Na Politechnice Wrocławskiej uruchomiono pierwszy w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej komputer kwantowy. Nazywa się „Odra 5” i służyć będzie celom badawczym i edukacyjnym, a dostęp do niego otrzymają naukowcy, doktoranci i studenci. Komputer ten wykorzystuje technologię kubitów nadprzewodzących w niskiej temperaturze. Pięciokubitowa maszyna, której nadano nazwę „Odra 5”, została opracowana i dostarczona przez IQM Quantum Computers, światowego lidera w dziedzinie nadprzewodzących komputerów kwantowych.
W stolicy Dolnego Śląska szykuje się nowa, wielka inwestycja naukowa. Politechnika Wrocławska rozstrzygnęła konkurs na projekt architektoniczny Centrum Technologii Medycznych HealthTech Synergy Hub (HTSH). Nowy budynek, który jest największą inwestycją Politechniki Wrocławskiej ostatnich lat, powstanie przy skrzyżowaniu ul. Smoluchowskiego i Wybrzeża Wyspiańskiego, w pobliżu Odry.
Politechnika Wrocławska zakupiła komputer kwantowy IQM Spark. Jest to pierwszy komputer kwantowy w technologii niskotemperaturowych kubitów nadprzewodzących (czołowa technologia kwantowa, stosowana w największych komputerach kwantowych IBM i Google) w Polsce i całej Europie Wschodniej.
Po 10 latach starań na Ostrowie Tumskim otwarto nową ekspozycję prezentującą w całości relikty zamku Piastów Śląskich – w tym odpowiednio zabezpieczone zamkowe mury z najstarszymi cegłami w Polsce, średniowieczne „ogrzewanie podłogowe”, mnóstwo detali kamieniarskich i wykopaną na miejscu ceramikę.
Naukowcy z Politechniki Wrocławskiej pracują nad bioniczną protezą ręki przeznaczoną dla osób z jednostronną lub dwustronną amputacją na poziomie przedramienia. Może wykonywać różne ruchy chwytne oraz manipulacyjne i jest sterowana przy pomocy biosygnałów rejestrowanych na kikucie amputowanej kończyny i analizowanych z wykorzystaniem sztucznej inteligencji. Urządzenie jest już niemal gotowe.
Produkcja zielonego wodoru jest elementem strategii Polenergii. Grupa, która jest jednym z liderów energetyki odnawialnej w Polsce, prowadzi zaawansowany program rozwoju produkcji tego surowca.
Studenci Politechniki Wrocławskiej przygotowali „Katalog dobrych praktyk dla zabytkowego wrocławskiego osiedla Sępolna”. To ogromne opracowanie z rozwiązaniami dotyczącymi m.in. architektury i zieleni osiedla.
Amerykański gigant technologiczny Intel wstrzymuje swoje inwestycje w największe europejskie projekty we Francji i we Włoszech. Decyzja tego globalnego koncernu została podjęta ze względu na straty finansowe jakie ta firma poniosła w 2023 roku. Co z planowaną, wielką inwestycją w Polsce, pod Wrocławiem?
Kolejna inwestycja Politechniki Wrocławskiej. Jedyny na PWr transmisyjny mikroskop elektronowy (TEM) dostępny jest w nowo otwartej pracowni transmisyjnej mikroskopii elektronowej. Wejdzie ona w skład laboratorium centralnego ATOM i będzie dostępna dla wszystkich naukowców naszej uczelni.
Trzy laboratoria w Kampusie Braci Gierymskich zostały wyposażone w nowe sprzęty i stanowiska dydaktyczne. Na studentów czekają tam m.in. hamownie jednostek napędowych z różnymi rodzajami silników, makieta samochodu elektrycznego i laboratorium ze stanowiskami do analizy mechaniki płynów. Skorzystają z nich m.in. studiujący na – otwartym w październiku – kierunku inżynieria pojazdów i napędów niskoemisyjnych.