Wmurowano kamień węgielny pod nowy budynek UŚ: Centrum Nauk Stosowanych w Chorzowie

Wmurowano kamień węgielny pod nowy budynek UŚ: Centrum Nauk Stosowanych w Chorzowie

śląskie
REKLAMA

W Chorzowie podpisano akt erekcyjny i wmurowano kamień węgielnego pod budowę Centrum Nauk Stosowanych (CNS) - II etap Śląskiego Międzyuczelnianego Centrum Edukacji i Badań Interdyscyplinarnych.

 

To kolejny etap w tworzeniu bazy dydaktyczno-badawczej Uniwersytetu Śląskiego, która ma zapewnić wzrost wykształcenia mieszkańców regionu oraz zintegrować możliwości dydaktyczne i badawcze śląskich uczelni i jednostek partnerskich.

 

W wydarzeniu udział wzięli przedstawiciele władz rektorskich i dziekańskich Uniwersytetu Śląskiego, społeczność akademicka, a także zaproszeni goście, m.in. abp Wiktor Skworc, metropolita katowicki, członek Zarządu Województwa Śląskiego Kazimierz Karolczak, wiceprezydent Chorzowa Wiesław Ciężkowski oraz wiceprezes ds. produkcji Mostostal Warszawa SA Jose Angel Andres Lopez.

 

,,Pragnę wyrazić uznanie dla pana rektora za wizję nowoczesnego uniwersytetu - uniwersytetu, który jest otwarty na współpracę z gospodarką, którego ten budynek jest symbolem. Mam nadzieję, że te mury przysłużą się temu, by nasz region się rozwijał" - powiedział Kazimierz Karolczak.

 

,,Częścią misji uniwersytetu jest współpraca z szeroko rozumianym otoczeniem społeczno-gospodarczym, w tym oczywiście z biznesem, przedsiębiorcami oraz samorządami. Nauka, gospodarka i samorząd to jest to, co powinno rozwój naszego regionu popychać do przodu" - mówił rektor UŚ prof. Wiesław Banyś.

 

Przedsięwzięcie jest realizowane w ramach projektu dofinansowanego z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Wartość projektu wynosi 36 090 883,00 zł.

REKLAMA

 

Centrum Nauk Stosowanych powstaje w Chorzowie, stanowi II etap tworzenia kompleksowego przedsięwzięcia pn. Kampus Nauk Matematyczno-Przyrodniczych Uniwersytetu Śląskiego.

 

Budynek Centrum będą tworzyć dwa segmenty dydaktyczno-laboratoryjne składające się z czterech kondygnacji oraz pięciokondygnacyjnego segmentu komunikacyjnego z sanitariatami, magazynami i pomieszczeniami socjalnymi. W wyniku realizacji projektu powstanie 57 nowych pracowni dydaktycznych wyposażonych w nowoczesną aparaturę, 10 nowych sal wykładowych i dydaktycznych oraz 590 stanowisk ICT.

 

Studenci podejmą naukę w Centrum Nauk Stosowanych na kierunkach fizyka techniczna, technologia chemiczna, informatyka stosowana oraz inżynieria materiałowa w języku angielskim.

 

Obiekt budowany jest z inicjatywy Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Kształt architektoniczny nadali mu architekci poznańskiej pracowni ARPA Jerzego Gurawskiego. Wykonawcą inwestycji jest Mostostal Warszawa SA.

 

Źródło: UMWŚ

Komentarze (0)

Napisz komentarz
REKLAMA