Inwestor, spółka Citronex I, wchodząca w skład grupy kapitałowej Citronex, złożył 4 września pozwolenie na budowę budynku wielorodzinnego i przebudowę budynku znajdującego się przy pl. Piłsudskiego 2-4.
31 stycznia do urzędu trafił wniosek o pozwolenie na przebudowę wraz ze zmianą sposobu użytkowania budynku przy pl. Piłsudskiego 2-4 na wrocławskich Karłowicach. Mieści się na działce nr 219.To dawna gospoda Lindenhof, funkcjonująca od 1914 roku. W latach 1958-2009 znajdowało się tutaj Centrum Kultury Agora, przeniesione do nieruchomości przy Serbskiej 5a. Już 6 lutego inwestor otrzymał jednak decyzję umarzającą.
UM Wrocławia
Kolejną próbę podjął na początku września. Dokładna nazwa zamierzenia budowlanego to "budowa budynku mieszkalnego wielorodzinnego z garażem podziemnym oraz przebudowa wraz ze zmiana sposobu użytkowania budynku dawnego domu kultury na cele usługowo-handlowo-biurowe".
To już czwarty wniosek złożony w sprawie tej inwestycji. Pierwszy, z października 2016 roku, dotyczący budowy budynku wielorodzinnego o kubaturze ponad 6000 metrów sześciennych, pozostał bez rozpatrzenia. Drugi, z grudnia, z tym samym zamierzeniem, został w maju zaopiniowany negatywnie. Za projekt architektoniczny odpowiada Wojciech Sieradzki.
Citronex to największy polski dostawca bananów i pomidorów do krajowych sieci handlowych.
Lata przygotowań
Dzisiejszy właściciel zabudowanej nieruchomości kupił ją za 5 mln zł. Do drugiego miejskiego przetargu w lipcu 2010 roku stanęły trzy podmioty. Ze względu na wpisanie trzykondygnacyjnego budynku do rejestru zabytków województwa dolnośląskiego, nabywca otrzymał rabat w wysokości 30% od ceny sprzedaży.
Z powodu braku ustaleń planu miejscowego, w przetargu nie określono sposobu zagospodarowania nieruchomości, a jedynie informacje o charakterze sąsiedniej zabudowy i ustaleniach Studium. Nie zostały również ustalone terminy rozpoczęcia i zakończenia zagospodarowywania obiektu.
Przedstawiciel spółki Citronex I Sp. z o.o. złożył w kwietniu 2013 roku wniosek o wydanie pozwolenia na wykonanie prac zabezpieczających przed skutkami działania warunków atmosferycznych. Miejski konserwator zabytków w odpowiedzi określił właściwy zakres prac.
Wstępna koncepcja remontu, adaptacji i przebudowy budynku została w lipcu 2013 roku zaopiniowana pozytywnie, za wyjątkiem planowanego zamurowania okien w elewacji południowo-wschodniej na parterze oraz likwidacji zewnętrznego tarasu ze schodami. W tym samym miesiącu zostało stwierdzone prowadzenie prac w budynku bez pozwolenia miejskiego konserwatora zabytków, co poskutkowało wszczęciem postępowania.
Pozwolenie konserwatorskie na remont, przebudowę i adaptację budynku inwestor otrzymał 15 maja 2014 roku.
REKLAMA
– Projekt zakładał pozostawienie bryły budynku bez zmian, przywrócenie okien zamurowanych w 2013 roku, konserwację części okien i drzwi wejściowych, wymianę stolarki okiennej na okna drewniane o profilach i podziałach odtwarzających okna pierwotne, remont zachowawczy elewacji z przywróceniem pierwotnej kolorystyki ustalonej w badaniach stratygraficznych, konserwację detalu architektonicznego i stosunkowo niewielkie korekty w układzie przestrzennym wewnątrz budynku – informują urzędnicy w piśmie z 2015 roku.
Rozpoczęte pod koniec ubiegłego roku starania inwestora wskazują, że dawna gospoda przy pl. Piłsudskiego 2-4 zostanie wreszcie odnowiona i włączona do użytyku.
Karłowicki rynek zyska nowe życie
Plac Józefa Piłsudskiego to główny plac osiedla zaprojektowanego z myślą o idei miasta ogrodu. W 2013 roku firma AMS i wrocławski oddział Stowarzyszenia Architektów Polskich ogłosiły konkurs na opracowanie koncepcji urbanistyczno-architektonicznej placu Piłsudskiego, w tym dla otaczających budynków. Zwycięska okazała się koncepcja biura BUCK. Architekci.
materiały projektanta
Zakłada podział na dwie strefy. W tej aktywnej mieściłaby się płyta placu oraz sąsiadujące z nią lokale usługowe. Charakterystycznym elementem byłby 35-metrowy stół, który służyłby jako miejsce rozgrywek szachowych, sąsiedzkich pikników, czy wystaw produktów lokalnych producentów. W tej części znalazłaby się także niemal 75-metrowa dwustronna ławka.
materiały projektanta
Strefę rekreacji stanowiłby skwer w południowej części, otoczony szpalerem drzew. Koncepcja zakłada utworzenie tutaj pomnika marszałka Józefa Piłsudskiego, by upamiętnić patrona placu. Powstałyby również ławki, stojaki rowerowe i trejaż z krzewami.
materiały projektanta
Główna część placu miałaby zostać wyłączona z ruchu samochodowego. Odbywałby się z ograniczeniem prędkości do 20 km/h wyłącznie w wyznaczonych strefach i kierunkach. Dla mieszkańców i posterunku policji przygotowano by 76 miejsc parkingowych.
materiały projektanta
Zarząd Inwestycji Miejskich zamieścił w planie postępowań o udzielenie zamówień w 2017 roku przetarg na dokumentację projektową zagospodarowania pl. Piłsudskiego. Przewidywany termin wszczęcia postępowania wyznaczono na I kwartał, a wartość zamówienia oszacowano na 500 tys. zł.
materiały projektanta