Dodatkowe 3 mld zł na odbudowę zabytków w Polsce w ramach Rządowego Programu Odbudowy ZabytkówPixabay

Dodatkowe 3 mld zł na odbudowę zabytków w Polsce w ramach Rządowego Programu Odbudowy Zabytków

Orzech
Orzech
REKLAMA

Realizowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego (MKiDN) program ochrony zabytków został zwiększony z 80 milionów w 2016 roku do 221 milionów złotych w roku obecnym. Łącznie w ciągu siedmiu lat zrealizowano cztery tysiące projektów dotyczących zabytków. Ministerstwo ogłosiło powstanie Rządowego Programu Odbudowy Zabytków. W ramach Programu, z budżetu państwa na odbudowę zabytków zostanie przeznaczone 3 mld zł.

Minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński przypomniał dewizę Winstona Churchilla, która mówi o tym, że nawet w trudnych czasach, w czasie wojny trzeba dbać o kulturę. – Zabytki mówią o naszej tożsamości, mają duże znaczenie ekonomiczne, ale, co najważniejsze, zabytki i kultura wpływają na nasze myślenie, kształtują nasz system wartości. Poprzez obcowanie z nimi stajemy się jako społeczeństwo bardziej dojrzali – podkreślił wicepremier Piotr Gliński.

Przypomniał, że w ciągu ostatnich siedmiu lat udało się trwale zwiększyć nakłady na kulturę do jednego procenta, a nakłady na zabytki zostały zwiększone niemal trzykrotnie.

Minister kultury zapewnił, że dotychczasowe programy będą kontynuowane ze względu na ogromne potrzeby w tym zakresie.

REKLAMA

Założenia dotyczące Rządowego Programu Odbudowy Zabytków

Program kierowany jest bezpośrednio do jednostek samorządu terytorialnego, a za ich pośrednictwem również do innych podmiotów zobowiązanych do opieki nad zabytkami. Dofinansowanie będzie przyznawane na realizację zadań inwestycyjnych związanych z ochroną zabytków i opieką nad zabytkami. Może być przeznaczone na prace konserwatorskie, restauratorskie i roboty budowlane przy zabytku prowadzone przez jednostki samorządu terytorialnego albo na udzielenie dotacji samorządowej na takie prace.

Dofinansowanie będzie wynosić maksymalnie 98 proc. wartości inwestycji, a minimalny wkład własny - 2 proc.

Wnioski będą mogły być składane w aplikacji Polski Ład udostępnionej przez BGK, w jednej trzech kategorii: do 150 000 zł, do 500 000 zł, do 3 500 000 zł.

Komentarze (0)

Napisz komentarz
REKLAMA