Mieszkania w największych miastach na celowniku inwestorów zagranicznych

Mieszkania w największych miastach na celowniku inwestorów zagranicznych

Polska
Kajtman
Kajtman
REKLAMA

Od przystąpienia Polski do Unii Europejskiej polski rynek nieruchomości mieszkaniowych jest przedmiotem zainteresowania wśród inwestorów zagranicznych. Dzięki danym Ministerstwa Spraw Wewnętrznych skala zjawiska jest dobrze znana. Ile polskich mieszkań i gdzie kupują zagraniczni inwestorzy?

 

W pierwszych latach od przystąpienia Polski do UE liczba mieszkań nabywanych przez cudzoziemców rosła. Szczytowy poziom zainteresowania osiągnięty został w 2009 r. Od tamtego czasu widoczna jest powolna tendencja spadkowa. Ostatnio opublikowane dane za ubiegły rok zdają się tę tezę potwierdzać. W 2012 r. zagraniczni inwestorzy indywidualni zakupili w naszym kraju 3 905 lokali mieszkalnych.

Skala zainteresowania polskim rynkiem mieszkaniowym wśród zagranicznych inwestorów wydaje się być niewielka. Należy jednak pamiętać, że popyt niemal w całości koncentruje się na zaledwie kilku lokalizacjach. Wśród nich oczywisty prym wiodą największe miasta takie jak Warszawa czy Kraków. Cudzoziemcy nabywają również lokale mieszkalne w lokalizacjach atrakcyjnych turystycznie jak Zakopane czy w miastach położonych blisko zachodniej granicy naszego kraju jak Świnoujście.


Niestety Ministerstwo Spraw Wewnętrznych nie gromadzi danych na temat wartości nieruchomości zakupionych przez cudzoziemców. Można jedynie przypuszczać, że są to lokale drogie, apartamentowe, których zakup dawał podstawy do prognozowania wysokiej stopy zwrotu w związku ze wzrostem wartości nieruchomości w czasie.

REKLAMA


Cudzoziemcy decydują się na zakup mieszkania w Polsce z kilku głównych powodów. Najważniejszym z nich jest długoterminowa lokata kapitału na rynku, który wciąż znajduje się na stosunkowo wczesnym etapie rozwoju zarówno pod względem ilości jak i jakości zasobu. Wśród nabywców znajdują się również tacy przedstawiciele innych narodowości, którzy z powodów zawodowych lub osobistych decydują się na stałe lub tymczasowe w naszym kraju.

 

 

Emmerson S.A.

Komentarze (0)

Napisz komentarz
REKLAMA