Ruszyły pierwsze prace związane z budową bazy operacyjno-serwisowej w Łebie. Equinor wybrał polską firmę Erbud, która w ramach podpisanej umowy na wykonanie wstępnych prac przygotuje teren do budowy bazy. Prace objęte wstępną umową obejmą wyburzenie istniejących budynków oraz uprzątnięcie terenu i przygotowanie go pod dalsze prace budowlane. Erbud przejął już od firmy Equinor plac budowy.
Docelowo, w porcie Łeba, na zrewitalizowanym terenie starej stoczni powstaną nowoczesne, przyjazne dla środowiska i ludzi przestrzenie biurowe, centrum zdalnego sterowania i kontroli morskich farm, magazyn części zamiennych oraz nabrzeże do cumowania jednostek.
Oddanie bazy do użytku planowane jest na pierwszą połowę 2026 roku
Baza operacyjno-serwisowa będzie obsługiwała powstające morskie farmy wiatrowe Bałtyk 2 i Bałtyk 3, zatrudnienie w niej znajdzie około 100 specjalistów, niezbędnych do technicznego utrzymania infrastruktury i urządzeń na morzu, a także wspierania ich obsługi z lądu.
Equinor stawia sobie za cel, by jak największa liczba zatrudnionych pochodziła z lokalnego rynku pracy.
Efekt skali dla lokalnej i regionalnej gospodarki może być zwielokrotniony, bo Equinor stawia na rozwijanie kapitału społeczno-ekonomicznego w miejscach, gdzie działa.
Centrum operacyjno-serwisowe dla obsługi morskich farm Equinor zostanie zaprojektowane jako efektywne energetycznie
Budynki zasilone będą energią odnawialną z własnych źródeł m.in. pomp ciepła i paneli fotowoltaicznych, a także zostaną wyposażone w systemy rekuperacji oraz zbierania i wykorzystania wody deszczowej.
Bazę, która powstaje na 1,5-hektarowej działce, będzie można sukcesywnie rozbudowywać, adaptując ją do potrzeb prowadzonych operacji w całym ok. 30-letnim okresie eksploatacji morskich farm wiatrowych. Dzięki 140-metrowej linii brzegowej portu, będzie on w stanie przyjąć jednocześnie do 4 statków obsługi farm wiatrowych.
Projekt całego kompleksu przygotowała, we współpracy z inwestorem, gdańska pracownia architektoniczna B-C Architekci.
Equinor jest na finalnym etapie wyboru generalnego wykonawcy dla całości pozostałych prac związanych z budową i wyposażeniem bazy serwisowej w Łebie.
W Łebie znajduje się także Centrum Informacji o Morskich Farmach Wiatrowych Bałtyk. Jest to pierwszy w Polsce całoroczny punkt informacyjno-edukacyjny o morskiej energetyce wiatrowej. Jednym z jego najważniejszych zadań jest szerzenie wiedzy na temat wspólnych projektów realizowanych na Morzu Bałtyckim przez Equinor i Polenergię.