Pod Wrocławiem za ponad miliard złotych powstanie nowoczesna elektrociepłownia gazowa źródło: Materiały inwestora

Pod Wrocławiem za ponad miliard złotych powstanie nowoczesna elektrociepłownia gazowa

FILM + WIZUALIZACJE
REKLAMA
Coraz bliżej rozpoczęcia budowy nowoczesnej elektrociepłowni gazowej w podwrocławskich Siechnicach. Inwestorem jest należący do PGE Energia Ciepła Zespół Elektrociepłowni Wrocławskich Kogeneracja S.A. Koszt inwestycji wyniesie1,159 mld zł, a wartość powiązanej z nią umowy serwisowej to dodatkowo około 118 mln zł.

Generalnym wykonawcą tego przedsięwzięcia będzie firma Polimex Mostostal S.A. z Warszawy. Umowę podpisano 24 czerwca bieżącego roku.
REKLAMA
Kilka dni temu Zespół Elektrociepłowni Wrocławskich KOGENERACJA, należący do PGE Energia Ciepła z Grupy PGE, podpisał ze spółką Energopomiar umowę, której przedmiotem jest wsparcie zamawiającego w nadzorze nad realizacją nowej elektrociepłowni gazowej, która zastąpi obecnie eksploatowaną jednostkę węglową zlokalizowaną w Siechnicach.

Zgodnie z zapisami umowy, Energopomiar sprawować będzie m.in.  wymaganą prawem funkcję Inspektora Nadzoru Inwestorskiego i nadzoru jakościowego realizowanych prac w wybranych obszarach.

– Podpisanie umowy ze spółką Energopomiar jest jednym z elementów realizacji budowy nowej elektrociepłowni w Siechnicach. Powierzenie nadzoru nad budową elektrociepłowni spółce Energopomiar – ekspertowi świadczącemu kompleksowe usługi inżynierskie dla energetyki i ciepłownictwa, to kolejna gwarancja zachowania najwyższych standardów przy realizacji tej inwestycji – powiedział Andrzej Jedut, prezes zarządu KOGENERACJI.

– Jesteśmy niezwykle zadowoleni z faktu pozyskania zlecenia w obszarze nadzoru nad realizacją nowej elektrociepłowni gazowo-parowej w Siechnicach. Wierzę, że nasze doświadczenia w zarządzaniu inwestycjami w energetyce i ciepłownictwie oraz kompetencje zespołu oddelegowanego do tego zadania, zapewnią skuteczny nadzór i terminową realizację projektu – powiedział Robert Witek, prezes Energopomiar Sp. z o.o. – Wsparcie klientów w realizacji inwestycji, których celem jest zapewnienie bezpieczeństwa energetycznego oraz wpisujących się w cele zrównoważonego rozwoju, to obecnie nasz priorytet – dodał.

Budowa Nowej Elektrociepłowni Czechnica zostanie zrealizowana na podstawie umów KOGENERACJI z konsorcjum firm w składzie: Polimex Mostostal – Lider Konsorcjum oraz Polimex Energetyka – Partner Konsorcjum, podpisanych w czerwcu br. Nowoczesna jednostka będzie się składała z bloku gazowo-parowego, kotłowni szczytowo-rezerwowej i akumulatora ciepła. Dzięki zastosowaniu w nowej elektrociepłowni w Siechnicach nowoczesnej technologii i niskoemisyjnego paliwa jakim jest gaz, cały proces produkcyjny będzie przebiegał w sposób efektywny i przyjazny dla środowiska.
Harmonogram projektu zakłada uruchomienie bloku gazowo-parowego w 2024 r. Do tego czasu produkcja energii elektrycznej i ciepła zapewniona będzie przez obecnie działające instalacje oraz część szczytową nowej elektrociepłowni w Siechnicach, której uruchomienie planowane jest na pierwszą połowę 2023 r.

Nowa elektrociepłownia gazowa w podwrocławskich Siechnicach będzie się składała z bloku gazowo-parowegokotłowni szczytowo-rezerwowej i akumulatora ciepła. Wartość inwestycji to 1,159 mld zł, a wartość powiązanej z nią umowy serwisowej to dodatkowo około 118 mln zł.Obecny podczas uroczystości Wojciech Dąbrowski, prezes zarządu PGE Polskiej Grupy Energetycznej zwrócił uwagę, iż siechnicka inwestycja wpisuje się w strategię Grupy PGE, zgodnie z którą do 2030 roku planowane jest korzystanie w 70 procent ze źródeł zero- i niskoemisyjnych w produkcji ciepła– Naszym celem jest osiągnięcie neutralności klimatycznej do 2050 r. – wyjaśnił Wojciech Dąbrowski. – Prowadzona przez nas transformacja energetyczna zakłada dekarbonizację wytwarzania. Niezbędna będzie więc zmiana technologii – docelowo koncentrować się będziemy na odnawialnych źródłach energii oraz na realizacji działań na rzecz gospodarki obiegu zamkniętego, co w znacznym stopniu wpłynie na obniżenie emisyjności wytwarzania – dodał.

– Nowa elektrociepłownia w Siechnicach zagwarantuje bezpieczeństwo energetyczne dla Gminy Siechnice i południowej części Wrocławia – podkreślił z kolei Przemysław Kołodziejak, prezes zarządu PGE Energia Ciepła. – Budowa proekologicznej jednostki gazowej w Siechnicach to jedna z naszych najważniejszych inwestycji – dodał.

– Dzięki zastosowaniu nowoczesnej technologii oraz niskoemisyjnego paliwa, produkcja ciepła i energii elektrycznej będzie się odbywać w sposób efektywny i przyjazny dla środowiska. Skorzystają na tym przede wszystkim mieszkańcy Siechnic, ze względu na znaczące obniżenie emisji gazowych, co poprawi jakość powietrza w otoczeniu zakładu – podkreślił Andrzej Jedut, prezes zarządu KOGENERACJI.
Nowa Elektrociepłownia Czechnica – kluczowe dane:
  • blok gazowo-parowy wraz z kotłownią szczytowo-rezerwową i akumulatorem ciepła,
  • moc cieplna: ok. 320 MWt (dzisiaj 247 MWt),
  • moc elektryczna: ok. 155-180 MWe (dzisiaj 100 MWe).
Więcej wizualizacji jest dostępnych w galerii.

Źródło: materiały prasowe

Wizualizacje: youtube.com / Kogeneracja S.A.


Komentarze (4)

Napisz komentarz
Sokrates-Jarek(gość)
Biorąc pod uwagę zwiększające się zapotrzebowanie na energię i ciepło to dane nowej elektrociepłowni są stanowczo za małe . Powinno być ok. 470 MWt i 190-220 MWe , w przeciwnym wypadku nie zaspokoi zapotrzebowania na energię do 2030-2032 roku , ponieważ takie są wyliczenia , chyba że będą alternatywne źródła zielonej  Energii .
czytek(gość)
Chyba dlatego że elektrociepłownia tam już jest tylko że na węgiel  - a teraz ma być na gaz.
czytek(gość)
Chyba dlatego że elektrociepłownia tam już jest tylko że na węgiel  - a teraz ma być na gaz.
Pol(gość)
A dlaczego Siechnica ? Przypadek ?
REKLAMA