Pod Wrocławiem za ponad miliard złotych powstanie nowa elektrociepłownia gazowa źródło: Materiały inwestora

Pod Wrocławiem za ponad miliard złotych powstanie nowa elektrociepłownia gazowa

FILM + WIZUALIZACJE
REKLAMA
Po wielu latach powstanie w końcu za prawie 1,16 mld zł nowa elektrociepłownia gazowa w Siechnicach k. Wrocławia. W środę, 23 czerwca należący do PGE Energia Ciepła Zespół Elektrociepłowni Wrocławskich Kogeneracja S.A. podpisał umowę na realizację inwestycji z firmą Polimex Mostostal.
Nowa elektrociepłownia zastąpi obecnie eksploatowaną jednostkę węglową zlokalizowaną w Siechnicach.

Harmonogram projektu zakłada uruchomienie bloku gazowo-parowego w 2024 r. Do tego czasu produkcja energii elektrycznej i ciepła zapewniona będzie przez obecnie działające instalacje oraz część szczytową nowej elektrociepłowni w Siechnicach, której uruchomienie planowane jest na pierwszą połowę 2023 r.
Nowa elektrociepłownia gazowa w podwrocławskich Siechnicach będzie się składała z bloku gazowo-parowego, kotłowni szczytowo-rezerwowej i akumulatora ciepła. Wartość inwestycji to 1,159 mld zł, a wartość powiązanej z nią umowy serwisowej to dodatkowo około 118 mln zł.
REKLAMA
kogeneracja.com.pl / youtube.com
kogeneracja.com.pl / youtube.com
Obecny podczas uroczystości Wojciech Dąbrowski, prezes zarządu PGE Polskiej Grupy Energetycznej zwrócił uwagę, iż siechnicka inwestycja wpisuje się w strategię Grupy PGE, zgodnie z którą do 2030 roku planowane jest korzystanie w 70 procent ze źródeł zero- i niskoemisyjnych w produkcji ciepła. – Naszym celem jest osiągnięcie neutralności klimatycznej do 2050 r. – wyjaśnił Wojciech Dąbrowski. – Prowadzona przez nas transformacja energetyczna zakłada dekarbonizację wytwarzania. Niezbędna będzie więc zmiana technologii – docelowo koncentrować się będziemy na odnawialnych źródłach energii oraz na realizacji działań na rzecz gospodarki obiegu zamkniętego, co w znacznym stopniu wpłynie na obniżenie emisyjności wytwarzania – dodał.

– Nowa elektrociepłownia w Siechnicach zagwarantuje bezpieczeństwo energetyczne dla Gminy Siechnice i południowej części Wrocławia – podkreślił z kolei Przemysław Kołodziejak, prezes zarządu PGE Energia Ciepła. – Budowa proekologicznej jednostki gazowej w Siechnicach to jedna z naszych najważniejszych inwestycji – dodał.

– Dzięki zastosowaniu nowoczesnej technologii oraz niskoemisyjnego paliwa, produkcja ciepła i energii elektrycznej będzie się odbywać w sposób efektywny i przyjazny dla środowiska. Skorzystają na tym przede wszystkim mieszkańcy Siechnic, ze względu na znaczące obniżenie emisji gazowych, co poprawi jakość powietrza w otoczeniu zakładu – podkreślił Andrzej Jedut, prezes zarządu KOGENERACJI.
Nowa Elektrociepłownia Czechnica – kluczowe dane:
  • blok gazowo-parowy wraz z kotłownią szczytowo-rezerwową i akumulatorem ciepła,
  • moc cieplna: ok. 320 MWt (dzisiaj 247 MWt),
  • moc elektryczna: ok. 155-180 MWe (dzisiaj 100 MWe).
Więcej wizualizacji jest dostępnych w galerii.

Źródło: materiały prasowe

Wizualizacje: youtube.com / Kogeneracja S.A.

Komentarze (1)

Napisz komentarz
Bres(gość)
Hurrrraaaaa !!!!! Wreszcie po 21 latach wlasciwa decyzja ,!!!! Szkoda ze tak pozno. W 1999 nalezalo do istniejaceej EC Siechnica dobudowac sortownie i spalarnie odpadow i Wroclaw oraz jego mieszkancy nie przeplacaliby za wywoz odpadow 10-ciokrotnie !!! Teraz nalezy to wreszcie i koniecznie to zrobic. W 1999 Z-Utopec uniemozliwil powstanie takiego kompleksu w gminie Oborniki Sl. odmawiajac zgody na wywoz wroclawskich odpadow tamze ( 15 km ) Od tej pory odpady bez sortowania i odzysku energii sa wozone  do Polkowic ( 100 km ) zanieczyszczajac glebe i naciagajac Wroclawian na niebotyczne koszty ( transport ) i dotujac niepotrzebnie wlascicieli aut.
REKLAMA