Cudzoziemcy coraz aktywniejsi na polskim rynku mieszkaniowymfot. Jakub Zazula

Cudzoziemcy coraz aktywniejsi na polskim rynku mieszkaniowym

Orzech
Orzech
REKLAMA

Rok 2022, pomimo generalnie silnego spadku sprzedaży na rynku nieruchomości mieszkaniowych, wyróżnił się silnym wzrostem udziału zakupów mieszkań przez cudzoziemców. W trakcie 2022 r. obcokrajowcy kupili w Polsce ponad 29 tys. lokali wobec 22 tys. rok wcześniej.

Jednocześnie PKO Bank Polski szacuje, że liczba transakcji ogółem w kraju lokalami, domami i spółdzielczymi prawami własności do lokalu spadła w ubiegłym roku o blisko połowę względem poprzedniego roku. Oznacza to, że w 2022 r. w przypadku co siódmego aktu notarialnego kupującym był cudzoziemiec, podczas gdy w 2021 r. był to zaledwie co dwudziesty akt. Co ciekawe, tak silny wzrost zainteresowania obcokrajowców rynkiem mieszkaniowym w Polsce miał miejsce w roku, gdy za naszą wschodnią granicą wybuchła wojna, a w przestrzeni medialnej popularne były opinie o możliwości rozszerzenia konfliktu zbrojnego na kolejne kraje.

W kontraście do osłabienia zakupów mieszkań przez krajowych nabywców, cudzoziemcy istotnie zwiększyli zakupy mieszkań w Polsce w trakcie 2022 r. PKP Bank Polski szacuje, że obcokrajowcy byli stroną kupującą nawet w co siódmej transakcji dotyczącej nieruchomości mieszkaniowej w 2022 r., co oznacza wyraźny wzrost takich transakcji na tle ostatnich lat.

Analitycy banku oceniają, że wiele zakupów mieszkań przez cudzoziemców w 2022 r. miało charakter inwestycyjny. Były to zakupy z zamiarem wynajmu lub odsprzedaży z zyskiem w późniejszym okresie.

REKLAMA

Rynek mieszkaniowy w Polsce jest atrakcyjny dla inwestorów z zagranicy z uwagi na wysoką stopę zwrotu, relatywnie niskie opodatkowanie dochodów z wynajmu, a także solidne fundamenty makroekonomiczne gospodarki, zwłaszcza rynku pracy, pozwalające oczekiwać silnego wzrostu cen mieszkań w długim okresie.

Obok popytu inwestycyjnego, zakupy nieruchomości w Polsce przez obcokrajowców wiążą się z zaspokojeniem potrzeb mieszkaniowych imigrantów, którzy decydują się pozostać u nas dłużej; dotyczy to przede wszystkim Ukraińców i Białorusinów. W ostatnich latach istotnie wzrósł udział transakcji zawieranych przez przedstawicieli tych narodowości w transakcjach dokonywanych przez obcokrajowców ogółem.

Źródło: PKO Bank Polski

Komentarze (0)

Napisz komentarz
REKLAMA