DCT2: Umowa na dzierżawę gruntów podpisana. Teraz czas na budowę

DCT2: Umowa na dzierżawę gruntów podpisana. Teraz czas na budowę

Gdańsk
RynekInfrastruktury
RynekInfrastruktury
REKLAMA

– Ten krok milowy powinien być postrzegany jako początek nawet cięższej i bardziej wymagającej pracy podczas kolejnych etapów realizacji projektu – mówi o podpisaniu umowy z ZMPG na dzierżawę gruntów pod terminal DCT2 Adam Żołnowski, CFO DCT Gdańsk.

 

W zeszły wtorek przedstawiciele DCT oraz ZMPG podpisali umowę, która gwarantuje możliwość wybudowania nowej inwestycji w gdańskim porcie, terminalu kontenerowego DCT2. Umowa o dzierżawie kolejnych 27 hektarów portowego gruntu i rozbudowie potencjału do obsługi kontenerów w gdańskim porcie jest kontynuacją zawartej w dniu 27 stycznia 2004 roku "Umowy dzierżawy nieruchomości oraz budowy i eksploatacji terminalu kontenerowego".

 

– Firma DCT zawsze traktowała istniejący terminal jako początek czegoś znacznie większego. Dzięki DCT 2, dedykowanemu do obsługi największych statków kontenerowych świata, wypełnimy nasza misję Bałtyckiego Głębokowodnego Portu Tranzytowego. Naszym celem jest zadowolenie naszych klientów oferując im zwiększoną pojemność i produktywność terminala – komentuje Kpt. Jędrzej M. Mierzewski, starszy dyrektor operacyjny DCT Gdańsk.

 

REKLAMA

Projekt oraz rozwiązania zastosowane w budowie DCT 2 sprawią, że terminal będzie przystosowany do obsługi największych statków świata, wychodzących z doków stoczni na Dalekim Wschodzie, lub też będących w trakcie projektu. Plany zakładają, że zanurzenie przy długim na ponad 600 m nabrzeżu będzie wynosiło 16,5 m.

 

Terminal będzie wyposażony w 7 dźwigów nabrzeżowych klasy Super-Post-Panamax o wysięgu 25 rzędów kontenerów. Docelowa roczna pojemność terminalu DCT 2 jest szacowana na 2,5 milionów TEU, co wraz z DCT pozwoli uzyskać łączną zdolność przeładunkową do 4 milionów TEU rocznie, po oddaniu terminalu do użytku w 2016 roku.

 

DCT 2 stworzy ma zatrudniać 1 500 osób, kolejne miejsca pracy będą generowane w otoczeniu gospodarczym terminala.

Komentarze (0)

Napisz komentarz
REKLAMA