PGNiG TERMIKA S.A. i Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Warszawie podpisały umowy, w ramach których powstaną jedne z największych instalacji pomp ciepła na ściekach w Unii Europejskiej. Będą one współpracować z Elektrociepłowniami Siekierki, Żerań oraz Pruszków.
PGNiG TERMIKA S.A. podpisała umowę na budowę akumulatora ciepła na terenie warszawskiej Elektrociepłowni Żerań. W ramach umowy powstanie także pompownia wody sieciowej oraz infrastruktura towarzysząca. Wykonawcą inwestycji w trybie „zaprojektuj i zbuduj” będzie Inżynieria Rzeszów S.A. z siedzibą w Rzeszowie w konsorcjum z Energy Solution sp. z o.o. z siedzibą w Tarnowie. Na oddanie obiektu firmy mają trzy lata od daty podpisania umowy. Wartość inwestycji to 112,5 mln PLN.
Kolejna duża transakcja na rynku OZE w Polsce. Grupa inwestycyjna Neo Energy Group (NEG), posiadająca jedno z największych w Polsce portfolio zielonych inwestycji energetycznych, wzmacnia swoją pozycję na rynku OZE. Holding poprzez spółkę inwestycyjną pozyskał portfolio projektów rozwijanych w ramach Zgorzeleckiego Klastra Energii (ZKlaster) w województwie dolnośląskim. Transakcja dotyczy przejęcia 100 % udziałów w spółkach celowych (SPV), które rozwijają projekty OZE o łącznej mocy blisko 1,5 GW. Do organizacji NEG dołączy również zespół specjalistów odpowiedzialnych za sukcesy największych projektów z obszaru Zgorzelca, takich jak: Sulików 1, Sulików 2, Olszyna i Siekierczyn
Elektrociepłownia Żerań, Siekierki i Pruszków oraz Ciepłownie Wola i Kawęczyn – to aktywa ciepłownicze Grupy ORLEN w aglomeracji warszawskiej, które już w 2035 r. odejdą całkowicie od spalania węgla. Podstawą dekarbonizacji tych aktywów staną się ciepło generowane z gazu i energii odnawialnej, odzyskiwanie ciepła odpadowego ze ścieków, spalin i systemów chłodzących oraz akumulatory ciepła.
W należącym do ORLEN – Oddziale PGNiG w Odolanowie, w ramach programu badawczego InGrid Power to Gas – ruszyła instalacja do przetwarzania energii elektrycznej produkowanej ze źródeł odnawialnych w paliwa gazowe takie jak wodór. Teraz przetestowane zostaną możliwości dostarczania wodoru za pomocą sieci dystrybucyjnych gazu ziemnego oraz wykorzystania mieszanki tych paliw w urządzeniach końcowych.
Z krajobrazu Łodzi znika kolejny wysoki budynek. Przy ulicy Uniwersyteckiej 2/4 trwa wyburzanie dawnego biurowca Gazowni Łódzkiej (PGNiG). Budynek miał 14 kondygnacji nadziemnych, 1 kondygnację podziemną i oferował 8,1 tys. mkw. powierzchni użytkowej.
Z krajobrazu Łodzi znika kolejny wysoki budynek. Przy ulicy Uniwersyteckiej 2/4 trwa wyburzanie dawnego biurowca Gazowni Łódzkiej (PGNiG). Budynek miał 14 kondygnacji nadziemnych, 1 kondygnację podziemną i oferował 8,1 tys. mkw. powierzchni użytkowej.
Czy z panoramy Warszawy zniknie jeden z najwyższych i najbardziej charakterystycznych obiektów budowlanych? Są takie plany. W miejsce starego, wysokiego komina w elektrociepłowni Siekierki, który przewidziany jest do wyburzenia, planowana jest budowa nowego, trzykrotnie niższego. Ewentualna nowa inwestycja budzi też kontrowersje i obawy wśród ekologów i części mieszkańców.
Stołeczni wodociągowcy są coraz bliżej osiągnięcia neutralności klimatycznej. W 2023 roku miejska spółka wyprodukowała prawie 60 tys. MWh energii elektrycznej z własnych, głównie odnawialnych źródeł. To prawie jedna trzecia rocznego zapotrzebowania spółki i energia, która wystarczyłaby na rok dla 30 tys. gospodarstw domowych.
– "Połączenie ORLEN z Grupą Lotos miało kluczowe znaczenie dla wzmocnienia bezpieczeństwa surowcowo-paliwowego kraju. Dzięki tej transakcji Rafinera Gdańska ma również zapewnione środki na inwestycje niezbędne, aby dostosować swój biznes do wymogów polityki klimatycznej UE. Sprzedaż części aktywów Lotosu, wynikająca z realizacji środków zaradczych wskazanych przez Komisję Europejską, została zrealizowana zgodnie z wyceną rynkową tych aktywów, z pełnym poszanowaniem przepisów prawa i pod nadzorem organów państwa. Biorąc to pod uwagę, zarzuty Najwyższej Izby Kontroli wobec fuzji ORLEN-Lotos nie mają uzasadnienia" – informuje ORLEN na swojej stronie internetowej.