakresie dedykowanych rozwiązań logistyki kontraktowej otworzył oficjaln...
Wrocław: Kolejna firma z branży IT wynajmuje powierzchnię biurową w Quorum
Największy projekt mixed-use na Dolnym Śląsku będzie nową siedzibą studia deweloperskiego z branży g...
Leroy Merlin otworzy swój market w Głogowie
Leroy Merlin otworzy w Głogowie swój pierwszy market. Będzie to już dziewiąty sklep tej francuskiej...
Grupa EMC wchodzi do Sky Tower we Wrocławiu
Wrocławski Sky Tower pozyskał nowego, dużego najemcę. Około 1200 mkw. powierzchni zajmie Grupa EMC,...
W Polsce jest już 12 milionów mkw. powierzchni biurowych
Dane za okres I-III kw. 2021 r. wskazują na aktywne zainteresowanie najemców powierzchniami biurowym...
Warta wprowadziła się do nowej siedziby w biurowcu Warsaw UNIT [ZDJĘCIA]
Firma ubezpieczeniowa Warta zakończyła właśnie przeprowadzkę do nowej siedziby w Warszawie. War...