Equinor wybrał wykonawcę bazy serwisowej w Łebie dla morskich farm wiatrowych Bałtyk B-C Architekci

Equinor wybrał wykonawcę bazy serwisowej w Łebie dla morskich farm wiatrowych Bałtyk

WIZUALIZACJE
Orzech
Orzech
REKLAMA

Equinor wybrał polską firmę Erbud na wykonawcę budowy bazy operacyjno-serwisowej w Łebie. Realizacja budowy bazy serwisowej w Łebie jest kluczowa dla funkcjonowania powstających na Morzu Bałtyckim morskich farm wiatrowych Bałtyk 2 i 3, wspólnego przedsięwzięcia Equinor i Polenergii.

W bazie stałe zatrudnienie znajdzie kilkudziesięciu wysoko wykwalifikowanych specjalistów.

• Equinor stawia sobie za cel, by jak największa liczba osób zatrudnionych pochodziła z lokalnego rynku pracy.

• Utworzone nowe miejsca pracy i potrzeby w zakresie współpracy z lokalnym łańcuchem dostaw mają szansę otworzyć nowy rozdział w historii Łeby oraz regionu.

– Baza przez kilkadziesiąt lat będzie centrum obsługi i serwisowania naszych farm wiatrowych na Bałtyku. Jednocześnie przedsięwzięcie to stworzy szanse na rozwój miasta i regionu oraz istotnie zwiększy możliwość znalezienia atrakcyjnego, stabilnego miejsca zatrudnienia na lokalnym rynku pracy. Cieszę się, że to polska firma będzie odpowiedzialna za budowę tego ważnego elementu infrastruktury farm wiatrowych Bałtyk 2 i 3 – mówi Michał Jerzy Kołodziejczyk, prezes zarządu Equinor w Polsce.

Firma Erbud wybuduje na zrewitalizowanym terenie portowym nowoczesną, przyjazną dla środowiska i ludzi przestrzeń biurową, centrum zdalnego sterowania i kontroli morskich farm wiatrowych, magazyn części zamiennych oraz nabrzeże do cumowania jednostek. Prace przygotowawcze na terenie przyszłej bazy rozpoczęły się na przełomie 2024 i 2025 roku, rozpoczęcie budowy obiektów planowane jest na marzec 2025, a oddanie obiektu do użytku w połowie 2026 roku.

B-C Architekci
B-C Architekci

Projekt i lokalne materiały 

Baza operacyjno-serwisowa została zaprojektowana jako obiekt efektywny energetycznie. Budynki zasilone będą częściowo energią odnawialną z własnych paneli PV, a ciepło w pomieszczeniach będzie wytwarzane dzięki pompom ciepła. Dodatkowo budynki zostaną wyposażone w systemy rekuperacji a także zbierania i wykorzystania wody deszczowej.

Bazę, która powstaje na 1,5-hektarowej działce, będzie można sukcesywnie rozbudowywać, adaptując ją do potrzeb prowadzonych operacji w całym ok. 30-letnim okresie eksploatacji morskich farm wiatrowych. Dzięki nabrzeżu o długości 140 metrów, będzie w stanie przyjąć jednocześnie do 4 statków przeznaczonych do transportu pracowników (tzw. CTV) do obsługi farm wiatrowych.

B-C Architekci
B-C Architekci

Bryły budynków o niskiej zabudowie, obejmujące magazyn oraz część biurową (obie liczące ok. 1000 mkw. z możliwością rozbudowy), wkomponują się w otaczający krajobraz. W projekcie założono wykorzystanie regionalnie występującego drewna sosnowego lub świerkowego oraz współpracę z lokalnymi dostawcami i wykonawcami konstrukcji drewnianych. Jak najwięcej spośród nowych materiałów wykorzystanych w budowie ma spełniać parametry pozwalające na ich ponowne użycie w przyszłości.

