Condohotel – inwestycja długoterminowa

Condohotel – inwestycja długoterminowa

Emmerson
REKLAMA
Obecnie Polacy mają możliwość inwestowania w condohotele już nie tylko w zagranicznych kurortach, ale także w coraz większym stopniu również i w naszym kraju, gdzie systematycznie zwiększa się liczba tego rodzaju projektów.
Warto zaznaczyć, że sama koncepcja condohoteli nie jest nowa, zapoczątkowana została, bowiem ponad 20 lat temu na Florydzie, skąd w pierwszej kolejności trafiła do krajów położonych nad Morzem Śródziemnym, a później także do Polski. Należy dodać, że zastanawiając się nad taką lokatą kapitału nie należy nastawiać się jednak na krociowe zyski, lecz na zwrot z kapitału porównywalny z lokatą bankową. W naszym kraju podobnie, jak ma to miejsce zagranicą w większości wypadków przez pierwszych kilka lat właściciel wyodrębnionego lokalu osiąga zagwarantowany, stały dochód. Zapewniona początkowa stopa zwrotu przeważnie znajduje się w przedziale od 5% do 9% przez okres od 2 do nawet 4 lat. Po upływie tego czasu przychody są dzielone pomiędzy właścicieli poszczególnych apartamentów oraz wyspecjalizowaną firmę zarządzającą obiektem. Ponadto oprócz zysków z najmu, można również korzystać na wzroście wartości posiadanej nieruchomości w czasie. Choć dzisiaj może się to wydawać nie do końca realne, to jednak spadki cen na rynku nieruchomości nie będą trwały wiecznie. Duże znaczenie dla osób indywidualnych może mieć też możliwość spędzenia urlopu przez określoną liczbę dni w roku we własnym lokalu.
Jeżeli chodzi o minusy takiej inwestycji, to główne ryzyko jest powiązane z obłożeniem danego obiektu i konkretnego apartamentu już po upłynięciu czasu, w którym dochód jest gwarantowany. W związku z tym dużo zależy od wspomnianej firmy zarządzającej całym budynkiem i jej fachowości, gdyż to ona będzie odpowiadać za relacje z najemcami, co bezpośrednio przekłada się na przychody. Poza tym bardzo istotna jest również odpowiednia lokalizacja, jak i warunki pogodowe. Niestety w naszym kraju nie należy się spodziewać zysków porównywalnych do tych osiąganych w krajach śródziemnomorskich, gdzie sezon turystyczny jest znacznie dłuższy. Podążając tym tropem lepszym rozwiązaniem może być inwestycja w obiekty zlokalizowane w kurortach górskich, gdzie wzmożony ruch występuje dwa razy do roku, niż nad morzem. W zimie można tam liczyć na turystów zainteresowanych białym szaleństwem, a w lecie na osoby uprawiające turystyką pieszą, bądź też wyczynową.
Podsumowując należy zaznaczyć, że tego rodzaju inwestycja jest, więc dobrym pomysłem dla osób, które szukają bezpiecznej, długoterminowej lokaty kapitału. Ponadto trzeba również wspomnieć o zbliżających się wielkimi krokami Mistrzostwach Europy w Piłce Nożnej EURO 2012, które zapewne wpłyną na wzrost opłacalności takiego rozwiązania. Impreza ta powinna przełożyć się na wzmożony napływ turystów z zagranicy, a hotelarze liczą na większy ruch nie tylko w trakcie trwania turnieju, ale również już po jego zakończeniu.
Emmerson S.A.
Tagi:

Komentarze (0)

Napisz komentarz

Najnowsze artykuły

Rząd zwiększy dotację do budowy trasy autobusowo-tramwajowej na Nowy Dwór
Bardzo dobre informacje dla Wrocławia. Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej zadecydowało o z...
Polska firma z branży technologicznej otwiera swoje biuro w Gdyni
Będą nowe miejsca pracy w Gdyni. Polska firma technologiczna Future Processing, z główną siedzibą w...
Trei Real Estate otworzył park handlowy w Chorzowie
Trei Real Estate Poland otworzył park handlowy przy ul. Szpitalnej w Chorzowie. W obiekcie o powierz...
Osiedle Via Flora powstanie na gdańskim Chełmie
Via Flora, nowa propozycja Develii w Gdańsku, powstanie przy ul. Ptasiej, w obrębie zielonej i spoko...
Na budynku D w kompleksie Quorum zawisła wiecha. Trwa również budowa dwóch wieżowców [FILM]
Na budynku D największego wrocławskiego projektu mixed-use Quorum przy ul. Sikorskiego zawisła wiech...
Real Logistics otwiera biuro w West Forum
Real Logistics, to polska firma spedycyjno-transportowa, specjalizująca się w transporcie lądowym, k...
W Krakowie trwa budowa estakady kolejowej Szybkiej Kolei Aglomeracyjnej [FILM + ZDJĘCIA]
Międzynarodowa trasa kolejowa E30 zwiększy możliwości podróży w regionie i w połączeniach dalekobież...
Kolejna zagraniczna firma inwestuje w Sosnowcu
Firma Antwerk, zajmująca się pełnym cyklem logistyki oraz usługami dla e-commerce, wynajęła ponad 8....
Mocna końcówka roku, Archicom podsumowuje III kwartał
Przychody Grupy Archicom wyniosły 279 mln zł, a marża brutto ze sprzedaży 34,6%. Archicom na pierwsz...
W Warszawie powstaje Varso Tower, najwyższy wieżowiec w Unii Europejskiej [FILM]
W centrum Warszawy przy ul. Chmielnej 73 trwa budowa Varso Tower, najwyższego budynku w Unii Europej...