Jakość produktu i ochrona środowiska – to elementy, które leżały u podstaw inwestycji KGHM Metraco w rozwój technologii produkcji kruszyw drogowych. Projekt opisujący linię produkcyjną kruszyw został wyróżniony w tegorocznej edycji konkursu Ekolaur, organizowanego przez Polską Izbę Ekologii.
W rozwój produkcji kruszyw spółka KGHM Metraco zainwestowała w ostatnich trzech latach około 20 mln zł. W tym czasie w Głogowie uruchomiono m. in. nowoczesną linię technologiczną do produkcji kruszyw drogowych, dostosowaną do przetwarzania hutniczych żużli pomiedziowych zarówno z pieców szybowych, jak i zawiesinowych. Na część inwestycji spółka otrzymała dofinansowanie z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w wysokości 10 mln zł. Dzięki tym środkom powstał nowoczesny układ technologiczny, który zredukował ilość emitowanych gazów spalinowych i pozwolił utrzymać przerób odpadowych żużli. Dzięki tym inwestycjom spółka zwiększyła efektywność w odzyskiwaniu surowców i produkuje ok. 1,5 mln ton kruszyw rocznie.
KGHM Metraco z wizją
Podczas środowej gali w Katowicach dyrektor oddziału produkcji kruszyw KGHM Metraco Włodzimierz Bem odebrał z rąk kapituły wyróżnienie dla zgłoszonego projektu. – Kilkuletnie inwestycje w technologie związane z ochroną środowiska oraz poprawą jakości naszych produktów zostały zauważone i wyróżnione. To dla nas dodatkowa motywacja do dalszych działań i pracy przy rozwoju produktów z grupy kruszyw drogowych – zaznaczył dyrektor Bem. Kapituła wyróżniła zgłoszony przez spółkę projekt pod nazwą „Produkcja kruszyw, jako przykład efektywnego zagospodarowania odpadów przemysłowych z hut”.
Ekolaury z myślą o liderach
Rywalizacja w ramach konkursu „Ekolaury” organizowana jest przez Polską Izbę Ekologii. Została ona stworzona z myślą o przedsiębiorstwach, instytucjach oraz gminach osiągających szczególne wyniki w dziedzinie ochrony środowiska i gospodarki wodnej. Nagrody przyznawane są w 10 kategoriach, w tym między innymi: „ochrona powierzchni ziemi, gospodarka odpadami”, „odnawialne źródła energii” oraz „energooszczędność, efektywność energetyczna”. Patronat honorowy nad akcją objęły Ministerstwo Środowiska oraz Ministerstwo Gospodarki.
Ekologiczne produkty z Legnicy