Spółka Centralny Port Komunikacyjny dostarczyła do większości urzędów marszałkowskich raporty z warsztatów prowadzonych w ramach projektu Zintegrowanej Sieci Kolejowej (ZSK), które w tym roku odbyły się we wszystkich 16 województwach. Jednocześnie ruszyły prace analityczne, których efektem będzie wkład merytoryczny do planowanego rozporządzenia w sprawie docelowej sieci kolejowej w Polsce. Trwają też przygotowania do powołania Rady Naukowej ZSK, która będzie opiniowała prace ekspertów.
Polskie Koleje Państwowe S.A. realizują w Częstochowie inwestycję, w ramach której powstanie nowoczesne centrum przesiadkowe pełniące jednocześnie funkcję dworca kolejowego. 23 kwietnia br. została zawarta umowa z generalnym wykonawcą, a pierwsze prace związane z budową nowego obiektu według projektu wybranego w konkursie architektonicznym rozpoczną się już niebawem. Przy okazji warto przypomnieć, dlaczego korzystniejszym dla pasażerów i mieszkańców rozwiązaniem jest rozbiórka starego dworca i zastąpienie go nowym.
Kolejną kluczową inwestycją dla rozbudowy potencjału Wojskowej Akademii Technicznej (WAT) w Warszawie w zakresie kształcenia podchorążych oraz żołnierzy zawodowych, będzie budowa budynku dydaktycznego na terenie zamkniętym, tuż obok wjazdu na teren Akademii bramą od ulicy gen. Sylwestra Kaliskiego, na warszawskim Bemowie.
Minister Infrastruktury, Dariusz Klimczak, podpisał Program Inwestycji na przeprowadzenie prac przygotowawczych dla pozostałej, północno-wschodniej części Obwodnicy Aglomeracji Warszawskiej (OAW). Oznacza to, że inwestor - Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA) - ma przyznane finansowanie i może rozpocząć przygotowanie dokumentów do ogłoszenia przetargu.
Województwo Łódzkie stawia na rozwój kolei. PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. podpisały 9 kwietnia Pakt Kolejowy z Ministerstwem Infrastruktury oraz Województwem Łódzkim, dotyczący współpracy i współdziałania przy planowaniu i budowie nowych linii kolejowych, które połączą Bełchatów z Łodzią, Piotrków Trybunalski z Tomaszowem Mazowieckim, Wieluń z Chorzewem Siemkowicami i Bełchatowem.
Zgodnie z harmonogramami realizowane są łódzkie inwestycje kolejowe CPK, o czym mogli przekonać się posłowie z Łódzkiego Zespołu Parlamentarnego, którzy pojawili się na budowie tunelu Kolei Dużych Prędkości. Bliski ukończenia jest proces wzmacniania fundamentów Łódzkiego Domu Kultury, z początkiem roku wykonawca przystąpił do odtwarzania wnętrza budynku.
Pięć obwodnic o łącznej długości ponad 61 km, rozbudowa odcinka Wodzisław – Rybnik o długości ponad 5,8 km oraz odcinka Pradła – Irządze o długości ponad 5,8 km, budowa nowego mostu, a także punktowe poprawy bezpieczeństwa ruchu. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA) kompleksowo modernizuje DK78, a w przypadku budowy obwodnic zmienia również przebieg tej drogi w naszym województwie.
Jedno z największych centrów handlowo-rozrywkowych w stolicy Wielkopolski i w Polsce znika z mapy handlowej. Galeria Malta w Poznaniu jest w trakcie prac wyburzeniowych. Za kilkanaście tygodni nie zostanie po niej śladu. Nieruchomość zostanie przygotowana pod przyszłą, nową inwestycję.
Generalny Dyrektor Ochrony Środowiska (GDOŚ) zdecydował o dalszym biegu postępowania w sprawie dwóch odcinków S17 WOW. Po tym jak GDDKiA wystąpiła o wycofanie wniosków o wydanie decyzji środowiskowych dla S17 WOW, Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska (RDOŚ) w Białymstoku przekazał pisma w tej sprawie do GDOŚ.
Działania GDDKiA zapewniają wyjście z impasu związanego z ostatnią częścią Warszawskiego Węzła Drogowego. Do budowy 14-kilometrowego odcinka Wschodniej Obwodnicy Warszawy (WOW) przybliża nas przecięcie toczących się odwołań w sądach. Potwierdza to niedawne (21 marca) rozstrzygnięcie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie.