Przy Muzeum Czartoryskich powstaje ekskluzywny hotel ze SPA

Przy Muzeum Czartoryskich powstaje ekskluzywny hotel ze SPA

Kraków
Damian Daraż
Damian Daraż
REKLAMA
Pałac Lubomirskich mieszczący się przy ulicy Świętego Jana 15 w Krakowie zamienia się w ekskluzywny hotel z basenem, sauną oraz SPA. XIX wieczna kamienica odzyska swoje pierwotne kolory, które podziwiać będzie można już jesienią tego roku.
Trwa przebudowa zabytkowego Pałacu Lubomirskich przy ulicy Świętego Jana 15 w Krakowie. Wnętrza Pałacu oraz jego dziedziniec pod okiem konserwatorów przebudowywany jest na ekskluzywny hotel z basenem. Nowo powstający hotel pomieści 71 pokoi hotelowych w miejscu frontowej części pałacu oraz w dobudowywanej części w miejscu rozebranej średniowiecznej oficyny w podwórzu. W podziemiach podwórza zaplanowano strefę spa, z sauną oraz basenem. Podwórze natomiast wypełnione zostanie zielenią. Pierwszych gości do tego ekskluzywnego hotelu będzie można zaprosić pod koniec 2018 roku.
Przechodzący kompleksową przebudowę i rewitalizację zabytkowy pałac przysłonięty jest teraz rusztowaniem. Na ten rok zaplanowano remont konserwatorski XIX wiecznej frontowej elewacji, za kwotę 700 tys. zł. Około 217 tys. zł z tej kwoty stanowi dofinansowanie przyznane przez Społeczny Komitet Odnowy Zabytków Krakowa.
Inwestor po raz pierwszy wystąpił o dofinansowanie. SKOZK wspiera to przedsięwzięcie, ponieważ ogromna elewacja pałacu stanowi znaczący element przestrzeni publicznej ulicy św. Jana. Co więcej, kamienica sąsiaduje z jednym z najważniejszych polskich muzeów – Muzeum Czartoryskich, ważne jest, by dobrze się prezentowała – tłumaczy na łamach Dziennika Polskiego Maciej Wilamowski, dyrektor biura SKOZK.
REKLAMA
Komisja konserwatorska zapoznała się z dotychczasowymi wynikami badań dotyczących kolorystyki elewacji pałacu. Tuż przed II Wojną Światową elewacja miała kolor różowy, ale jak się udało ustalić, pierwotnie, jeszcze w latach 70. dziewiętnastego wieku pokryta była kolorem ugrowym. Badania co do kolorystyki zostaną jeszcze powtórzone, ale już zapadła decyzja, że koloru różowego nie będzie. Elewacja zyska kolorystykę zbliżoną do pierwotnej, nawiązującą do koloru piaskowca. Końcowy efekt renowacji fasady zobaczymy już jesienią tego roku. Odnowiona przez ekipę konserwatorów zostanie również brama wejściowa prawdopodobnie z osiemnastego wieku, którą okala kamienny portal.
Przy ulicy Świętego Jana 15 w Krakowie postępują również prace konstrukcyjne, budowlane i zabezpieczające. Prace konserwatorskie obejmą również wnętrza budynku głównego, przy czym ten etap prac ruszy w przyszłym roku. Konserwatorzy zajmą się polichromiami, zabytkowymi stropami, kominkami, posadzkami, jak i również takimi elementami wyposażenia jak żyrandole. 
Gmach Pałacu Lubomirskich powstał w wyniku przebudowy i połączenia czterech średniowiecznych kamienic. Obecny wygląd pałac uzyskał w latach 70. dziewiętnastego wieku, według projektu krakowskiego architekta Maksymiliana Nitscha dla księżnej Cecylii Lubomirskiej.

Komentarze (0)

Napisz komentarz
REKLAMA