KGHM Metraco wyróżnione w konkursie „Ekolaur PIE”

KGHM Metraco wyróżnione w konkursie „Ekolaur PIE”

dolnośląskie
Kajtman
Kajtman
REKLAMA

Jakość produktu i ochrona środowiska – to elementy, które leżały u podstaw inwestycji KGHM Metraco w rozwój technologii produkcji kruszyw drogowych. Projekt opisujący linię produkcyjną kruszyw został wyróżniony w tegorocznej edycji konkursu Ekolaur, organizowanego przez Polską Izbę Ekologii.

 

W rozwój produkcji kruszyw spółka KGHM Metraco zainwestowała w ostatnich trzech latach około 20 mln zł. W tym czasie w Głogowie uruchomiono m. in. nowoczesną linię technologiczną do produkcji kruszyw drogowych, dostosowaną do przetwarzania hutniczych żużli pomiedziowych zarówno z pieców szybowych, jak i zawiesinowych. Na część inwestycji spółka otrzymała dofinansowanie z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w wysokości 10 mln zł. Dzięki tym środkom powstał nowoczesny układ technologiczny, który zredukował ilość emitowanych gazów spalinowych i pozwolił utrzymać przerób odpadowych żużli. Dzięki tym inwestycjom spółka zwiększyła efektywność w odzyskiwaniu surowców i produkuje ok. 1,5 mln ton kruszyw rocznie.

 

KGHM Metraco z wizją

Podczas środowej gali w Katowicach dyrektor oddziału produkcji kruszyw KGHM Metraco Włodzimierz Bem odebrał z rąk kapituły wyróżnienie dla zgłoszonego projektu. – Kilkuletnie inwestycje w technologie związane z ochroną środowiska oraz poprawą jakości naszych produktów zostały zauważone i wyróżnione. To dla nas dodatkowa motywacja do dalszych działań i pracy przy rozwoju produktów z grupy kruszyw drogowych – zaznaczył dyrektor Bem. Kapituła wyróżniła zgłoszony przez spółkę projekt pod nazwą „Produkcja kruszyw, jako przykład efektywnego zagospodarowania odpadów przemysłowych z hut”.

REKLAMA

 

Ekolaury z myślą o liderach

Rywalizacja w ramach konkursu „Ekolaury” organizowana jest przez Polską Izbę Ekologii. Została ona stworzona z myślą o przedsiębiorstwach, instytucjach oraz gminach osiągających szczególne wyniki w dziedzinie ochrony środowiska i gospodarki wodnej. Nagrody przyznawane są w 10 kategoriach, w tym między innymi: „ochrona powierzchni ziemi, gospodarka odpadami”, „odnawialne źródła energii” oraz „energooszczędność, efektywność energetyczna”. Patronat honorowy nad akcją objęły Ministerstwo Środowiska oraz Ministerstwo Gospodarki.

 

Ekologiczne produkty z Legnicy

Kruszywa KGHM Metraco powstają w wyniku zagospodarowania odpadu przemysłowego – żużla szybowego. Ten jest produktem ubocznym procesu wytapiania miedzi w piecach szybowych – Huty Miedzi Głogów oraz Legnica (Oddziałów KGHM Polska Miedź). Żużel  składem fizyko-chemicznym przypomina kruszywa naturalne – bazalt i gabro. Ekologiczny charakter kruszyw łamanych przejawia się zarówno w procesie ich powstawania, jak również poprzez ochronę deficytowych zasobów kruszyw naturalnych. – Złoża kruszyw naturalnych, choć bogate w naszym kraju, kiedyś się skończą. Nasze produkty pozwalają na opcjonalną eksploatację złóż naturalnych i tym samym ochronę środowiska – zaznacza Włodzimierz Bem, dyrektor oddziału produkcji kruszyw KGHM Metraco.

Komentarze (0)

Napisz komentarz
REKLAMA