Nowoczesny, geometryczny, superkomfortowy, z elewacją z płyt ceramicznych w kolorze cegły, a do tego z zielonym placem przed nim – taki będzie nowy dworzec w Słupsku.
Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA) 14 listopada złożyła do Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska we Wrocławiu wniosek o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach (DŚU) dla drogi ekspresowej S5 pomiędzy Sobótką a Bolkowem. We wniosku został zarekomendowany przebieg tej drogi według wariantu wynikowego WIV.
Ruszają prace nad projektem planu miejscowego w centrum Poznania – jeszcze w tym roku planowane są konsultacje społeczne, każdy będzie mógł wziąć w nich udział i wnieść swoje uwagi.
Jedno z największych centrów handlowo-rozrywkowych w stolicy Wielkopolski i w Polsce znika z mapy handlowej. Galeria Malta w Poznaniu jest w trakcie wyburzania. Nieruchomość zostanie przygotowana pod przyszłą, nową inwestycję.
Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA) sukcesywnie rozwija sieć dróg szybkiego ruchu w woj. lubelskim, która liczy już 230 km. Dzięki nowym trasom zwiększa się bezpieczeństwo pieszych i kierowców, komfort podróżowania, a także dostęp do kluczowych szlaków komunikacyjnych w kraju. W przyszłości kierowcy będą mieli do dyspozycji w naszym regionie 580 km ekspresówek i autostrad.
Jedna z dróg w Polsce o największym natężeniu ruchu, na której bardzo często dochodzi do poważnych wypadków, często zakorkowana, czyli odcinek autostrady A4 przebiegający w województwie dolnośląskim od Legnicy do Wrocławia, od wielu lat czeka na albo gruntowną przebudowę i rozbudowę o dodatkowy, trzeci pas i pasy awaryjne albo na poprowadzenie jej zupełnie nowym śladem. Co aktualnie dzieje się w sprawie realizacji tej długo wyczekiwanej inwestycji?
Zgromadzenie Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii zwróciło się z apelem do Ministra Infrastruktury o budowę dwóch dodatkowych torów między Będzinem a Dąbrową Górniczą-Ząbkowicami.
Wraz z wejściem w życie nowej ustawy planistycznej, uchwalonej 24 września 2023 roku, polski rynek nieruchomości staje przed znaczącymi zmianami, które mogą wpłynąć na sposób, w jaki deweloperzy, inwestorzy i samorządy będą podchodzić do zagospodarowania przestrzennego. Nowe regulacje, mające na celu uporządkowanie i ujednolicenie procesów planistycznych, będą miały bezpośredni wpływ na sektor nieruchomości, a szczególnie na inwestycje w projekty magazynowe i przemysłowe. Nowa ustawa stawia na większą przejrzystość, skrócenie procedur oraz lepsze dostosowanie planów przestrzennych do realnych potrzeb rozwojowych, ale jednocześnie wprowadza nowe wyzwania i ograniczenia. Co zatem czeka rynek nieruchomości od 2026 r. omawia Jacek Szkuta, Dyrektor Działu Gruntów Inwestycyjnych, AXI IMMO.
W rządowym Programie budowy 100 obwodnic na lata 2020-2030 (PB100) na terenie woj. dolnośląskiego ujętych zostało siedem zadań. GDDKiA prowadzi także prace przygotowawcze dla dwóch obwodnic spoza PB100, które są finansowane ze środków budżetu państwa. Dzisiaj sprawdzamy aktualny stan prac i co przed nami.
Grupa TAURON przeprowadziła wstępne studium wykonalności Elektrowni Szczytowo-Pompowej Rożnów II, uwzględniające aspekty geologiczne i hydrologiczne. Koncern zabezpieczył także tereny pod realizację inwestycji oraz złożył wniosek o warunki przyłączenia do sieci przesyłowej. Po niedawnej akwizycji jednego z największych projektów wiatrowych w Polsce, inwestycja w ESP Rożnów II stanowi kolejny krok w kierunku transformacji energetycznej Grupy.