B-C Architekci
B-C Architekci

Architektura przyjazna pracownikom 

REKLAMA

Obiekt projektowany jako neutralny dla środowiska będzie także wyposażony w rozwiązania przyjazne dla jego użytkowników. Equinor i projektanci przewidzieli liczne elementy pozwalające na zdrową i przyjemną pracę. Przyjazne środowisko pracy powstanie m. in. dzięki maksymalnemu wykorzystaniu światła dziennego poprzez zastosowanie dużych powierzchni przeszklonych, zaplanowaniu przestrzeni rekreacyjnej i dużym udziale zieleni. Projekt wnętrz oparty będzie na naturalnych materiałach, a na komfort użytkowania wpłynie także rekuperacja, która poprawia jakość powietrza w pomieszczeniach.

Bazę, która powstaje na 1,5-hektarowej działce, będzie można sukcesywnie rozbudowywać, adaptując ją do potrzeb prowadzonych operacji w całym ok. 30-letnim okresie eksploatacji morskich farm wiatrowych. Dzięki 140-metrowej linii brzegowej portu, będzie on w stanie przyjąć jednocześnie do 4 statków obsługi farm wiatrowych.

Projekt całego kompleksu przygotowała, we współpracy z inwestorem, gdańska pracownia architektoniczna B-C Architekci.

B-C Architekci
B-C Architekci

Lądowe serce morskich farm wiatrowych - rozwój Łeby i regionu 

Dzięki planowanym inwestycjom, Łeba ma szansę stać się jednym z centrów operacyjnych dla nowopowstającego sektora morskiej energetyki wiatrowej. Utworzone nowe miejsca pracy i potrzeby zaopatrzenia dadzą możliwości w zakresie współpracy z lokalnym łańcuchem dostaw i otworzą nowy rozdział w tradycji morskiej Łeby oraz regionu.

W Łebie znajduje się także Centrum Informacji o Morskich Farmach Wiatrowych Bałtyk. Jest to pierwszy w Polsce całoroczny punkt informacyjno-edukacyjny o morskiej energetyce wiatrowej. Jednym z jego najważniejszych zadań jest szerzenie wiedzy na temat wspólnych projektów realizowanych na Morzu Bałtyckim przez Equinor i Polenergię.

Equinor zaangażowany w polską zieloną transformację wspiera również, w ramach globalnego programu Heroes of Tomorrow, Łebski Klub Żeglarski, angażując się w działania na rzecz rozwoju aktywności sportowej dla dzieci i młodzieży.

Morskie farmy wiatrowe Bałtyk – najważniejsze informacje

Equinor i Polenergia realizują wspólnie na polskim morzu trzy projekty morskich farm wiatrowych Bałtyk, o łącznej mocy do 3000 MW.

Projekty Bałtyk 2 i Bałtyk 3, o łącznej mocy 1440 MW, powstają w pierwszej fazie rozwoju morskiej energetyki wiatrowej w Polsce. Projekty są zlokalizowane w polskiej wyłącznej strefie ekonomicznej Morza Bałtyckiego, w odległości od 22 do 37 km od linii brzegowej.

Pierwsza energia z farm wiatrowych Bałtyk 2 i Bałtyk 3 ma popłynąć do sieci już w 2027 roku, komercyjny etap ich użytkowania zaplanowano od 2028 roku.

O inwestorze:

Equinor to międzynarodowy koncern energetyczny z ponad 50-letnim doświadczeniem w prowadzeniu działań operacyjnych na morzu, dążący do neutralności klimatycznej do 2050 roku. Transformacja koncernu opiera się na trzech filarach tj. optymalizacji wydobycia ropy i gazu, rozwoju oferty rozwiązań niskoemisyjnych, a także maksymalizowaniu inwestycji w odnawialne źródła energii na morzu i lądzie. Firma działa na ponad 30 rynkach na świecie będąc jednocześnie jednym z kluczowych producentów i dostawców gazu ziemnego do Europy, w tym do Polski poprzez Baltic Pipe. W Polsce Equinor skupia się na rozwijaniu kompleksowej oferty rozwiązań energetycznych odpowiadających na potrzeby polskiej transformacji energetycznej. Poza dostawami gazu, realizuje wspólnie z Polenergią trzy projekty morskich farm wiatrowych Bałtyk 1, Bałtyk 2 i Bałtyk 3 o łącznej mocy do 3,2 GW, a także buduje odnawialne źródła

Komentarze (0)

Napisz komentarz
REKLAMA