Za ponad miliard złotych w Siechnicach pod Wrocławiem, powstaje nowa, wielka elektrociepłownia gazowa PGE Energia Ciepła

Za ponad miliard złotych w Siechnicach pod Wrocławiem, powstaje nowa, wielka elektrociepłownia gazowa

FILM
REKLAMA

W Siechnicach pod Wrocławiem trwa realizacja budowy nowej elektrociepłowni – priorytetowej inwestycji Zespołu Elektrociepłowni Wrocławskich KOGENERACJA, należącego do PGE Energia Ciepła z Grupy PGE.

Nowa EC Czechnica stanowić będzie ważne źródło zaopatrywania w energię mieszkańców południowej części Wrocławia oraz Gminy Siechnice. Jej uruchomienie umożliwi zastąpienie w 2024 r. elektrociepłowni węglowej. Dzięki zastosowaniu nowoczesnej technologii oraz niskoemisyjnego paliwa, produkcja ciepła i energii elektrycznej będzie się odbywać w sposób efektywny i przyjazny dla środowiska. Inwestycja wpisuje się w strategię dekarbonizacji ciepłownictwa realizowaną przez Grupę PGE.

– Nowa elektrociepłownia jest istotnym elementem bezpieczeństwa energetycznego dla Wrocławia i okolicznych gmin. Zwiększymy zdolności produkcyjne, wyprodukujemy więcej ciepła i energii elektrycznej dla większej liczby odbiorców. Dzięki zastosowaniu niskoemisyjnego paliwa gazowego przewidujemy całkowitą redukcję emisji tlenków siarkii pyłów oraz znaczne ograniczenie emisji tlenków azotu – mówi Andrzej Jedut, prezes zarządu KOGENERACJI.

Inwestorem jest Zespół Elektrociepłowni Wrocławskich Kogeneracja S.A. należący do PGE Energia Ciepła.

Koszt inwestycji wyniesie 1,159 mld zł, a wartość powiązanej z nią umowy serwisowej to dodatkowo około 118 mln zł. Generalnym wykonawcą tego przedsięwzięcia będzie firma Polimex Mostostal S.A. z Warszawy. Umowę podpisano 24 czerwca 2021 roku.

REKLAMA

Najnowszy FILM z realizacji tej wielkiej i bardzo ważnej inwestycji:

Harmonogram całej inwestycji zakłada uruchomienie bloku gazowo-parowego w pierwszej połowie 2024 r. Na realizację projektu zostało udzielone dofinansowanie w formie dotacji ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego na lata 2014-2021 (MF EOG 2014-2021) w ramach obszaru priorytetowego Środowisko, gdzie realizowany jest Program Środowisko, Energia i Zmiany Klimatu, którego Operatorem jest Ministerstwo Klimatu przy wsparciu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) oraz pożyczek preferencyjnych z programów NFOŚiGW („Energia Plus" i „Współfinansowanie projektów realizowanych w ramach MF EOG 2014-2021”).

Komentarze (2)

Napisz komentarz
Kaczkadziwaczka(gość)
Ale ze jak paliwo gazowe z nieodnawialnych zasobów jest eko ? Czy swiat się pomylił ? Jutro eurokołchoz dowali podatkiem za emisję i za zużywanie nieekologicznego paliwa i Wrocław zapłaci. Gdzie nie spojrzysz dupa
Bres(gość)
Unia juz wydala dyrektywe o zakazie energii z kopalin (wegiel, gaz, ropa). A madrale planuja. Zostanie im przerobienie na spalarnie smieci z Wroclawia i okolic z korzyscia dla srodowiska i kieszeni mieszkancow
REKLAMA