W elektrociepłowni Żerań powstanie największy w Polsce akumulator ciepłaFot. Materiały prasowe

W elektrociepłowni Żerań powstanie największy w Polsce akumulator ciepła

Orzech
Orzech
REKLAMA

PGNiG TERMIKA S.A. podpisała umowę na budowę akumulatora ciepła na terenie warszawskiej Elektrociepłowni Żerań. W ramach umowy powstanie także pompownia wody sieciowej oraz infrastruktura towarzysząca. Wykonawcą inwestycji w trybie „zaprojektuj i zbuduj” będzie Inżynieria Rzeszów S.A. z siedzibą w Rzeszowie w konsorcjum z Energy Solution sp. z o.o. z siedzibą w Tarnowie. Na oddanie obiektu firmy mają trzy lata od daty podpisania umowy. Wartość inwestycji to 112,5 mln PLN.

– Akumulator ciepła będzie kolejną nowoczesną jednostką w EC Żerań, która przybliży Spółkę do planowanego celu, jakim jest dostraczanie niskoemisyjnej energii odbiorcom – mówi Michał Olszewski wiceprezes zarządu PGNiG TERMIKA.

Zakład może się już pochwalić uruchomionym w 2021 roku blokiem gazowo-parowym oraz dwoma szczytowymi kotłowniami gazowymi, dzięki którym ograniczyliśmy spalanie węgla i obniżyliśmy emisje – dla przykładu emisje dwutlenku siarki z EC Żerań w roku 2020, czyli sprzed uruchomienia bloku, wynosiły 3 896,5 ton i spadły do 759,9 ton w roku 2023. Powstanie nowej instalacji w zakładzie umożliwi magazynowanie nadwyżek podgrzanej w bloku gazowo-parowym wody sieciowej. Dotyczy to w szczególności sezonu letniego, kiedy to zapotrzebowanie na ciepło sieciowe jest stosunkowo małe, natomiast energia elektryczna staje się produktem deficytowym. Postawienie żerańskiego akumulatora ciepła będzie dla zakładu kolejnym krokiem milowym na drodze ku niskoemisyjnej energii. W PGNiG TERMIKA chcemy jak najbardziej efektywniej wykorzystywać energię i paliwa. – podkreśla Michał Olszewski.

W żerańskim zbiorniku o kształcie walca ma zmieścić się 61 tys. m3 wody o maksymalnej temperaturze 98 stopni Celsjusza. Ta ogromna „beczka” będzie miała około 70 metrów wysokości i 36 metrów średnicy.

Wstępnie zakłada się, że akumulator pozwoli na zmagazynowanie blisko 10 TJ energii cieplnej, co przełoży się na możliwość wyprowadzenia do warszawskiej sieci ciepłowniczej ok. 230 MWt mocy cieplnej.

Podobny, choć mniejszy zbiornik Termika uruchomiła w 2009 roku przy Elektrociepłowni Siekierki. Tamten ma średnicę 30 m, wysokość 47 m i pojemność30 400 m3 – to tyle, ile trzeba, by wypełnić 11 basenów olimpijskich. W momencie oddania do użytku był to pierwszy tak duży obiekt tego typu w Polsce. Żerański akumulator będzie prawie dwa razy od niego większy.

Obecnie największy w UE akumulator znajduje się w Mannheim i ma pojemność 60 tys. m3.

REKLAMA

W latach 2028-2050 żerański magazyn ciepła ma średniorocznie redukować z zakładów PGNiG TERMIKA emisje zanieczyszczeń do atmosfery: CO2 o ok. 20 tys. ton/rocznie; emisji NOx o ok. 20 ton/rocznie oraz ma zmniejszyć zużycie gazu o ok. 700 000 GJ/rok.

Czym jest akumulator ciepła i jak działa?

Akumulator to ogromny zbiornik, który magazynuje nadmiar ciepła wytwarzanego podczas produkcji energii elektrycznej i cieplnej. Ciepło to jest przechowywane w postaci gorącej wody, która może być później wykorzystana w okresach zwiększonego zapotrzebowania na ciepło.

Na przykład w ciągu dnia lub latem, gdy zapotrzebowanie na ciepło jest mniejsze, nadmiar ciepła jest magazynowany w akumulatorze. W nocy lub w okresach szczytowego zapotrzebowania (zimą), zgromadzone ciepło jest uwalniane do sieci ciepłowniczej, zapewniając ciągłość dostaw. Dzięki temu elektrociepłownia może produkować ciepło w najbardziej efektywny sposób, co pozwala na mniejsze zużycie paliwa oraz zmniejsza emsję zanieczyszczeń.

Akumulator w EC Siekierki. Ten w Elektrociepłowni Żerań będzie od niego większy:

Fot. Materiały prasowe

Źródło: PGNiG TERMIKA S.A.

Komentarze (0)

Napisz komentarz
REKLAMA