Za ponad miliard złotych powstanie wielka fabryka Frito Lay. Wmurowano kamień węgielnyźródło: echosredzkie.pl

Za ponad miliard złotych powstanie wielka fabryka Frito Lay. Wmurowano kamień węgielny

Orzech
Orzech
REKLAMA
W czwartek 26 sierpnia w miejscowości Święte w gminie Środa Śląska na Dolnym Śląsku wmurowano kamień węgielny pod budowę nowej, wielkiej fabryki chipsów firmy Frito Lay należącej do amerykańskiego giganta z branży spożywczej, koncernu PepsiCo. Pracę według deklaracji inwestora znajdzie w niej 450 osób.
Łączny koszt realizacji tej inwestycji wyniesie ponad miliard złotych - przede wszystkim ze względu na ultraekologiczne rozwiązania jakie zostaną zastosowane w tej fabryce. Do 2035 roku firma Frito Lay chce osiągnąć w tym zakładzie produkcyjnym pełną neutralność pod względem klimatycznym. Inwestycja ta jest największą w historii Legnickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.

Na inwestycji skorzystają też rolnicy z Dolnego Śląska. Przedsięwzięcie to daje możliwość odbudowy dawnej potęgi tzw. ziemniaczanego zagłębia w okolicach Środy Śląskiej. Inwestor przewiduje, że przy pełnej produkcji co roku będzie potrzebował około 10 tysięcy ton kukurydzy i 60 tysięcy ton dolnośląskich ziemniaków. A to oznacza zbyt dla wielu gospodarstw rolnych z okolicy.

– Korzyść dla lokalnych rolników, którzy będą mogli sprzedawać swoje produktu tutaj właśnie, do nieopodal leżącego zakładu, tworzonego właśnie nieopodal Środy Śląskiej w województwie dolnośląskim. Cieszę się, że Polska cieszy się zaufaniem inwestorów amerykańskich powiedział podczas uroczystości wmurowania kamienia węgielnego pod nową fabrykę, premier Mateusz Morawiecki.

echosredzkie.pl

Nowa fabryka PepsiCo będzie dostarczać przekąski zarówno na rynek polski, jak i na eksport do ponad 20 krajów, w tym m.in. Niemiec, Czech, Słowacji, a także Węgier. Obiekt o powierzchni zbliżonej do siedmiu boisk do piłki nożnej zostanie wybudowany na 30-hektarowej działce położonej w miejscowości Święte koło Środy Śląskiej na terenie Legnickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej (woj. dolnośląskie).

– W Polsce inwestujemy i działamy już od 30 lat. Centralne położenie sprzyja rozwojowi naszej produkcji żywności w Europie Środkowej i Wschodniej  powiedział Silviu Popovici, prezes PepsiCo na Europę. – Jednak rozwój musi odbywać się w sposób zrównoważony - zależy nam na tym, aby nasze zakłady były najbardziej ekologicznymi obiektami nie tylko w Europie, ale i na całym świecie. W Środzie Śląskiej tworzymy przyszłość produkcji żywności. Chcemy zbudować obiekt modelowy pod względem zrównoważonego rozwoju na terenie całej Europy – dodał Silviu Popovici.

Frito Lay należy do PepsiCo – amerykańskiego koncernu, który jest jednym z największych na świecie producentów i sprzedawców napojów oraz produktów spożywczych.

Nowa fabryka w Polsce wybudowana zostanie kilkanaście kilometrów od granic administracyjnych Wrocławia, na terenie wsi Święte w gminie Środa Śląska, tuż obok drogi 94 Wrocław-Środa Śląska i zakładu Lufthansy Xeos.

Wiadomo, że będzie to zakład produkujący chipsy Frito Lay (Frito Lay to część koncernu PepsiCo) i wybuduje go Budimex S.A. Spółka Budimex w oficjalnym komunikacie giełdowym poinformowała, że wartość prac budowlanych wyniesie 343 mln zł netto, a zakład ma być gotowy do końca 2022 roku.

Fabryka Frito Lay miałaby powstać na nieco ponad 30-hektarowej nieruchomości w podstrefie LSSE S.A. Komorniki-Święte.

Kubatura nowego zakładu produkcyjnego wynosi 517 136 m3.


Za projekt architektoniczny odpowiada pracownia K. Ingarden, J. Ewý – Architekci Sp. z o.o. z Krakowa. 


ARTYKUŁ będzie stale aktualizowany.

REKLAMA

Komentarze (0)

Napisz komentarz
REKLAMA