Droga ekspresowa S17 prowadzi z centrum Polski do granicy z Ukrainą, pełniąc ważną rolę zarówno w ruchu wewnętrznym, jak i międzynarodowym. Trasa obecnie łączy już Warszawę z Lublinem, a w przyszłości również z Zamościem, ułatwiając także dojazd do Lwowa.
Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA) przygotowuje nową, wielką inwestycję na Dolnym Śląsku. Przebudowana zostanie cała trasa łącząca Wrocław z Lubinem. W ramach inwestycji drogi krajowe: nr 94 (na odcinku granica Wrocławia - Prochowice) i 36 (na odcinku Prochowice - Lubin) zostaną zbudowane od podstaw w nowym śladzie lub częściowo poszerzone w obecnym przebiegu w standardzie dwupasmowym.
Warszawiacy od dłuższego czasu oczekują modernizacji stacji Warszawa Wschodnia. PKP zapewnia, że po zakończeniu prac mieszkańcy prawej strony Wisły otrzymają dworzec spełniający standardy nowoczesnej europejskiej stolicy. Nie wiadomo jednak, kiedy dokładnie to nastąpi. Zgodnie z deklaracjami spółki, remont może rozpocząć się jeszcze w tym roku. Jakie zmiany przejdzie ta jedna z najważniejszych stacji kolejowych w stolicy?
Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad podpisała umowę na prace przygotowawcze dla nowego przebiegu drogi krajowej nr 9, od obwodnicy Kolbuszowej w m. Widełka do węzła Rzeszów Zachód na autostradzie A4. Prace o wartości blisko 4,5 mln zł w terminie 21 miesięcy wykona firma Promost Consulting.
Skrócenie czasu przejazdów pociągów i poprawa przepustowości na odcinku Lublin – Dorohusk do granicy Polski – to główne założenia studium wykonalności, którego PKP PLK S.A. wykonanie powierzyła firmie IDOM. Zakończenie prac studialnych dotyczących korytarzy solidarnościowych przewidywane jest na rok 2026. Ich wartość to ponad 10 mln zł netto. Finansowanie przez Unię Europejską z instrumentu CEF „Łącząc Europę”.
Po posiedzeniu Komisji Oceny Przedsięwzięć Inwestycyjnych zapadła decyzja o niezatwierdzaniu żadnego z wariantów obwodnicy Złotego Stoku. Oznacza to, że co najmniej do czasu określenia przebiegu drogi ekspresowej S8 na odcinku Bardo - Kłodzko, Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA) wstrzymuje prace nad obwodnicą.
Do Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Rzeszowie Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA) złożyła wniosek o wydanie decyzji środowiskowej (DŚU) dla budowy obwodnicy Miejsca Piastowego w ciągu drogi krajowej nr 28. Decyzja ta ostatecznie określi przebieg nowej obwodnicy.
Spółka Centralny Port Komunikacyjny dostarczyła do większości urzędów marszałkowskich raporty z warsztatów prowadzonych w ramach projektu Zintegrowanej Sieci Kolejowej (ZSK), które w tym roku odbyły się we wszystkich 16 województwach. Jednocześnie ruszyły prace analityczne, których efektem będzie wkład merytoryczny do planowanego rozporządzenia w sprawie docelowej sieci kolejowej w Polsce. Trwają też przygotowania do powołania Rady Naukowej ZSK, która będzie opiniowała prace ekspertów.
Polskie Koleje Państwowe S.A. realizują w Częstochowie inwestycję, w ramach której powstanie nowoczesne centrum przesiadkowe pełniące jednocześnie funkcję dworca kolejowego. 23 kwietnia br. została zawarta umowa z generalnym wykonawcą, a pierwsze prace związane z budową nowego obiektu według projektu wybranego w konkursie architektonicznym rozpoczną się już niebawem. Przy okazji warto przypomnieć, dlaczego korzystniejszym dla pasażerów i mieszkańców rozwiązaniem jest rozbiórka starego dworca i zastąpienie go nowym.
Kolejną kluczową inwestycją dla rozbudowy potencjału Wojskowej Akademii Technicznej (WAT) w Warszawie w zakresie kształcenia podchorążych oraz żołnierzy zawodowych, będzie budowa budynku dydaktycznego na terenie zamkniętym, tuż obok wjazdu na teren Akademii bramą od ulicy gen. Sylwestra Kaliskiego, na warszawskim Bemowie.