KOGENERACJA i Fortum podpisały umowę przyłączeniową dla planowanej nowej elektrociepłowni w Siechnicachźródło: Materiały inwestora

KOGENERACJA i Fortum podpisały umowę przyłączeniową dla planowanej nowej elektrociepłowni w Siechnicach

Aglomeracja wrocławska
REKLAMA
20 lutego Zespół Elektrociepłowni Wrocławskich KOGENERACJA S.A. należący do PGE Energia Ciepła z Grupy Kapitałowej PGE oraz Fortum Power and Heat Polska Sp. z o.o. podpisały umowę o przyłączenie do sieci ciepłowniczej nowego źródła ciepła, jakim będzie wybudowana w Siechnicach nowa elektrociepłownia.
Elektrociepłownia Nowa Czechnica, zasilana paliwem niskoemisyjnym – gazem, zastąpi obecną elektrociepłownię węglową należącą do KOGENERACJI. Podobnie jak w przypadku obecnego zakładu, nowa elektrociepłownia w Siechnicach będzie zaopatrywać w ciepło południowo-wschodnią część Wrocławia, gdzie dystrybutorem ciepła jest firma Fortum, jak również, poprzez sieć lokalną należącą do KOGENERACJI – odbiorców w Siechnicach i Świętej Katarzynie. Podpisana umowa gwarantuje przyłączenie nowopowstałego źródła do sieci ciepłowniczej należącej do spółki Fortum.
Budowa Nowej Czechnicy posiadającej zwiększone moce produkcyjne pozwoli na rozbudowę sieci ciepłowniczej we Wrocławiu oraz zabezpieczy dostawy energii na następne kilkadziesiąt lat. Poprzez zastosowanie nowoczesnej technologii oraz niskoemisyjnego paliwa, produkcja ciepła i energii elektrycznej będzie się odbywać w przyjazny dla środowiska sposób, dzięki czemu mieszkańcy będą mogli oddychać czystszym powietrzem.
Paweł Szczeszek, prezes KOGENERACJI podkreśla – Podpisana umowa to ważny krok w realizacji naszej inwestycji, która wpisuje się w Strategię Ciepłownictwa Grupy Kapitałowej PGE. Jej kluczowe założenia to zapewnienie bezpieczeństwa energetycznego oraz polepszenie stanu powietrza w polskich miastach.
REKLAMA
Podłączenie nowej elektrociepłowni nie tylko zwiększy bezpieczeństwo dostaw ciepła dla mieszkańców Wrocławia, ale także pozwoli na dalszy rozwój sieci i podłączanie nowych obiektów. Tylko w 2019 roku Fortum przeznaczyło prawie 58 milionów złotych na rozbudowę i modernizację sieci, dzięki czemu około 15 tysięcy wrocławian zyskało dostęp do ciepła sieciowego – dodaje Piotr Górnik, dyrektor ds. energetyki cieplnej Fortum.
Harmonogram projektu zakłada uruchomienie bloku gazowo-parowego w sierpniu 2023 roku. Do tego czasu produkcja energii elektrycznej i ciepła zapewniona będzie z obecnie eksploatowanych urządzeń oraz części szczytowej nowej elektrociepłowni w Siechnicach, której uruchomienie planowane jest na drugą połowę 2022 roku.
Źródło: materiały prasowe

Komentarze (0)

Napisz komentarz
REKLAMA